Sowia bazgranina (książki)

Spread the love

KSIĄŻKI

EDYTA RAUHUT

Łapacz róż, 2022

Premiera: 27 lipca 2022 r. 

Zapraszam do wędrówki po dzikim ogrodzie, która rozpoczyna się …przy korzeniu pragnień, podczas której trzeba będzie uważać, by się nie skaleczyć, przechodząc …między kolcami snów. Później już tylko ostatnia prosta …na łodydze jawy, by znaleźć się …w kwiecie sensu. Ilustracje w klimacie steampunkowym zaprojektowała Adrianna Rauhut. 

Autorka 

Trzeci tomik Edyty Rauhut jest precyzyjnie zaplanowany, świadczą już o tym same tytuły rozdziałów (pięknie ozdobione ilustracjami Adrianny Rauhut, która wraz z siostrą występuje w artystycznym duecie), tworzące misterny pierwszy splot Łapacza róż, a ten jawi się jako myśl przewodnia, główny wątek poetyckich znaczeń zawiązany …przy korzeniu pragnień – snuje się …między kolcami snów – oplata …na łodydze jawy – by znaleźć swoją pointę …w kwiecie sensu. Czyż nie jest to mistyczne ujęcie bytu, samego w sobie, a wpisanego w symbol róży? Bowiem *** róża wyrosła na / ostrym słowie / miękkość nieba w / rozkwicie chłonąc //

I tutaj akcent musi paść na frazę, bez której moje odczytywanie Łapacza róż Edyty Rauhut nie może się obejść: Róża jest różą jest różą… (Gertruda Stein)… Róża mistyczna, wielokuturowa, może pozakulturowa, bo ponadkulturowa… odwieczna… symbol o tylu wymiarach… od korzenia pragnień pomiędzy kolcami snów… wzrasta łodygą jawy, zawiązuje zapach w płatkach korony… by otworzyć się zdumiewającą urodą znaczenia w kwiecie sensu… Oto cały poetycki proces (i tajemnica kreacji) powstawania opowieści lirycznej tego tomu! Wielowymiarowość, po którą sięga Poetka i z której czerpie w możliwie obfity sposób, pozwala odświeżać symbole, odkurzać frazy, wyrażenia, zwroty, podmalowywać metafory, tworzyć nowe zestawienia, konfiguracje z potocznych i z artystycznych zasobów słów. Róża – kwiat, dziewczyna, kobieta… róża – klucz wtajemniczenia, biała albo czarna dla znawców i banalnie kolorowa… dla zjadaczy chleba.

(ze wstępu Róży Czerniawskiej-Karcz)

Kup książkę na Allegro

lub napisz: edisanonimaart@gmail.com 

…(nie) z tej bajki, 2020

W liryczną zabawę Edyty Rauhut z tomu …(nie) z tej bajki wkradły się dawne i współczesne dzieła kultury, a konkretnie ich bohaterowie. To oni wyrywają się ze swoich historii (bajek, baśni, powieści, filmów, czy seriali), szukając czegoś nowego, dyskutują z utartymi schematami, przechodzą metamorfozy. Przywoływane są też postacie realne ze świata literatury. Każdy pisze siebie na swój sposób – nie brakuje wierszy autotematycznych. Człowiek w swojej naturze jest pełen przeciwieństw, które autorka stara się wyrazić obecnością serca i rozumu, cielesności i duchowości, dwuznaczności, oksymoronów.

Okładka i ilustracje: Adrianna Rauhut

Kup książkę na Allegro

Kup książkę na Ceneo 

lub napisz: edisanonimaart@gmail.com 

 

Roztańczony atrament, 2018

W debiutanckim zbiorze wierszy Edyty Rauhut pióro nieśmiało prosi do tańca atrament. Podczas lirycznej zabawy powstawały wiersze we wszystkich wymiarach: przed lustrem, w lustrze i po drugiej stronie lustra, co stanowi nawiązanie do przygód Alicji z książek Lewisa Carrolla. Emocje, uczucia i spojrzenie na świat zdają się być ukryte pod parkietem światów mitologii, wierzeń, krainy zwierząt, bajek, ludzi i nie tylko. Nie brakuje samego pisania w tym pisaniu.

Okładka i ilustracje: Adrianna Rauhut.

Kup książkę na Allegro

Kup książkę na Ceneo 

lub napisz: edisanonimaart@gmail.com