16 czerwca 2023 Autor Edyta Edis Anonima Rauhut 0

Promocja „eleWatora” i spotkanie z Jolantą Jonaszko

Spread the love


Promocja „eleWatora” i spotkanie z Jolantą Jonaszko

Cykl: Rozrywki sówki

Już 22 czerwca 2023 roku odbędzie się promocja 37. numeru szczecińskiego kwartalnika literacko-kulturalnego eleWator pod tytułem KARL DEDECIUS oraz spotkanie wokół  zbioru opowiadań Nietutejsi z jego autorką Jolantą Jonaszko. Wydarzenie będzie miało miejsce w Domu Kultury 13 muz.

22 czerwca 2023 roku o godzinie 19.00 odbędzie się promocja 37. numeru szczecińskiego kwartalnika literacko-kulturalnego eleWator pod tytułem KARL DEDECIUS oraz spotkanie wokół  zbioru opowiadań Nietutejsi z jego autorką Jolantą Jonaszko. Wydarzenie zorganizowano w ramach cyklu Czwartki Literackie.

eleWator jest pismem, w którym oprócz najnowszej prozy i poezji uznanych i debiutujących autorów, mieszkających w Polsce oraz za granicą, znaleźć można teksty literackie przetłumaczone na język polski, szkice o literaturze i jej najwybitniejszych twórcach, a także eseje, felietony i recenzje. Kwartalnik jest miejscem dyskusji, polemik i platformą ożywczej wymiany poglądów. Periodyk ma charakter zarówno globalny, jak i szczeciński. Wydawcą jest Fundacja Literatury im. Henryka Berezy. Poruszane są tematy z takich dziedzin, jak film, muzyka, sztuki plastyczne, architektura, czy teatr.

Kolejnym punktem programu będzie spotkanie z absolwentką studiów literatury niemieckiej i rosyjskiej na Oxfordzie oraz studiów magisterskich europeistyki na Yale University, Jolantą Jonaszko. Obecnie jest konsultantem i trenerem w zakresie rozwijania talentów i reorientacji zawodowej w międzynarodowej korporacji w RFN. Mieszka we Frankfurcie nad Menem. Nominowana do Nagrody Literackiej Jantar (2020) i Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza (2021) za zbiór opowiadań  Portrety. Wydała: dziennik Bez dziadka. Pamiętnik żałoby oraz zbiór opowiadań Portrety. Obie książki zostały wydane nakładem Wydawnictwa Forma.

Kim jesteśmy? Nie istnieje chyba bardziej elementarne pytanie ontologiczne. Nie istnieje też chyba żadne bardziej elementarne pytanie, które można sobie zadać, a nawet bez przerwy zadawać, czytając >>Nietutejszych<<. Jolanta Jonaszko, może lepiej: jej narratorka, pozostająca w zawieszeniu między >>tam<< i >>tutaj<<, całkiem świadomie sytuująca się w obszarze liminalnym, w mitycznym pomiędzy, doświadcza rzeczywistości z perspektywy obcego, emigranta zawieszonego między kulturowym Wschodem a Zachodem, kobiety mierzącej się z inną przestrzenią i innymi problemami niż te znane jej z miejsca urodzenia i wychowania.(…) – pisze o publikacji Nietutejsi Tomasz Dalasiński.

Wstęp wolny.