Wydarzenia i inicjatywy

Spread the love

Fotorelacja z wernisażu wystawy wierszy Silniejsze od lęku…

VIII Szczecińska Wiosna Poezji

Podczas wernisażu zostały przeczytane wiersze poetów i poetek.

 

Na zdjęciu prezes szczecińskiego oddziału Związku Literatów Polskich i kurator wystawy, Leszek Dembek. Otwarcie wydarzenia. Fot.: Janusz Słowik.

Fot.: Janusz Słowik.

Na zdjęciu Małgorzata Hrycaj i Janusz Krzymiński. Fot..: Janusz Słowik.

Na zdjęciu Janusz Krzymiński, Róża Czerniawska-Karcz i Zenon Lach-Ceraszyński. Fot.: Janusz Słowik.

Literaci w towarzystwie gości. Fot.: Janusz Słowik.

Wystawa wierszy Silniejsze od lęku…

Już 28 maja 2023 roku w Ogrodzie Różanym o godzinie 18.00 odbędzie się wernisaż wystawy wierszy autorów ze środowiska Związku Literatów Polskich Oddziału w Szczecinie. Nosi tytuł Silniejsze od lęku… Spacerowicze będą mogli ją odwiedzać do 30 czerwca. Planowany jest również finisaż, który ma się odbyć wieczorową porą w świetle gwiazd. Termin zostanie podany wkrótce.

W ramach VIII Szczecińskiej Wiosny Poezji w Ogrodzie Różanym już 28 maja 2023 roku o godzinie 18.00 odbędzie się wernisaż wystawy wierszy pod tytułem Silniejsze od lęku… Prezentowane będą utwory autorów ze środowiska Związku Literatów Polskich Oddziału w Szczecinie. Spacerowicze będą mogli ją odwiedzać do 3 lipca 2023 roku. Tytuł ekspozycji został zaczerpnięty z wiersza jednego z najważniejszych twórców współczesnej polskiej poezji, Ryszarda Krynickiego. Jego utwór poetycki pod tytułem Silniejsze od lęku także znajdziecie pośród róż.

Autorki i autorzy prezentowanych wierszy: Róża Czerniawska-Karcz, Barbara Teresa Dominiczak, Janusz Krzymiński, Andrzej Duboniewicz, Damian Gralak, Andrzej Maria Dzierżanowski, Małgorzata Goluda, Bogusław Janiczak, Robert Artur Florczyk, Zbigniew Jahnz, Małgorzata Hrycaj, Anna Jakubczak, Zenon Lach-Ceraszyński, Piotr Pawłowski, Aleksandra Petrusewicz, Zbigniew Murawski, Anna Neugebauer, Krystyna Rodzewicz, Helena Pilarska, Aneta Gawriłow, Edward Siekierzyński, Adrianna Rauhut, Edyta Rauhut, Mirosław Strągowski, Barbara Sowińska-Adamczyk, Stanisław Rapior, Adam Wiktor Siedlecki, Danuta-Romana Słowik, Rafał Podraza, Anna Słowińska, Barbara Moraczewska-Jankowska, Leszek Dembek, Halina Różanek, Magdalena Sowińska.

Planowany jest również finisaż wystawy wieczorową porą w świetle gwiazd. Dokładny termin zostanie podany wkrótce.

Konkurs Jak poderwała Cię książka?

…z okazji 9. urodzin bloga edisanonimaart.pl

TERMIN NADSYŁANIA PRAC ZOSTAŁ PRZEDŁUŻONY DO 10 PAŹDZIERNIKA 2022 ROKU

Blogerka i literatka, Edyta Rauhut oraz pisarka i poetka, Danuta-Romana Słowik zapraszają do udziału w konkursie. Wystarczy w 9 zdaniach odpowiedzieć na pytanie Jak poderwała Cię książka? Autorzy trzech najciekawszych wypowiedzi zostaną nagrodzeni książkami z dedykacjami: tomem poezji Łapacz róż Edyty Rauhut i dziennikiem z bardzo poruszającej podróży Ostatni rozdział… Tułaczych losów Danuty-Romany Słowik. Teksty można nadsyłać na adres mailowy edisanonimaart@gmail.com do 10 października 2022 roku, do godziny 23.59. Powodzenia!

