26 października 2022 Autor Edyta Edis Anonima Rauhut 0

Zapowiedź recenzencka: debiut Katarzyny Znańskiej-Kozłowskiej

Spread the love

Zapowiedź recenzencka: debiut Katarzyny Znańskiej-Kozłowskiej

Cykl: Blogowe spotkania literackie

Adela. Kim jestem teraz? Szczęśliwą mamą i żoną, zbliżam się do magicznej czterdziestki i w związku z tym mam masę przemyśleń oraz refleksji. Życie ucieka, a jest tylko jedno. Czy warto je rozmieniać na alkohol? Chyba nie. (…) – tak rozpoczyna się debiutancka powieść Katarzyny Znańskiej-Kozłowskiej pod tytułem Fałszywa przyjaciółka, która ukazała się w 2022 roku nakładem Warszawskiej Firmy Wydawniczej.

Wiadomo, że alkohol towarzyszy człowiekowi od tysiącleci. Pojęcie alkoholizmu również nie jest obce współczesnym ludziom, ale na to, że nadużywanie alkoholu przez kobiety wciąż jest tematem tabu. Alkohol zawsze był domeną mężczyzn? Na pewno? To nie jest pierwsze dzieło kultury poruszające ten temat, z którym się spotkałam, ale jest wiele sposobów na to, by ująć temat i problematykę.

Jak zaznacza wydawca (…) Alkoholiczki do dziś kojarzą się (…) z osobami rozwiązłymi, upadłymi, z nizin społecznych i ekonomicznych. Czy rzeczywiście tak jest? A co z tymi inteligentnymi, zadbanymi, zamożnymi? (…) Autorka proponuje czytelnikowi zagłębienie się w temat niezbyt łatwy. Odwołuje się do emocji i uczuć. Poznamy alkohol, jako ten, który (…) Niczym najlepszy przyjaciel staje się powiernikiem sekretów, doradcą życiowym, pocieszycielem w trudnych momentach. Jego największą zaletę stanowi obecność. Zawsze JEST, podczas gdy inni zawodzą, odchodzą, zajmują się sobą i swoimi sprawami. Każdy bowiem potrzebuje bliskości, nawet jeśli jest ona pozorna (…)

Już wkrótce na blogu recenzja powieści Fałszywa przyjaciółka Katarzyny Znańskiej-Kozłowskiej, a ja dziękuję Warszawskiej Firmie Wydawniczej i Autorce za egzemplarz recenzencki. Jestem ciekawa, jak pisarka zrealizowała literacko ten niełatwy temat.