12 maja 2022 Autor Edyta Edis Anonima Rauhut 0

Szczecińskie spotkanie z Heleną Majdaniec

Spread the love

Szczecińskie spotkanie z Heleną Majdaniec

Cykl: Rozrywki sówki

W tym roku mija 20. rocznica śmierci Heleny Majdaniec. Za sprawą Rafała Podrazy bohaterką majowego spotkania z cyklu W PAŁACU literacko będzie właśnie ta piosenkarka i królowa twista. Róża Czerniawska-Karcz porozmawia z autorem między innymi o jego najnowszej książce Królowa twista. 20 wspomnień o Helenie Majdaniec. 

W tym roku mija dwudziesta rocznica śmierci Heleny Majdaniec. Trudno uwierzyć? A jednak. Czas biegnie nieubłaganie… Dziewięć lat temu namówiony przez ówczesną sekretarz naukową Książnicy Pomorskiej – Cecylię Judek, usiadłem do swojej pierwszej książki „nie o Kossakach”. Była to właśnie rzecz o królowej twista. Książka “Jutro będzie dobry” dzień doczekała się dwóch wydań. Obecnie za namową dyrektor Szczecińskiej Agencji Artystycznej – Anny Lemańczyk, do rąk Czytelników oddaję kolejne wydanie – tym razem specjalne. (…) dwudziesta rocznica śmierci – dwadzieścia wspomnień. (…) o piosenkarce opowiedzą tylko szczecinianie (…) – w ten sposób rekomenduje swoją najnowszą publikację książkową pod tytułem Królowa twista. 20 wspomnień o Helenie Majdaniec Rafał Podraza.

Już 19 maja 2022 roku o godzinie 17.30 w ramach cyklu W PAŁACU literacko odbędzie się spotkanie z dziennikarzem muzycznym, biografem, autorem książek o polskiej piosence, Rafałem Podrazą. Podczas wydarzenia w Pałacu Młodzieży -Pomorskim  Centrum Edukacji w Szczecinie z autorem między innymi o wspomnianej wcześniej książce porozmawia publicystka, redaktora, animatorka kultury i poetka, Róża Czerniawska-Karcz. Jak zapowiadają organizatorzy, (…) będzie można posłuchać opowieści o tych, którzy pozostali z nami na starych płytach, dzisiaj  powracających w coverach młodych artystów, bo dobra piosenka nie umiera, tak jak nie umiera pamięć o artystach, dopóki o nich mówimy. (…).

O artystce Rafał Podraza nie pozwala zapomnieć. Napisał nie tylko pierwszą w Polsce książkę o Helenie Majdaniec (Helena Majdaniec. Jutro będzie dobry dzień), ale również w organizowanym przez niego od 2016 roku konkursie wokalnym dla młodzieży uczestnicy walczą o nagrodę imienia Heleny Majdaniec – mowa o Zjeździe Młodych Gwiazd. Autor tekstu do słuchowiska Cyrograf. Historia z życia Heleny Majdaniec oraz publikacji Mój Paryż. Śladami Heleny Majdaniec. Aktualnie pracuje nad filmem dokumentalnym o artystce.

Do nabycia będzie pozycja literacka Królowa twista. 20 wspomnień o Helenie Majdaniec, a także inne tego autora. Organizatorami cyklu spotkań W PAŁACU literacko są Pałac Młodzieży – Pomorskie Centrum Edukacji w Szczecinie oraz szczeciński oddział Związku Literatów Polskich. Wstęp wolny.