 

REGULAMIN

I. ORGANIZATORZY I PATRONI

 1. Organizatorkami konkursu Jak poderwała Cię książka? są blogerka i literatka, Edyta Rauhut oraz pisarka i poetka, Danuta-Romana Słowik.
 2. Patroni konkursu: Związek Literatów Polskich Oddział w Szczecinie, blog graficzno-fotograficzny Adrianny Rauhut Adrianna Art, Karol Kamil Peruta. mikroblog, firma Bitemedia Waldemar Wasilewski.

II. ZASADY, WARUNKI UCZESTNICTWA I TERMIN

 1. Konkurs adresowany jest do wszystkich bez względu na wiek i miejsce zamieszkania.
 2. Zadaniem uczestnika jest udzielenie odpowiedzi w 9 zdaniach na pytanie Jak poderwała Cię książka?
 3. Tekst należy przesłać w postaci pliku z rozszerzeniem .odt, .doc lub .docx na adres: edisanonimaart@gmail.com. Trzeba zachować font Times New Roman 12. W tytule maila należy wpisać konkurs oraz imię i nazwisko.
 4. Pod tekstem należy umieścić imię i nazwisko, adres e-mail i adres do korespondencji, aby umożliwić organizatorkom kontakt z laureatami w celu wysłania nagród.
 5. Teksty można nadsyłać od 3 sierpnia 2022 roku do 10 października 2022 roku, do godz. 23:59.
 6. Przesłanie zgłoszenia na konkurs jest jednoznaczne z akceptacją niniejszego regulaminu.
 7. Przesłanie zgłoszenia na konkurs jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na przetwarzanie przez organizatorki danych osobowych na potrzeby konkursu (Ustawa o ochronie danych osobowych z dn. 29.08.1997 r. (tj. Dz. U. Nr 101 z 2002 r., poz. 926 z późn. zm.)
 8. Przesłanie tekstu na konkurs jest jednoznaczne ze zgodą na jego publikację na blogu edisanonimaart.pl

III. ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU I NAGRODY

 1. Autorzy trzech najciekawszych odpowiedzi na pytanie Jak poderwała Cię książka? otrzymają książki z dedykacjami: Łapacz róż Edyty Rauhut i Ostatni rozdział… Tułaczych losów Danuty-Romany Słowik.
 2. Trzy najciekawsze odpowiedzi po niezbędnych pracach redaktorskich zostaną opublikowane na blogu edisanonimaart.pl w poście pokonkursowym.
 3. Wyboru trzech najciekawszych odpowiedzi spośród nadesłanych tekstów dokonają organizatorki.
 4. Wyniki zostaną ogłoszone na blogu edisanonimaart.pl do końca października 2022 roku.

IV. POSTANOWIENIA KOŃCOWE

 1. We wszystkich szczegółowych kwestiach nieobjętych niniejszym regulaminem decyzje podejmują organizatorki.

 

Nowy sezon z serią:akcent czas zacząć… promocją 3. tomu wierszy Edyty Rauhut!

 

6 września 2022 r.,  o godz. 17.00  w sali kinowej i kominkowej w INKU Inkubatorze Sektorów Kreatywnych,  przy Alei Wojska Polskiego 90 w Szczecinie odbędzie się promocyjne spotkanie ze szczecińską poetką Edytą Rauhut. A ponieważ przez cały rok trwają VI Szczecińskie Promocje Literatury, który to projekt realizuje szczeciński oddział Związku Literatów Polskich, to każda nowo pojawiająca się książka autorów ze środowiska staję się niepowtarzalnym wydarzeniem.

Słów kilka o bohaterce nadchodzącego wieczoru: Edyta Rauhut jest szczecinianką. Od 9 lat blogerka (prowadzi bloga edisanonimaart.pl na temat kultury i literatury), także poetka-wierszokletka, dziennikarka, kandydatka do szczecińskiego oddziału Związku Literatów Polskich.   Publikuje swoje wiersze i teksty literackie w prasie szczecińskiej, polickiej, ogólnopolskiej, także w almanachach i antologiach. Jest inicjatorką i współrealizatorką różnych wydarzeń poetyckich,  w tym akcji „Przygarnij wiersz – on nie gryzie”. Autorka ma w dorobku 2 tomy poezji, wydane w serii:akcent: – Roztańczony atrament, 2018  oraz -(nie) z tej bajki, 2020.

