
15. edycja konkursu O pióro Reymonta
Cykl: Blogowe wiadomości
Do 30 czerwca 2024 roku można nadsyłać nowele, opowiadania, rozprawki, opisy kronikarskie, felietony lub reportaże na XV Ogólnopolski Konkurs Literacki O pióro Reymonta. Organizatorem jest Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Kobielach Wielkich. Na laureatów czekają nagrody finansowe i rzeczowe.
Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Kobielach Wielkich ogłasza XV Ogólnopolski Konkurs Literacki O pióro Reymonta. Zadaniem uczestnika jest napisanie noweli, opowiadania, rozprawki, opisu kronikarskiego, felietonu lub reportażu. W konkursie mogą uczestniczyć wszyscy, którzy ukończyli 12. rok życia i starsi. Inicjatywa jest adresowana tylko do autorów, którzy nie należą do stowarzyszeń pisarzy i twórczość literacką uprawiają amatorsko.
Celem inicjatywy jest popularyzowanie i kultywowanie obrzędów i tradycji kultury ludowej wsi polskiej także w odniesieniu do współczesnych przemian. Kolejnymi celami konkursu są umożliwienie wyrażenia opinii i refleksji dotyczących problematyki lokalnej społeczności uczestnika, pobudzenie wrażliwości i aktywności twórczej w dziedzinie literatury, wzmocnienie identyfikacji z dziedzictwem kulturowym autora tekstu oraz promocja utworów literackich.
Termin nadsyłania tekstów upływa 30 czerwca 2024 roku (decyduje data stempla pocztowego). Zgłaszane prace nie mogą być wcześniej publikowane, ani nagradzane w innych konkursach, a ich objętość ma wynosić do 10 stron maszynopisu. Zgłoszenie powinno zawierać utwór wydrukowany w czterech egzemplarzach, opatrzony godłem (jednorazowym pseudonimem) w prawym górnym rogu, zaklejoną kopertę podpisaną tym samym godłem, zawierającą uzupełnioną kartę zgłoszenia. Pracę należy wysłać na adres: Gminny Ośrodek Kultury i Sportu, ul. Reymonta 75, 97-524 Kobiele Wielkie. Dodatkowo proza powinna być wysłana na adres mailowy: piororeymonta2024@gmail.com.
Utwory będą oceniane w dwóch kategoriach wiekowych: młodzież w wieku od 12-17 lat i dorośli. Na laureatów czekają nagrody pieniężne i rzeczowe. Szczegółowe informacje, regulamin i karta zgłoszeniowa są dostępne na stronie internetowej Ośrodka Kultury i Sportu w Kobielach Wielkich.
O autorze
Szczecinianka, blogerka, wierszokletka, dziennikarka, członkini Związku Literatów Polskich Oddziału w Szczecinie. Jej dziennikarski debiut miał miejsce w grudniu 2009 roku na łamach bezpłatnego kwartalnika fantastyczno-kryminalnego „Qfant” – ukazał się wtedy wywiad z pisarzem, Stefanem Dardą. W 2010 roku została wyróżniona w konkursie dla dziennikarzy obywatelskich „Żywe Miasto” zorganizowanym przez portal mmszczecin.pl za jeden z artykułów z cyklu „Ocalić od zapomnienia”, w którym pisała o zapomnianych i zaniedbanych zabytkach Szczecina. W dodatku kulturalnym „Poliartyzm” przy „Wieściach Polickich” pełniła funkcję redaktora naczelnego (2015-2016). Publikowała teksty prasowe również na łamach „Prestiżu. Magazynu Szczecińskiego”, „Wyjątku”, „Pryzmatu Literackiego”, Wieści Polickich” oraz pisała teksty dla „SzczecinBloga”. Prowadzi również bloga pod nazwą „Edis Anonima Art” na temat kultury i literatury, ale porusza sporadycznie inne tematy. Jej utwory poetyckie można znaleźć w „Pegazie Lubuskim”, „Poezji Dzisiaj”, almanachach Korytowskich Nocy Poetów oraz antologii „Przepływający świat słowa”. Wiersze w trzech edycjach Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Józefa Bursewicza „O Złotą Metaforę” znalazły się pośród „wierszy zauważonych”, a w czwartej jej zestaw został wyróżniony. Autorka tomów poezji „Roztańczony atrament” i „(nie) z tej bajki”. Inicjatorka akcji „Przygarnij wiersz – on nie gryzie”, która promowała poezję szczecińskich literatów.