20 czerwca 2023 Autor Edyta Edis Anonima Rauhut 0

Nawa książka Wojciecha Tochmana

Spread the love


Sprawdź, gdzie kupić

Nawa książka Wojciecha Tochmana

Cykl: Blogowe spotkania literackie

28 czerwca 2023 roku w sprzedaży znajdzie się reportaż Wojciecha Tochmana pod tytułem Historia na śmierć i życie. Autor przywraca pamięć o zamordowanej Jolancie Brzozowskiej i opowiada o dziewczynie, która za udział w zbrodni zapłaciła tym, co miała i co mogłaby mieć. Swoją książką składa również hołd reporterce, Lidii Ostałowskiej, która jako pierwsza zaczęła dokumentować tę tragedię.

Już 28 czerwca 2023 roku nakładem Wydawnictwa Literackiego ukaże się reportaż Wojciecha Tochmana z pogranicza true crime i dramatu psychologicznego pod tytułem Historia na śmierć i życie. Autor przywraca pamięć o zamordowanej Jolancie Brzozowskiej oraz opowiada o dziewczynie, która za udział w zbrodni zapłaciła tym, co miała i co mogłaby mieć, jak zapowiada wydawca. Historia zaczyna się w połowie lat dziewięćdziesiątych na warszawskim Tarchominie i toczy przez ćwierć wieku aż do dzisiaj.  W tym czasie Polska się zmienia. W publikacji znajdziemy zapis przemocy, bólu, zemsty i poszukiwania sprawiedliwości. Wojciech Tochman tą publikacją składa hołd wybitnej reporterce Lidii Ostałowskiej, która jako pierwsza zaczęła dokumentować tę historię. Książka stanowi ich wspólną opowieść.

Wojciech Tochman jest polskim reporterem i autorem literatury faktu. Autor takich książek, jak między innymi Schodów się nie pali, Jakbyś kamień jadła, Dzisiaj narysujemy śmierć, czy Wściekły pies. Zadebiutował jeszcze jako licealista (w 1987 roku) reportażem o szkolnej szatni na łamach młodzieżowego tygodnika Na Przełaj. W 1990 roku do pracy w dziale reportażu Gazety Wyborczej przyjęła go Hanna Krall. Był trzykrotnie nominowany do Nagrody Literackiej Nike, ostatnio za Pianie kogutów, płacz psów. Laureat  nagrody Premio Kapuściński przyznawanej w Rzymie i Pióra Nadziei – wyróżnienia Amnesty International. Jego książki zyskały uznanie za granicą i są tłumaczone na wiele języków.