Promowany, trzeci tomik Edyty Rauhut to Łapacz róż, oryginalny zbiór wierszy precyzyjnie zaplanowany.  „Świadczą o tym tytuły rozdziałów (pięknie ozdobione ilustracjami Adrianny Rauhut, która wraz z siostrą występuje w artystycznym duecie), tworzące misterny pierwszy splot Łapacza róż, a ten jawi się jako myśl przewodnia, główny wątek poetyckich znaczeń zawiązany …przy korzeniu pragnień – snuje się …między kolcami snów – oplata …na łodydze jawy – by znaleźć swoją pointę …w kwiecie sensu. (…) Bowiem *** róża wyrosła na / ostrym słowie / miękkość nieba w / rozkwicie chłonąc // (…) Oto cały poetycki proces (i tajemnica kreacji) powstawania opowieści lirycznej tego tomu! Wielowymiarowość, po którą sięga Poetka i z której czerpie w możliwie obfity sposób, pozwala odświeżać symbole, odkurzać frazy, wyrażenia, zwroty, podmalowywać metafory, tworzyć nowe zestawienia, konfiguracje z potocznych i z artystycznych zasobów słów…”

Liryczna rozmowa wybrzmi wierszami w wykonaniu samej Poetki, Edyty Rauhut, także głosem Adrianny Rauhut i prowadzącej spotkanie, Róży Czerniawskaiej-Karcz. Obrazy do prezentacji multimedialnej przygotowane przez Adriannę Rauhut, współautorkę graficzną prezentowanej książki, stworzą niewątpliwie klimaty literackie w aurze babiego lata!

Zamkną wieczór rozmowy kameralne przy kawie.

 

Zapraszamy! Wstęp wolny!

 

 

Plenerowa wystawa wierszy

…jak dobrze, że jest wiersz

Organizator: Związek Literatów Polskich Oddział w Szczecinie

 

W Ogrodzie Różanym będzie można przeczytać wiersze autorów:

Róża Czerniawska-Karcz

Rafał Podraza

Damian Gralak

Leszek Dembek

Magdalena Bukowska

Katarzyna Chabowska

Robert Artur Florczyk

Barbara Teresa Dominiczak

Aneta Gawriłow

Zdzisława Gierszal

Małgorzata Goluda

Krystyna Rodzewicz

Małgorzata Hrycaj

Aneta Hryckiewicz

Anna Jakubczak

Bogusław Janiczak

Mirosław Strągowski

Zbigniew Jahnz

Sebastian Rosa

Zenon Lach-Ceraszyński

Janusz Krzymiński

Barbara Moraczewska-Jankowska

Magdalena Sowińska

Piotr Pawłowski

Helena Pilarska

Aleksandra Petrusewicz

Mateusz Prygoń

Adam Wiktor Siedlecki

Stanisław Rapior

Anna Słowińska

Edyta Rauhut

Edward Siekierzyński

Danuta-Romana Słowik

Zapraszamy! 

Przygarnij wiersz – on nie gryzie

06-27.06.2022

przygarnijwiersz.pl

„Przygarnij wiersz – on nie gryzie”, to akcja zorganizowana przez Związek Literatów Polskich Oddział w Szczecinie w ramach VII Szczecińskiej Wiosny Poezji, podczas której będzie można przygarnąć wiersz, pobierając go ze strony internetowej akcji i dowiedzieć się czegoś więcej o autorze. Znajdziecie ulotki również w kawiarnio-księgarni Między Wierszami, gdzie odbywać się będą dyżury autorów. Klub 12. Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej zaprasza również na dyżury, podczas których prezentować się będą poetki i poeci, a także będzie można zabrać do domu wiersz.

Inicjatywa ma  na celu promowanie czytelnictwa, poezji i twórczości autorów ze Szczecina  oraz Polski, ożywianie tradycji literackiej w nowoczesnych formach przekazu, a także zachęcenie do sięgania po utwory poetyckie i odwiedzania miejsc, w których można się z nimi spotkać.

