8 maja 2023 Autor Edyta Edis Anonima Rauhut 0

Sztuka Islamu – wystawa w Książnicy Pomorskiej

Spread the love

Sztuka Islamu – wystawa w Książnicy Pomorskiej

Cykl: Rozrywki sówki

Wernisaż pierwszej wystawy honorującej gest Księcia Abdullaha Bin Abdula Azis Al Sauda odbędzie się 10 maja 2023 roku w Książnicy Pomorskiej im. Stanisława Staszica w Szczecinie. Sfinansował on rozdzielenie zrośniętych kręgosłupem syjamskich bliźniaczek z miasteczka Janikowo. Ekspozycje, które będzie można oglądać pochodzą z kolekcji kapitana Józefa Gawłowicza, pisarza marynisty i jego przyjaciół.

10 maja 2023 roku o godzinie 17.00 w sali im. Zbigniewa Herberta w Książnicy Pomorskiej w Szczecinie odbędzie się wernisaż wystawy Sztuka Islamu. Jak zapowiada organizator, wystawa (…) organizowana jest z okazji rocznic kontaktów muzułmańskiego Królestwa Arabii Saudyjskiej z katolicką Polską oraz uczczenia decyzji ówczesnego następcy tronu, Jego Wysokości Księcia Abdullaha Bin Abdula Azis Al Sauda, o sfinansowaniu kosztownego rozdzielenia zrośniętych kręgosłupem syjamskich bliźniaczek z miasteczka Janikowo. (…) Wspomniane zdarzenie miało miejsce w 2013 roku. Kolekcja pisarza marynisty, kapitana Józefa Gawłowicza i jego przyjaciół zawiera eksponaty z różnych zakątków świata. Zwiedzanie wystawy możliwe będzie po wcześniejszym telefonicznym umówieniu wizyty w dniach 4-26 maja 2023 roku. Kontakt: kpt. Józef Gawłowicz – tel. 509 215 542.

Józef Gawłowicz jest polskim kapitanem żeglugi wielkiej. W latach 1962-1964 pracował w Polskich Liniach Oceanicznych, a następnie, przez 10 lat, w Państwowej i Wyższej Szkole Morskiej w Szczecinie. W latach 1963-1989 był tajnym kurierem paryskiej Kultury na kraj. Wykładał astronawigację w Wyższej Szkole Morskiej w Szczecinie. Członek Związku Literatów Polskich Oddziału w Szczecinie. Od 1962 roku zajmował się twórczością marynistyczną otrzymując dwukrotnie nagrodę im. J. Conrada. Wydał 17 książek.