5 sierpnia 2022 Autor Edyta Edis Anonima Rauhut 0

Konkurs poetycki im. Anny German

Spread the love

Konkurs poetycki im. Anny German

Cykl: Blogowe wiadomości 

Do 25 sierpnia 2022 roku można nadsyłać wiersze na X Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Anny German. Adresowany jest do osób, które ukończyły 16 lat. Utwory powinny odnosić się do fragmentu piosenki z repertuaru patronki My dla siebie. Brzmi on: Spotka się z wodą ognia strach

Do 25 sierpnia 2022 roku można nadsyłać zestawy maksymalnie trzech wierszy na X Ogólnopolski Konkurs Poetyckie im. Anny German. Organizatorami inicjatywy są Zielonogórski Ośrodek Kultury i Stowarzyszenie Jeszcze Żywych Poetów z Zielonej Góry.  Zadaniem uczestników jest napisanie utworów poetyckich odnoszących się do fragmentu piosenki z repertuaru patronki pod tytułem My dla siebie. Brzmi on Spotka się z woda ognia strach. Do utworu słowa napisał Wojciech Młynarski, a muzykę skomponował Bojadżijew Panajot.

Konkurs adresowany jest do osób, które ukończyły 16 lat. Wiersze nie mogą być wcześniej publikowane, ani nagradzane w innych konkursach. Można je przesłać do organizatora on-line za pomocą formularza znajdującego się na stronie internetowej Zielonogórskiego Ośrodka Kultury. na uczestników czekają nagrody pieniężne: 1200 zł (I miejsce), 1000 zł (II miejsce), 900 zł (III miejsce). Przyznane zostaną również trzy wyróżnienia po 500 zł każde. Więcej informacji znajduje się na stronie organizatora.

Patronka konkursu, Anna German zadebiutowała w 1960 roku we wrocławskim Kalamburze. Trzy lata później  zdobyła 2. miejsce na III Międzynarodowym Festiwalu Piosenki w Sopocie. A już w 1965 roku zdobyła pierwszą nagrodę podczas III Festiwalu Piosenki w Opolu. Zaśpiewała wtedy utwór Zakwitnę różą.  W jej repertuarze znajdowały się między innymi takie piosenki, jak Człowieczy los, Być może, czy Cztery karty. W 1967 r. jako pierwsza i jedyna w historii polska artystka zaśpiewała na XVII Festiwalu San Remo. Zmarła w nocy z 25 na 26 sierpnia 1982 roku.