W inicjatywie pod nazwa „Przygarnij wiersz – on nie gryzie” biorą udział poeci i poetki ze Szczecina i Polski;

Róża Czerniawska-Karcza – prozatorka, publicystka, animatorka kultury, redaktorka serii:akcent, prezes szczecińskiego oddziału Związku Literatów Polskich w latach 2011-2015, organizatorka i moderatorka cyklu „W Pałacu literacko”.

Leszek Dembek – inicjator i realizator eksperymentów poetyckich, publicysta, bibliotekarz, animator kultury, prezes szczecińskiego oddziału Związku Literatów Polskich od roku 2015.

Aneta Gawriłow – nauczycielka języka polskiego w szkole podstawowej.

Damian Gralak – nauczyciel historii, dyrektor podstargardzkiej szkoły podstawowej w Grzędzicach, radny rady Miasta Stargard.

Małgorzata Hrycaj – tancerka, logopeda, animatorka kultury. Członkini szczecińskiego oddziału Związku Literatów Polskich, autorka szczególnie związana z Kościeliskiem i Tatrami.

Zbigniew Jahnz –   plastyk, grafik komputerowy, fotografik, członek szczecińskiego oddziału Związku Literatów Polskich, trener i instruktor sztuk walki.

Janusz Kondratowicz – (1940-2014) poeta polskiej piosenki, autor wielu przebojów, jak na przykład „Tyle słońca w całym mieście”, „Trzynastego”, czy „Zakochani są wśród nas”, autor różnych form literackich – od wierszy przez satyry do reportażu.

Janusz Krzymiński – prozaik, dziennikarz, scenarzysta i operator filmowy, autor sztuk teatralnych i audycji radiowych, inspicjent, współzałożyciel Grupy Poetyckiej „Metafora”, nestor szczecińskiego oddziału Związku Literatów Polskich.

Barbara Moraczewska-Jankowska – farmaceutka, autorka związana ze szczecińskim oddziałem Związku Literatów Polskich.

Rafał Podraza – autor książek o Kossakach, o polskiej piosence oraz polskich sportsmenkach. Autor 66 tekstów piosenek. Animator kultury, dziennikarz muzyczny, wiceprezes szczecińskiego oddziału Związku Literatów Polskich w latach 2011-2015. Organizator 6 edycji Festiwalu Zjazd Młodych Gwiazd.

Krystyna Rodzewicz – prozatorka, inżynier budownictwa, studentka studiów pisarskich na Uniwersytecie Szczecińskim, wiceprezes szczecińskiego oddziału Związku Literatów Polskich.

Danuta-Romana Słowik – prozatorka, malarka, rysowniczka i podróżniczka, członkini szczecińskiego oddziału Związku Literatów Polskich.

 Anna Słowińska – prozatorka, reżyserka i autorka scenariuszy słuchowisk, animatorka kultury, prezes zarządu Regionalnego Stowarzyszenia Literacko-Artystycznego w Policach.

Magdalena Sowińska – pisarka, rysowniczka, malarka, pedagog specjalny, autorka filmów krótkometrażowych. Członkini szczecińskiego oddziału Związku Literatów Polskich.

Janusz Władysław Szymański –  (1940 – 2016) prozaik, historyk, popularyzator wiedzy historycznej o Gryfitach i legendach Pomorza Zachodniego, nauczyciel wychowawca,  żeglarz, harcerz, instruktor modelarstwa.

PROGRAM

06 czerwca 2022, godz. 16.30 , kawiarnio-księgarnia Między Wierszami. 

8 czerwca 2022 roku, godz. 17.00 – dyżur autorski z Zbigniewem Jahnzem w Klubie 12 Dywizji Zmechanizowanej. Moderacja: Leszek Dembek.

13 czerwca 2022 roku, godz. 17.00 – dyżur autorski z Danutą-Romaną Słowik w Klubie 12 Dywizji Zmechanizowanej. Moderacja: Leszek Dembek.

15 czerwca 2022 roku, godz. 18.00, kawiarnio-księgarnia Między Wierszami. 

