15 maja 2022 Autor Edyta Edis Anonima Rauhut 0

Krystyna Pilecka: O codzienności

Spread the love

Krystyna Pilecka: O codzienności

Cykl: Blogowa czytelnia literacka 

Dzisiaj w ramach cyklu Blogowa czytelnia literacka kolejny wiersz mieszkanki Koszalina i poetki, Krystyny Pileckiej. Utwór nosi tytuł O codzienności. Chwile w życiu tak zwyczajne, a jednocześnie wyjątkowe warto zatrzymać przy sobie, uwiecznić i to właśnie zrobiła poetka, umieszczając je w wersach utworu poetyckiego.

Wschody i zachody słońca biegną i ten bieg uwieczniła Krystyna Pilecka w swoim wierszu. Nasze życie budują przecież codzienne, najzwyklejsze radości, a także ludzka obecność, wypowiedziane słowa, a także drobne gesty.

(…) Ciepło czyjejś dłoni i / codzienne krzątanie w kuchni/ (rytuał przy stole)/oraz – dobrze, że jesteś…// Wtedy smakuje nawet/ przesolona zupa (…) – pisze autorka w swoim wierszu. W tą codzienność wpisują się uczucia okazywane w za pomocą tych drobnych rytuałów. One pozwalają nam zasnąć i wstać następnego dnia rano, by kontynuować pisanie naszych codzienności – cieszyć się nimi lub mieć w nich otuchę.

Poetka jest oszczędna w słowach, ale, czy potrzeba wielu wersów, by wyrazić sens tego wszystkiego? Piękno tych naszych codzienności, które z dnia na dzień stają się coraz pełniejsze, znajduje się drobnych gestach, więc słowa wiersza również wyrażają esencję.

W zasobach Blogowej czytelni literackiej znajdują się też inne wiersze Krystyny Pileckiej: Miłość, Uskrzydlić, ***W Skrzydłach Anioła, Targane wiatrem…

 

O codzienności

 

Codzienność…

Rano kawa wypita

Czasem pospiesznie

Muzyka wysłuchana

mimo woli… mimochodem…

I rozpoczęty dzień

 

Potem  słów kilka

skierowanych do mnie

ode mnie do kogoś

Ciepło czyjejś dłoni i

codzienne krzątanie w kuchni

(rytuał przy stole)

oraz – dobrze że jesteś…

 

Wtedy smakuje nawet

przesolona zupa

 

Jeszcze spacer do parku

bez względu na pogodę

jak zaklęcie – dla zdrowia…

 

Wreszcie aksamitna kołysanka

na dobranoc

I znak krzyża klamrą zamykający

codzienność…

 

 

Krystyna Pilecka – członkini Związku Literatów Polskich, kanclerz Krajowego Bractwa Literackiego w Koszalinie. Mieszkanka Koszalina. Laureatka wielu konkursów literackich. Autorka  jedenastu tomików poezji dla  dorosłych i dla  dzieci. Współautorka tomików o Koszalinie. Jej wiersze drukowane  były w antologiach szczecińskiej oficyny wydawniczej Mak, w antologiach poezji Książnicy Podlaskiej w Białymstoku, w antologiach poezji wydawnictwa KryWaj,  w antologiach wydawanych w Słupsku, Lublińcu, Warszawie, Szkocji, w Kurierze Polskim, przeglądzie w Toronto, Koszalin – Kurier w Hamburgu. W 2009 r. nagrodzona przez prezydenta  Miasta Koszalin za tworzenie i upowszechnianie kultury. 30 marca 2022 roku otrzymała Nagrodę  Prezydenta  Miasta  Koszalina  za całokształt  wieloletniej pracy artystycznej, twórczej oraz działania na rzecz upowszechniania i promocji kultury.