„Zapiski z umierania” – audiobook i czytanie performatywne
„Zapiski z umierania” – audiobook i czytanie performatywne
Cykle:
Rozrywki sówki
Blogowe spotkania literackie
28 października słuchacze Polskiego Radia Szczecin usłyszą pierwszy odcinek audiobooka Zapiski z umierania Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej w opracowaniu Rafała Podrazy. Z kolei 30 października odbędzie się czytanie performatywne pod tym samym tytułem. W rolę poetki wcieli się Anna Januszewska. Oba przedsięwzięcia wyreżyserowała Małgorzata Frymus.
Powstał audiobook radiowy oraz planowane jest performatywne czytanie Zapiski z umierania… Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej w opracowaniu specjalisty od rodziny Kossaków, Rafała Podrazy. Jest to przedsięwzięcie reżyserowane przez dziennikarkę i publicystkę Polskiego Radia Szczecin od wielu lat związaną ze Stowarzyszeniem Officyna, które jest organizatorem wspomnianego performatywnego czytania. Tekst przeczyta wielokrotnie nagradzana aktorka Teatru Współczesnego w Szczecinie, Anna Januszewska.
Słuchacze Polskiego Radia Szczecin audiobooka będą mogli słuchać od 28 października 2024 roku, od poniedziałku do piątku o godzinie 18.50. Za część muzyczną w tej części projektu odpowiada Wawrzyniec Szwaja. Z kolei już 30 października 2024 roku o godzinie 12.00 i 17.00 w studiu im. Jana Szyrockiego Radia Szczecin odbędzie się wydarzenie pod nazwą Zapiski z umierania. Maria Pawlikowska-Jasnorzewska performatywnie. Tutaj oprawą muzyczną zajmie się Krzysztof Baranowski.
Tekst audiobooka oraz czytania performatywnego powstał na podstawie książki Wojnę szatan spłodził. Zapiski 1939-1945, którą opracował i wydał w 2012 roku Rafał Podraza. Jak wspomina w rozmowie z Agatą Rokicką, inaczej tekst tej książki odbierał 12 lat temu, odmiennie odbiera go teraz.
– Wynika to z doświadczenia, innego widzenia świata i postrzegania emocji. Jest na tyle uniwersalny, że na każdym etapie daje szansę dojrzeć w sobie coś innego – mówi Rafał Podraza. Inicjatywa pokazania i przypomnienia poetki znanej z poezji miłosnej poprzez wspomniane działania pod koniec 2024 roku nie jest przypadkowa. W nadchodzącym, 2025 roku upłynie 80 lat od śmierci starszej córki Wojciecha Kossaka oraz siostry Magdaleny i Jerzego. Co z kolei będzie mógł dostrzec słuchacz podczas spotkań z nowym audiobookiem i osoba, która zechce przyjść na czytanie performatywne w najbliższą środę?
Maria Pawlikowska-Jasnorzewska chorowała na raka szyjki macicy. W swoich wspomnieniach bardzo obrazowo opisywała przebieg choroby, która doprowadziła do jej śmierci. Kilka lat od ukazania się książki Wojnę szatan spłodził Małgorzata Frymus zaproponowała powrót do tematu. Tak narodził się pomysł najpierw audiobooka, a potem czytania performatywnego. Autor opracowania zachwycił się również szczecińską aktorką, Anną Januszewską, w której widział bohaterkę Zapisków z umierania.
Jaką Marię Pawlikowską-Jasnorzewską spotkamy podczas słuchania audiobooka i nadchodzącego wydarzenia?
– Tą, którą ja lubię, czyli reportażystkę. Człowieka z krwi i kości, który ma dobry dzień lub zły, który potrafi być czasem nieprzyjemny. Ten obraz się burzy, kiedy czytamy wiersze miłosne, ulotne. Dzielę jej historię na Marię Pawlikowską i Marię Jasnorzewską. Do mnie przemawia bardziej Maria Jasnorzewska – opowiada w rozmowie z Agatą Rokicką Rafał Podraza.