17 czerwca 2022, godz. 18.00, kawiarnio-księgarnia Między Wierszami. 

20 czerwca 2022 roku, godz. 17.00 – dyżur autorski z Barbarą Moraczewską -Jankowską w Klubie 12 Dywizji Zmechanizowanej. Moderacja: Leszek Dembek.

21 czerwca 2022 roku, godz. 17.00 – dyżur autorski z Anną Słowińską w Klubie 12 Dywizji Zmechanizowanej. Moderacja: Leszek Dembek.

22 czerwca 2022 roku, godz. 18.00, kawiarnio-księgarnia Między Wierszami. 

23 czerwca 2022 roku, 16.30, kawiarnio-księgarnia Między Wierszami. 

27 czerwca 2022 roku, godz. 17.00 – dyżur autorski z Leszkiem Dembkiem w Klubie 12 Dywizji Zmechanizowanej. Moderacja: Zbigniew Jahnz.

SPOTKANIE ON-LINE PROMUJĄCE TOM …(NIE) Z TEJ BAJKI

AKCJA INTERNETOWA TWÓRCZA ISKRA MARZEŃ

Inicjatorki i organizatorki: Edyta Rauhut, Adrianna Rauhut.

Przestrzeń: blog Edis Anonima Art.

8 twórców podzieliło się kreatywnie pozytywnym myśleniem i 17 iskierek ujrzało światło dzienne:

 1. Janusz Zdzisław Kaczmarski, Jadę pociągiemhttp://edisanonimaart.blogspot.com/2020/11/jade-pociagiem.html
 2. Waldemar Wasilewski, Futurehttp://edisanonimaart.blogspot.com/2020/11/future.html
 3. Kinga Michałowska, Dla takich chwilhttp://edisanonimaart.blogspot.com/2020/11/dla-takich-chwil.html
 4. Krystyna Pilecka, ***Dziś – świat… zamkniętyhttp://edisanonimaart.blogspot.com/2020/11/dzis-swiat-zamkniety.html
 5. Janusz Zdzisław Kaczmarski, Zazdrośćhttp://edisanonimaart.blogspot.com/2020/11/zazdrosc.html
 6. Krystyna Pilecka, Zrządzeniem losu…http://edisanonimaart.blogspot.com/2020/11/zrzadzeniem-losu.html
 7. Janusz Zdzisław Kaczmarski, Święto Pracyhttp://edisanonimaart.blogspot.com/2020/11/swieto-pracy.html
 8. Krystyna Pilecka, ***Ziemio…http://edisanonimaart.blogspot.com/2020/11/ziemio.html
 9. Mirosława Kucharska, Słowohttp://edisanonimaart.blogspot.com/2020/11/sowo.html
 10. Krystyna Pilecka, A tyś mójhttp://edisanonimaart.blogspot.com/2020/11/a-tys-moj.html
 11. Małgorzata Hrycaj, List z podróżyhttp://edisanonimaart.blogspot.com/2020/11/list-z-podrozy.html
 12. Waldemar Wasilewski, Wszechświat wyobraźnihttp://edisanonimaart.blogspot.com/2020/12/wszechswiat-wyobrazni.html
 13. Janusz Zdzisław Kaczmarski, Do portuhttp://edisanonimaart.blogspot.com/2020/12/do-portu.html
 14. Mariusz Ryś, Opus magnumhttp://edisanonimaart.blogspot.com/2020/12/opus-magnum.html
 15. Mariusz Ryś, Lockdownhttp://edisanonimaart.blogspot.com/2020/11/lockdown.html
 16. Mariusz Ryś, Konstruktorhttp://edisanonimaart.blogspot.com/2020/11/konstruktor.html
 17. Anna Wrocławska, Grudniowe marzeniehttp://edisanonimaart.blogspot.com/2020/11/grudniowe-marzenie.html

AKCJA INTERNETOWA TWÓRCZA ISKRA NADZIEI

Inicjatorki i organizatorki: Edyta Rauhut, Adrianna Rauhut.

Przestrzeń: blog Edis Anonima Art.

