7 czerwca 2022 Autor Edyta Edis Anonima Rauhut 0

Zapowiedź recenzencka: Szczecinianie wspominają Helenę Majdaniec

Spread the love

Zapowiedź recenzencka: Szczecinianie wspominają Helenę Majdaniec

Cykl: Blogowe spotkania literackie

Fot.: Izabela Ginett.

Książka Królowa twista. 20 wspomnień o Helenie Majdaniec Rafała Podrazy ukazała się dla uczczenia 20. rocznicy śmierci artystki, a wspominają ją szczecinianie. Pośród obrazów pamięci opracowanych przez autora znajdują się dwa do tej pory nieznane: jej siostrzeńca, Wojsława Babińskiego i szczecińskiej dziennikarki, Heleny Kwiatkowskiej.

Najnowsza książka Rafała Podrazy pod tytułem Królowa twista. 20 wspomnień o Helenie Majdaniec została wydana z inicjatywy Szczecińskiej Agencji Artystycznej, która również współorganizuje Zjazd Młodych Gwiazd, odbywający się od 2016 roku. Inicjatorem i realizatorem konkursu wokalnego dla młodzieży jest sam autor. Uczestnicy walczą o Nagrodę im. Heleny Majdaniec. Inicjator chciał w ten sposób nawiązać również do idei Festiwalu Młodych Talentów, podczas którego Helena Majdaniec zadebiutowała piosenką Monika. Wspomniana wcześniej publikacja książkowa ukazała się dla uczczenia 20. rocznicy śmierci artystki.

19 maja 2022 roku w murach Pałacu Młodzieży-Pomorskiego Centrum Edukacji w Szczecinie odbyło się już 84. spotkanie z cyklu W PAŁACU literacko prowadzonego przez poetkę, publicystkę i animatorkę kultury, Różę Czerniawską-Karcz. Jej gościem był właśnie Rafał Podraza, autor biograficznych o Kossakach, ale też o polskiej piosence; dziennikarz, animator kultury, poeta i autor tekstów piosenek. Fragmenty książki Królowa twista. 20 wspomnień o Helenie Majdaniec i wcześniej opublikowanej pozycji pod tytułem Helena Majdaniec. Jutro będzie dobry dzień czytała aktorka Teatru Współczesnego w Szczecinie, Krystyna Maksymowicz.

Fot.: Izabela Ginett.

Rozmowa dotyczyła nie tylko Heleny Majdaniec, ale również dorobku samego autora. Pierwsza książka Rafała Podrazy o królowej twista ukazała się w 2013 roku razem z francuskimi piosenkami artystki. Do decyzji o jej powstaniu przyczyniła się rozmowa autora z sekretarz naukową Książnicy Pomorskiej w Szczecinie, Cecylią Judek. Zbieranie materiału zaczął od rozmów z ludźmi z branży, a dopiero w następnej kolejności udał się do rodziny, co w efekcie pomogło weryfikować niektóre fakty z życia Bohaterki.  Rafał Podraza przyznał, że zaczynając pracę nad tą publikacją niewiele wiedział o Helenie Majdaniec.

Dwa lata później w księgarniach można było znaleźć jej II wydanie, poszerzone wydane nakładem wydawnictwa W.A.B. Dlaczego? – padło pytanie. Po publikacji pierwszego do autora odezwały się osoby, które również pamiętały Helenę. W tym roku, czyli siedem lat później ukazuje się Królowa twista. 20 wspomnień o Helenie Majdaniec dla uczczenia 20. rocznicy śmierci artystki. Publikacja szczecińska, bo o szczeciniance a wspominają szczecinianie. Tutaj również znajdują się zapisy pamięci, których nie ma we wcześniejszych publikacjach. Artystkę przywołują między innymi: jej siostrzeniec, Wojsław Babiński oraz dziennikarka, Helena Kwiatkowska.

Na zdjęciu: Krystyna Maksymowicz i Rafał Podraza. Fot.: Izabela Ginett.

Helena Majdaniec (…) Nigdy nie narzekała, choć dobrze wiem, sporo się o tym mówiło w domu, że jej prywatne życie dalekie było od ideału. Osiągnęła sukces, ale kosztem własnego szczęścia. Ogólnie była bardzo lubiana. Dla każdego, nawet obcego, znalazła czas. (…) – to fragment wspomnienia jej siostrzeńca, który z pewnością miał wiele racji, jak wynika z obrazu pamięci Heleny Kwiatkowskiej, która po raz pierwszy spotkała królową twista we Francji. Dojrzała ją w tłumie. Mimo że obie kobiety się nie znały osobiście, Helena Majdaniec zaprosiła Helenę Kwiatkowską i jej przyjaciela na kolację, jak tylko usłyszała że są ze Szczecina.

Podczas spotkania w bohaterkę muzyczną, nie pierwszy raz, wcieliła się Krystyna Maksymowicz, gdy przeczytała fragment wspomnień samej Heleny, zaczerpnięty z archiwalnych nagrań. Trzeba tu dodać, że Rafał Podraza jest autorem słuchowiska Cyrograf, które dotyczy nieznanego epizodu z życia Heleny Majdaniec. Królowa twista nie chciała mieszać się do polityki, więc nie zgodziła się na pewne propozycje, które jej złożono. Ta odmowa miała wpływ na jej karierę, zamykając niektóre drogi do sukcesu. To właśnie w tym słuchowisku aktorka Teatru Współczesnego w Szczecinie wystąpiła w roli piosenkarki.

A dlaczego Helena Majdaniec jest nazywana królową twista? Taki przydomek nadali jej fani oraz dziennikarze. Dzięki Rafałowi Podrazie goście, którzy zawitali do Pałacu Młodzieży – Pomorskiego Centrum Edukacji w Szczecinie, mieli okazję spotkać się nie tylko z nim, ale również z bohaterką jego niejednej książki, Heleną Majdaniec. Autor wydał też album Mój Paryż. Śladami Heleny Majdaniec wydanej nakładem Oficyny R. Zapowiedział również, że przygotowuje wraz z Krystyną Maksymowicz nagranie audiobooka o swojej Bohaterce. Jednak o tej publikacji, która była tamtego dnia promowana będzie jeszcze w ramach cyklu Blogowe spotkania literackie.