12 lipca 2024 Autor Edyta Edis Anonima Rauhut 0

Jubileuszowa edycja konkursu im. Haliny Poświatowskiej

Spread the love

Jubileuszowa edycja konkursu im. Haliny Poświatowskiej

Cykl: Blogowe wiadomości

Do 30 września 2024 roku można nadsyłać prace na 45. Ogólnopolski  Konkurs Poetycki im. Haliny Poświatowskiej. Organizatorem jest Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie. Zestawy wierszy powinny być zgłaszane drogą mailową. 

Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie ogłasza 45. Ogólnopolski Konkurs Poetycki  im. Haliny Poświatowskiej. Inicjatywa adresowana jest do osób, które mają ukończone 16 lat i starszych. Celem konkursu jest pobudzenie wrażliwości i aktywności twórczej w dziedzinie poezji, konfrontacje twórczości poetyckiej, promocja utalentowanych poetek i poetów oraz integracja  środowisk literacki, a także popularyzacja poezji.

Konkurs odbywa się w dwóch kategoriach: po debiucie (jest to kategoria dla autorów po debiucie książkowym, prasowym lub na portalu internetowym), przed debiutem (dla autorów, którzy nie publikowali jeszcze swoich wierszy).  Każdy uczestnik może zgłosić maksymalnie 5 utworów. Prace nie mogą być wcześniej publikowane.

Zestawy wierszy, zapisane jako dokument w formie doc, docx lub odt należy przesłać wyłącznie drogą elektroniczną na adres poezja@rok.czestochowa.pl w terminie do 30 września 2024 roku, do godz. 14.00. W tytule wiadomości mailowej  powinno być napisane konkurs poetycki, a także uczestnik musi określić kategorię, w której nadsyła pracę. Autorzy prac zobowiązani są  do podania swojego numeru telefonu w wiadomości mailowej. Na  stronie Regionalnego Ośrodka Kultury w Częstochowie znajduje się również karta zgłoszeniowa do wypełnienia.

Patronka konkursu, Halina Poświatowska urodziła się w 1935 roku w Częstochowie jako Helena Myga. Z powodu choroby serca większość swojego życia spędziła w szpitalach i sanatoriach, gdzie poznała swojego przyszłego męża Adolfa Ryszarda Poświatowskiego. Poetycko zadebiutowała na łamach Gazety Częstochowskiej w 1956 roku. Jej pierwszy tomik ukazał się w 1957 roku. Nosi tytuł Hymn bałwochwalczy. Inne jej zbiory poetyckie, to Dzień dzisiejszyOda do rąk. Opublikowała również reportaż o swoim życiu w Stanach Zjednoczonych pod tytułem Notatnik amerykański oraz książkę autobiograficzną Opowieść dla przyjaciela, która była oparta między innymi na korespondencji z Jerzym Morawskim. Zmarła w wieku 32 lat. W 1968, już po jej śmierci ukazał się tom Jeszcze jedno wspomnienie.

STRONA KONKURSU