
Muzyczny finał Szczecińskiej Wiosny Poezji
Cykl: Rozrywki sówki
Już w najbliższą sobotę o godzinie 12.00 odbędzie się finał VII Szczecińskiej Wiosny Poezji w Ogrodzie Różanym, czyli koncert słowno-muzyczny Przeciwko wojnie. Czeka nas spotkanie z poezją, muzyką, a także ogłoszenie wyników VII Ogólnopolskiego Konkursu im. Józefa Bursewicza O Antywojenną Złotą Metaforę.
9 lipca 2022 roku o godzinie 12.00 odbędzie się finał VII Szczecińskiej Wiosny Poezji w Ogrodzie Różanym, w Szczecinie. Będzie to koncert słowno-muzyczny, podczas którego wybrzmią wiersze oraz muzyka. Ponadto zostaną ogłoszone wyniki VII Ogólnopolskiego Konkursu im. Józefa Bursewicza O Antywojenną Złotą Metaforę zorganizowanego przez szczeciński oddział Związku Literatów Polskich. Całemu wydarzeniu towarzyszyć będą wystawy malarstwa Stowarzyszenia Artystycznego Integracji Europejskiej – SAIE i Zachodniopomorskiego Stowarzyszenia Twórców Kultury w Szczecinie.
Wydarzenie słowno-muzyczne wyreżyserowane przez poetę i animatora kultury, Zenona Lacha-Ceraszyńskiego poprowadzi aktor Teatru Współczesnego w Szczecinie, Przemysław Walich. Wybrane wiersze zaprezentują: również aktorka wcześniej wspomnianego teatru, Krystyna Maksymowicz oraz student Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, Jan Kamiński. Nastrój muzyczny stworzy kwartet instrumentalny w składzie: Michał Dąbrowski, Alicja Stangreciak, Michalina Czajkowska i Patryk Dżaman.
Cała tegoroczna Szczecińska Wiosna Poezji, jak i ten koncert odbywają się pod hasłem Przeciwko wojnie. Za nami są liczne spotkania i wydarzenia literackie. Sama inicjatywa pod nazwą Szczecińska Wiosna Poezji powstała w 2016 roku. Jej pomysłodawcą jest poeta, prozaik, dziennikarz, scenarzysta i operator filmowy, autor sztuk teatralnych i audycji radiowych, inspicjent i współzałożyciel grupy poetyckiej Metafora, Janusz Krzymiński. O realizację inicjatywy dba, co roku prezes Związku Literatów Polskich Oddziału w Szczecinie, poeta, publicysta animator kultury, Leszek Dembek.
O autorze
Szczecinianka, blogerka, wierszokletka, dziennikarka, członkini Związku Literatów Polskich Oddziału w Szczecinie. Jej dziennikarski debiut miał miejsce w grudniu 2009 roku na łamach bezpłatnego kwartalnika fantastyczno-kryminalnego „Qfant” – ukazał się wtedy wywiad z pisarzem, Stefanem Dardą. W 2010 roku została wyróżniona w konkursie dla dziennikarzy obywatelskich „Żywe Miasto” zorganizowanym przez portal mmszczecin.pl za jeden z artykułów z cyklu „Ocalić od zapomnienia”, w którym pisała o zapomnianych i zaniedbanych zabytkach Szczecina. W dodatku kulturalnym „Poliartyzm” przy „Wieściach Polickich” pełniła funkcję redaktora naczelnego (2015-2016). Publikowała teksty prasowe również na łamach „Prestiżu. Magazynu Szczecińskiego”, „Wyjątku”, „Pryzmatu Literackiego”, Wieści Polickich” oraz pisała teksty dla „SzczecinBloga”. Prowadzi również bloga pod nazwą „Edis Anonima Art” na temat kultury i literatury, ale porusza sporadycznie inne tematy. Jej utwory poetyckie można znaleźć w „Pegazie Lubuskim”, „Poezji Dzisiaj”, almanachach Korytowskich Nocy Poetów oraz antologii „Przepływający świat słowa”. Wiersze w trzech edycjach Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Józefa Bursewicza „O Złotą Metaforę” znalazły się pośród „wierszy zauważonych”, a w czwartej jej zestaw został wyróżniony. Autorka tomów poezji „Roztańczony atrament” i „(nie) z tej bajki”. Inicjatorka akcji „Przygarnij wiersz – on nie gryzie”, która promowała poezję szczecińskich literatów.