15 lipca 2023 Autor Edyta Edis Anonima Rauhut 0

Turniej Jednego Wiersza już za nami

Spread the love

Turniej Jednego Wiersza już za nami

Cykl: Rozrywki sówki

Tegoroczny Ogólnopolski Turniej Jednego Wiersza Od Morza do Tatr organizowany przez szczeciński oddział Związku Literatów Polskich już za nami. Wydarzenie jest nieodłącznym elementem Zachodniopomorskiej i Szczecińskiej Wiosny Poezji. Znamy już laureatów! Jak co roku nie zabrakło rozmowy lirycznej. Uczestnicy oraz goście zaśpiewali wspólnie również piosenkę Pamiętajcie o ogrodach.

W minioną środę odbył się VII Ogólnopolski Turniej Jednego Wiersza Od Morza do Tatr w ogrodzie INKU Inkubatora Sektorów Kreatywnych w Szczecinie. To wydarzenie jest nieodłącznym elementem Zachodniopomorskiej i Szczecińskiej Wiosny Poezji organizowanej przez Związek Literatów Polskich Oddział w Szczecinie. Pogoda tego dnia była kapryśna, ale na szczęście późnym popołudniem nie padało. Konkurs poprowadziła poetka, animatorka kultury, sekretarz szczecińskiego ZLP, Małgorzata Hrycaj. Wzięło w nim udział dwunastu uczestników.

Na zdjęciu Małgorzata Hrycaj. Fot.: Janusz Słowik.

Między wierszami uczestników można było posłuchać utworów naszej noblistki, Wisławy Szymborskiej, które wykonała do własnej muzyki polonistka, miłośniczka literatury i teatru, Iwona Waligórska. Już przed pierwszymi występami wybrzmiał utwór poetycki pod tytułem Niektórzy lubią poezję, który wprowadził wszystkich w klimat wydarzenia. Jako pierwsza wystąpiła Barbara Adamczyk z Regionalnego Stowarzyszenia Literacko-Artystycznego w Policach z wierszem Zdziwienie. Później nadszedł czas na kandydatkę do szczecińskiego oddziału ZLP, Anetę Gawriłow i wiersz zbity dotyk oraz Danutę-Romanę Słowik ze Stargardu, ale całym sercem szczeciniankę. W jej utworze Nie jesteście same pojawiły się Maria Pawlikowska-Jasnorzewska i Romana Nadel-Turońska.

Po kilku chwilach z Wisławą Szymborską zaprezentowali się kolejni uczestnicy: Edyta Rauhut (fortuna), Robert Artur Florczyk, który przedstawił zgromadzonym Rozkład komunikacji, a także debiutantka, Adrianna Rauhut, która wyrecytowała swoje haiku pod tytułem Wieczór. Następna trójka, to: Anna Jakubczak, członkini ZLP w Szczecinie z wierszem Kobieta z opery, Aneta Hryckiewicz, kandydatka do szczecińskiego oddziału ZLP z utworem Cierpliwość i Magdalena Sowińska, poetka, autorka impresji filmowych z utworem IRPIEŃ. Po Złotych godach Wisławy Szymborskiej wybrzmiały wersy Aleksandry Petrusewicz ze Szczecina pod tytułem Quo vadis świecie, Moniki Miłosz z Dobiegniewa pod tytułem Kapłanka samotności i Piotra Krzymienieckiego ze stolicy Pomorza Zachodniego zatytułowane Cisza nasza.

Na zdjęciu Iwona Waligórksa. Fot.: Janusz Słowik.

W jury VII Ogólnopolskiego Turnieju Jednego Wiersza Od Morza do Tatr zasiadały: Róża Czerniawska-Karcz (poetka, prozatorka, publicystka, redaktorka serii:akcent, prezes szczecińskiego oddziału Związku Literatów Polskich Oddziału w Szczecinie w latach 2011-2015, polonistka, animatorka kultury), która oceniała treść wierszy, Krystyna Maksymowicz (aktorka Teatru Współczesnego w Szczecinie, absolwentka Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu i  Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie, gdzie uzyskała tytuł doktora sztuki, specjalizuje się również w logopedii artystycznej) – oceniała formę artystycznej ekspresji. Sekretarzem jury była pedagożka, dziennikarka, poetka, sekretarz redakcji rocznika zatytułowanego Pryzmat Literacki, Danuta Sepuco.

Członkinie jury wyróżniły wiersze Anety Gawriłow, Anety Hryckiewicz, Piotra Krzymienieckiego. Laureatką nagrody głównej została Monika Miłosz z Dobiegniewa. Na zakończenie turnieju – jak, co roku – wszyscy zaśpiewali piosenkę Pamiętajcie o ogrodach (słowa: Jonasz Kofta, muzyka: Jan Pietrzak). Ostatnim punktem programu była rozmowa liryczna pod hasłem Po stronie nadziei, które zostało zaczerpnięte z tytułu zbioru wierszy Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.

Na zdjęciu Małgorzata Hrycaj (prowadząca wydarzenie), Piotr Krzymieniecki (poeta wyróżniony), Aneta Hryckiewicz (poetka wyróżniona), Monika Miłosz (laureatka głównej nagrody), Aneta Gawriłow (poetka wyróżniona) i jurorki: Róża Czerniawska-Karcz oraz Krystyna Maksymowicz. Fot,.: Janusz Słowik.