4 lipca 2023 Autor Edyta Edis Anonima Rauhut 0

Konkurs na felieton o „Brzytwę Pilcha” 2023

Spread the love

Konkurs na felieton o „Brzytwę Pilcha” 2023

Cykl: Blogowe wiadomości

Do 9 sierpnia 2023 roku można nadsyłać prace na II Ogólnopolski Konkurs Literacki na Felieton o Brzytwę Pilcha. Organizatorami są Miejska Biblioteka Publiczna im. Jerzego Pilcha w Kielcach, Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach, Wzgórze Zamkowe, Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach, Tygodnik Polityka oraz rodzina Jerzego Pilcha. Na zwycięzcę czeka nagroda pieniężna w wysokości 5000 zł i publikacja tekstu w periodyku Polityka.

Do 9 sierpnia 2023 roku można nadsyłać prace na II Ogólnopolski Konkurs Literacki na Felieton o Brzytwę Pilcha. Organizatorami są Miejska Biblioteka Publiczna im. Jerzego Pilcha w Kielcach, Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach, Wzgórze Zamkowe, Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach, Tygodnik Polityka oraz rodzina Jerzego Pilcha. Inicjatywa adresowana jest do wszystkich chętnych, bez względu na wiek i miejsce zamieszkania. Uczestnik może zgłosić do konkursu jeden niepublikowany i nienagradzany w innych konkursach felieton o objętości od 5000 do 5500 znaków ze spacjami. Tematyka jest dowolna. Praca powinna zostać przesłana na adres mailowy biblioteka@mbp.kielce.pl. Tekst należy podpisać godłem słownym, a swoje dane kontaktowe zawrzeć w wiadomości mailowej.

Jerzy Pilch żył w latach 1952-2020. Był nie tylko polskim pisarzem, scenarzystą filmowym  dramaturgiem, publicystą, ale również felietonistą – uważnym obserwatorem i krytycznym komentatorem rzeczywistości. Ukończył filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jako krytyk literacki zadebiutował w 1975 roku. Felietony z kolei publikował na łamach Hustlera, Polityki, Dziennika, Przekroju i Tygodnika Powszechnego. Laureat nagrody Fundacji im. Kościelskich w 1989 roku i Nagrody Literackiej Nike, którą otrzymał w 2001 roku za powieść Pod Mocnym Aniołem. Autor scenariusza do filmu Żółty szalik (w reżyserii Janusza Morgensterna).

Konkurs został objęty honorowym patronatem Prezydenta Miasta Kielce. Prace oceni jury w składzie: Kinga Strzelecka-Pilch, Jerzy Baczyński, Grzegorz Kozera, Anna Żmudzińska. Na zwycięzcę czeka nagroda pieniężna w wysokości 5000 zł i publikacja tekstu w Tygodniku Polityka. Ogłoszenie wyników zaplanowane jest na 2 września 2023 roku. Szczegółowe informacje i regulamin znajdują się na stronie internetowej Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Jerzego Pilcha w Kielcach.