12 września 2022 Autor Edyta Edis Anonima Rauhut 0

OKOlice Literatury 2022: Marginesy

Spread the love

OKOlice Literatury 2022: Marginesy

Cykl: Rozrywki sówki

We wrześniu ruszy czwarta edycja festiwalu literatury non-fiction OKOlice Literatury.  Jej hasło brzmi Marginesy. Przed nami spotkania autorskie, panele dyskusyjne, warsztaty dla młodzieży i dorosłych, debata oksfordzka, spacer miejski, koncert, projekcja filmowa, akcja książkowa i wystawa. Wszystkie te wydarzenia w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Szczecinie.

Już 22 września 2022 roku rusza festiwal literatury non-fiction OKOlice Literatury i potrwa do 24 września. Hasłem tegorocznej, czwartej edycji są Marginesy. Obejmie takie bloki tematyczne z zakresu różnych aspektów wykluczenia: odmienność fizyczna powodem odrzucenia, przemocy i izolacji; bieda i nierówności społeczne; czas, w którym jesteśmy, np. czas wojny, determinuje naszą postawę; wykluczenie w przestrzeni.

Większość wydarzeń odbędzie się w filii nr 7 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie. Będą to spotkania autorskie, panele dyskusyjne, warsztaty dla młodzieży i dorosłych, debata oksfordzka, spacer miejski (on wystartuje stamtąd), koncert i projekcja filmu i akcja książkowa. Z kolei w filii nr 54 będziemy mogli zobaczyć wystawę Ktoś/Nikt.

22 września 2022 roku: Los

Festiwal rozpocznie się o 17.00 spotkaniem z dziennikarką i autorką książek Żyletkę zawsze noszę przy sobie i Spinalonga. Wyspa trędowatych, Małgorzatą Gołotą. Towarzyszyć jej będzie autor reportażu Nie róbcie mu krzywdy, fotograf i twórca wideo, Filip Skrońc. Z autorami porozmawia Pan od książek, Krzysztof Lichtblau.

Z kolei o godzinie 19.00 zacznie się panel dyskusyjny o biedzie i nierównościach społecznych z udziałem dziennikarki i wykładowczyni akademickiej, autorki książki Ulica mnie woła. Życiorysy z Limy, Beaty Szady oraz autora wielu reportaży, Wojciecha Tochmana. Prowadzenie: Aleksandra Łukaszewicz. W tym dniu wydarzenia wpisują się w hasło Los.

23 września 2022 roku: Czas

Rozpoczynamy debatą oksfordzką dla młodzieży w samo południe. Nosi nazwę Znaleźć się na marginesie, wybór czy konieczność? Poprowadzą ją Paweł Kołodziński i Hubert Możdżeń ze stowarzyszenia Generator Myśli Humanistycznej. To pierwsze z wydarzeń wpisane w hasło Czas.

O 17.00 odbędzie się panel dyskusyjny o człowieku w obliczu wojny z udziałem polskiego dziennikarza, reportera i pisarza, Pawła Smoleńskiego oraz polskiego reżysera dokumentalisty i dziennikarza, Marcina Mamonia. Prowadzeniem zajmie się dziennikarka Polskiego Radia Szczecin, Agata Rokicka.

Dwie godziny później rozpocznie się projekcja filmu Popytka. Ukryty wymiar, który potrwa trzydzieści minut. Potem odbędzie się panel dyskusyjny z udziałem Mariny Hulii (współautorki między innymi takiej książki, jak Recydywistka), Madiny Mazalievy, Weroniki Fibich, która – jak pisze o sobie na swojej stronie, Pracuje z płynną i ulotną materią performatywną, na granicy reportażu i dokumentu (…) i Adama Ptaszyńskiego wokół Dzieci i Mam z Dworca Brześć.

24 września 2022: Przestrzeń

W ostatnim dniu tegorocznej edycji festiwalu OKOlice Literatury wydarzenia odbywają się pod hasłem Przestrzeń. W południe będzie, w czym wybierać. Pierwszą propozycją organizatorów są warsztaty pisania reportażu z autorką zbioru tekstów reporterskich Dzieci Szóstego Słońca. W co wierzy Meksyk oraz współautorką książki Na poboczu Ameryk. Pieszo z Panamy do Kanady, Olą Synowiec. Zajęcia odbędą się pod nazwą Jak pisać o świecie? Etyczne opowiadanie o krajach globalnego Południa. Obowiązują zapisy.

O tej samej porze odbywać się będą też warsztaty międzykulturowe polsko-ukraińskie pod nazwą Obce smaki. Poprowadzą je Weronika Fibich i Olesja Nezhywa. Na nie również obowiązują zapisy. Trzecią opcją do wyboru jest spacer miejski z Maciejem Kowalewskim. Start z filii nr 7 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie.

O godzinie 14.00 czytelnicy będą mogli ponownie spotkać się z Olą Synowiec podczas prelekcji. Wspomnianą książkę Na poboczu Ameryk. Pieszo z Panamy do Kanady napisała razem z Arkadiuszem Winiatorskim, pilotem wypraw po krajach Ameryki Łacińskiej. On również weźmie udział w wydarzeniu.

Dwie godziny później rozpocznie się spotkanie z autorką książek Nie hańbi, Krahelska. Krahelskie, Olgą Gitkiewicz oraz autorem publikacji Urobieni, Zapaść, Markiem Szymaniakiem. Porozmawia z nimi Anna Godzińska.

Na godzinę 18.00 zaplanowany jest panel dyskusyjny o emigracji i oswajaniu nowej przestrzeni z udziałem reporterki i autorki książek Londyńczycy, Angole, Nowy Jork zbuntowany, Milionerka, Był sobie chłopczyk oraz Greenpoint, Ewy Winnickiej. Weźmie w nim również udział Piotr Mikołajczak, współzałożyciel strony Icestory.pl oraz współautor reportażu Szepty kamieni. Historie z opuszczonej Islandii. Prelekcję poprowadzi Joanna Szczepanik.

Na koniec o 20.00 odbędzie się koncert Barbary Wilińskiej pod nazwą Miłość i śmierć. Bezmiar i bezczas w pieśniach słowiańskich.

Wydarzenia towarzszące

W dniach od 19 do 24 września 2022 roku w ramach projektu Spotkania przy zupie odbywać się będzie akcja książkowa. Organizator zachęca do przynoszenia książek do filii nr 7 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie. Zostaną one przekazane osobom bezdomnym.

Z kolei od 22 września w filii nr 54 MBP w Szczecinie będzie można zobaczyć wystawę plakatów studentów Pracowni Multimedialnego Projektowania Graficznego Wydziału Grafiki Akademii Sztuki w Szczecinie. Ekspozycja nosi nazwę Ktoś/Nikt.