 

W inicjatywie wzięło udział 14 autorów. Światło dzienne ujrzało 18 iskierek:
2. Wszystko będzie dobrze, Magdalena Sowińska: http://edisanonimaart.blogspot.com/2020/04/wszystko-bedzie-dobrze.html
3. Kwitnąca iskierka fotograficzna, Krystyna Pilecka: http://edisanonimaart.blogspot.com/2020/04/kwitnaca-iskierka-fotograficzna.html
5. Miraże zakochanych, Krystyna Pilecka: http://edisanonimaart.blogspot.com/2020/04/miraze-zakochanych.html
7. Matka Polka antycovidowa, Małgorzata Hrycaj: http://edisanonimaart.blogspot.com/2020/04/matka-polka-antycovidowa.html
10. Iskierka niezatytułowana, Jacek Maria Hohensee: http://edisanonimaart.blogspot.com/2020/04/iskierka-niezatytuowana.html
11. Uleczona miłością, Kinga Michałowska: http://edisanonimaart.blogspot.com/2020/04/uleczona-mioscia.html
12. Pozdrowić…, Krystyna Pilecka: http://edisanonimaart.blogspot.com/2020/04/pozdrowic.html
13. Niebotyk, Krzysztof Marek Macha: http://edisanonimaart.blogspot.com/2020/04/niebotyk.html
14. Przyjaciółka pszczoła, Kazimierz Domozych:
15. Zapiski z brudnego notatnika, Magdalena Wlazło:
17. Siła charakteru, Janusz Kowalkowski: http://edisanonimaart.blogspot.com/2020/04/sia-charakteru.html
18. Wolność, Waldemar Wasilewski: http://edisanonimaart.blogspot.com/2020/04/wolnosc.html

 

65. WICZÓR W PAŁACU LITERACKO

Wierszem po Szczecinie…, czyli Poetycka Mapa Miasta

Wirtualne spotkanie, kliknij!

58. WIECZÓR W PAŁACU LITERACKO

W kręgu kobiet, w kręgu poetek…

PROMOCJA TOMU WIERSZY ROZTAŃCZONY ATRAMENT

53. WIECZÓR W PAŁACU LITERACKO

w ramach III Szczecińskiej wiosny Poezji:

Wiosenne forum poetów

14 czerwca 2018 roku

Prowadzenie: Róża Czerniawska-Karcz

Autorzy: Janusz Krzymiński, Edward Siekierzyński, Zenon Lach, Sebastain Rosa, Janusz Kaczmarski, Małgorzata Hrycaj, Barbara Moraczewska-Jankowska i Edyta Rauhut.

WALENTYNKOWY KONCERT WIERSZY SZCZECIŃSKICH POETEK

AKCJA PRZYGARNIJ WIERSZ – ON NIE GRYZIE

ODKRYJ KSIĄŻKE NA NOWO. PLENER LITERACKI
ZAKOŃCZENIE I SZCZECIŃSKIEJ WIOSNY POEZJI
Cele inicjatywy: 
– popularyzacja poezji i zachęcenie do częstszego zaglądania do niej – nie tylko w szkole,
– promocja twórczości szczecińskich środowisk literackich.
 
Będziecie mogli przygarnąć wiersze autorek i autorów; 
Z projektu “Poetyckie Rusałki” (ZLP Oddział w Szczecinie, Iuvenis Ars):
– Róża Czerniawska-Karcz
– Edyta Rauhut.
Wybrane utwory z tomów poezji wydanych w ramach serii: akcent (ZLP Oddział w Szczecinie):
– Adam W. Siedlecki,
– Magdalena Sowińska,
– Katarzyna Chabowska,
– Zbigniew Jahnz,
– Zenon Lach-Ceraszyński,
–  Krystyna Rodzewicz,
– Robert Florczyk.
Utwory członków nieformalnej grupy i redakcji “Horyzont”:
– Anna Jakubczak vel RattyAdalan,
– Anna Chalasz,
– Jowita Rudawska,
– Małgorzata Hrycaj,
– Danuta Romana Słowik,
– Gośka “MarGoth” Goluda.
Jeden z utworów opublikowany na blogu “Edis Anonima Art” w ramach cyklu “Liryczna zabawa słowami”:
– Edyta Rauhut.
 
