2 maja 2023 Autor Edyta Edis Anonima Rauhut 0

O reformacji w Szczecinie – prelekcja

Spread the love

O reformacji w Szczecinie – prelekcja

Cykl: Rozrywki sówki

Fot.: Pexels z Pixabay.

W ramach cyklu Zamkowe Wieczory Książęce już 14 maja 2023 roku dr Wojciech Kral i dr Andrzej Wątorski zapraszają na spotkanie pod tytułem Kazanie przy moście, czyli reformacja w Szczecinie. W 2023 roku mija 500 lat od wygłoszenia pierwszego protestanckiego kazania na terenie Szczecina, którego autorem był przyjaciel Marcina Lutra, Paul vom Rode.

Już 14 maja 2023 roku o godzinie 16.00 w sali Anny Jagiellonki w szczecińskim Zamku Książąt Pomorskich odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu Zamkowe Wieczory Książęce. Nosi tytuł Kazanie przy moście, czyli reformacje w Szczecinie. Poprowadzą je dr Wojciech Kral i dr Andrzej Wątorski. W roku 2023 mija 500 lat od wygłoszenia pierwszego kazania protestanckiego na terenie Szczecina, którego autorem był przyjaciel Marcina Lutra, Paul vom Rode. Te nauki były obserwowane przez księcia Bogusława X. Zapoczątkowały całą lawinę wydarzeń, które doprowadziły do przejścia mieszkańców Księstwa Pomorskiego na luteranizm.

Prowadzący opowiedzą o tamtych czasach, o Johannesie Bugenhagenie (czołowym przedstawicielu wczesnego ruchu protestanckiego, współzałożycielu oraz organizatorze kościołów ewangelicko-protestanckich w północnych Niemczech, Danii i na Pomorzu), o Johannie Knipstro (teologu i reformatorze religijnym), o Nikolausie Deciusie (uczniu Marcina Lutra, duchownym protestanckim, autorze muzyki i tekstów pieśni kościelnych w okresie reformacji). Przybliżą także późniejsze losy pomorskiego protestantyzmu i jego ślady w kulturze Szczecina oraz regionu.