Organizatorzy: 
– nieformalna grupa artystyczna “Iuvenis Ars”,
– Związek Literatów Polskich Oddział w Szczecinie,
– grupa “Horyzont” (horyzontmedia.eu),
– blog “Edis Anonima Art”

POETYCKIE RUSAŁKI “POD PLATANAMI”

Miejsce: Park Kasprowicza, Szczecin.
Wybrane utwory w trochę mniejszym formacie będziecie mogli zabrać do domu. 
“Poetyckie Rusałki”, to projekt zrealizowany w ramach Zachodniopomorskiej Wiosny Poezji. Utwory poetyckie inspirowane były pracami fotograficznymi członków nieformalnej grupy artystycznej “Iuvenis Ars”. 

 

POETYCKA CZĘŚĆ PROJEKTU

Róża Czerniawska-Karcz – poetka, publicystka, absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, prezes szczecińskiego oddziału ZLP w latach 2011-2015, redaktorka serii: akcent, animatorka kultury. Autorka tomików poetyckich: „po prostu wiersze…” (Kraków 1999); „jak słońce w kroplach…” (Kraków 2000); „makijaż jesienny…” (Szczecin 2001); „Sny motyli” (Szczecin 2002); „A w moim oknie kwitnie jesień” (Szczecin 2006); „…w kropli Czasu” (Szczecin 2010); „…skrawki Czasu” (Szczecin 2013); „Namaluj mnie” (Szczecin 2014), arkusze poetyckie: „Strofy Księżnej Pani” (2002); „Tulipanowe pejzaże” (Szczecin 2004).
Edyta Rauhut  – ur. 06.06.1990 r. w Szczecinie. Studentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Szczecińskim, blogerka, członkini i opiekunka grupy literackiej w Iuvenis Ars, red. naczelna dodatku kulturalnego do „Wieści Polickich” „Poliartyzm”. Od 2013 roku prowadzi bloga „Edis Anonima Art”, gdzie publikuje zarówno teksty publicystyczne, informacyjne, jak i swoją twórczość literacką.
FOTOGRAFICZNA CŻĘŚĆ PROJEKTU
Adrianna Rauhut – ur. 17.06.1995 r. w Szczecinie, opiekunka grupy wizualnej w “Iuvenis Ars”. Zajęła II miejsce w konkursie plastycznym w ramach Ogólnopolskiego Festiwalu Wokalno – Plastycznego “Młodych Bajanie przez Śpiew i Malowanie” (październik 2010). W roku szkolnym 2012/2013 uczestniczyła w warsztatach animacji filmowej, “Alkohol, narkotyki, dopalacze – co w zamian?” Zdobyła wyróżnienie w XI Nowogardzkich Spotkaniach Tanecznych (12-13.04. 2014). Jej prace fotograficzne były prezentowane podczas wystawy “Od miłości do nienawiści – jeden krok” w Szczecin Meeting Point (29.04. 2015 – 12.05.2015) zorganizowanej przez grupę artystyczną Nowy Akord. Uczestniczyła w plenerze malarskim “Punkty widzenia” ( 13-14.06. 2015).
Patrycja S. Drozdow – ur. 13.11.1988 r. w Częstochowie. Trzy lata później przeprowadziła się z rodzicami do Szczecina i już tu została. Jest młodą, aktywną dziewczyną, kopalnią pomysłów i energii. Pisze, rysuje, fotografuje, puszcza wodze wyobraźni. Jej największą pasją jest jednak żeglarstwo maści każdej. Jako młoda dziewczyna z powodzeniem startowała w regatach windsurfingowych, lecz kontuzja nie pozwoliła jej na dalsze treningi, dzięki czemu odkryła w sobie bardziej twórcze pasje. Na swoim koncie ma wystawy: „Od miłości do nienawiści – jeden krok” w Szczecin Meeting Point (29.04. 2015 – 12.05.2015), „Modliszka – jak kobieta rządzi światem” w Cafe Hormon (maj 2015), „Interakcje: poezja – fotografia – grafika” w Klubie 12. Dywizji Zmechanizowanej (grudzień 2015).Jest wiceprezesem Iuvenis Ars.
Waldemar Wasilewski  – ur. 05.12.1990 r. w Szczecinie. Prezes Iuvenis Ars i opiekun grupy wizualnej. Specjalizuje się w marketingu internetowym i media buyingu. Zajmuje się grafiką i fotografią. Zdobył III miejsce w konkursie literacko-graficznym “Qfant Horyzonty wyobraźni” (2009). Projektował okładkę dla czasopisma „Organic Magazin” (2012). Jego prace prezentowane były podczas wystaw: „Beastwork 4” w szczecińskim klubie Słowianin (2012), „Od miłości do nienawiści – jeden krok” w Szczecin Meeting Point (29.04. 2015 – 12.05.2015), „Modliszka – jak kobieta rządzi światem” w Cafe Hormon (maj 2015). Uczestniczył w plenerze artystycznym „Punkty widzenia, który odbywał się w dniach 13-14.06.2015 r. Od 2014 do 2015 r. członek grupy Nowy Akord. W 2015 roku założył nieformalną grupę artystyczną Iuvenis Ars.

WYSTAWA WIERSZY NAMALUJ MNIE… (ŻYCIE)

Organizator: Związek Literatów Polskich Oddział w Szczecinie
Prezentacja wierszy autorów środowisk twórczych Pomorza Zachodniego.
Utwory poetyckie zostały również zapisane Braillem.
Miejsce: Miejski Park Różanka, Szczecin 
Kiedy: 22.05.2016 – 15.06.2016
Związek Literatów Polskich Oddział w Szczecinie
Związek Literatów Polskich Oddział w Koszalinie
Regionalne Stowarzyszenie Literacko-Artystyczne w Policach
Klub Literacki “Na Wyspie” Świnoujście
Stowarzyszenie Kołobrzeskich Poetów
Grupa Literacko-Artystyczna “Horyzont”
Nieformalna grupa artystyczna “Iuvenis Ars”
Grupa Literacka “In Aeternum”, Klub 12. Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej

Autorki i utwory: “Taka oto jestem”, Krystyny Rodzewicz, “(Nie)dokończony taniec” Edyty Rauhut.

WYSTAWA I SPOTKANIE LITERACKIE

POETYCKIE RUSAŁKI

 

WYSTAWA

INTERAKCJE: POEZJA – FOTOGRAFIA – GRAFIKA

Twórcy wizualnej części dialogu: Waldemar Wasilewski, Patrycja Sabina Drozdow, Adrianna Rauhut, Natalia Gabriela Lipińska, Edyta Rauhut. 
Twórcy poetyckiej części dialogu: Barbara T. Dominiczak z Poezją most buduję (2012), Rafał Podraza z bilans. 1987-2012 (2012), Janusza P. Kowalkowski z Zdążyć przed ciszą (2012), Zdzisława Gierszal z pomiędzy (2013), Katarzyna Chabowska z rozbłyski posenne (2013), Róża Czerniawska-Karcz z skrawki czasu (2013), Piotr Pawłowski z Po co komu poezja (2013), Zbigniew Jahnz z Katharsis (2014), Leszek Dembek z re-vers dla e-lizy (2014), Edward Siekierzyński z Jak daleko jest blisko (2014), Robert A. Florczyk z Brama Portowa (2014), Ks. Sławomir Kokorzycki z Tobie… (2014), Adam W. Siedlecki z Listy do Ojca (2014), Tadeusz Szklarski z Pan Gabe poszukiwacz form i kształtów (2014), Sebastian Rosa z Uczuciologia (2014), Gośka MarGoth Goluda z Otwórz oczy (2015), Krystyna Rodzewicz z Indeks Szczęścia (2015), Zenon Lach-Ceraszyński z Piąte koło u słowa… (2015), Magdalena Sowińska z Transfuzja białej ciszy (2015). Z poza serii: Janusz Krzymiński z W palcach Wiatru (2012).
Inicjator projektu: Leszek Dembek.

NOWY AKORD KU PAMIĘCI OFIAR ATAKU TERRORYSTYCZNEGO W “CHARLIE HEBDO”

 

 

NOWY AKORD MÓWI STOP WANDALIZMOWI NA CMENTARZU CENTRALNYM

 

 

SPOTKANIA