2 maja 2022 Autor Edyta Edis Anonima Rauhut 0

Spotkanie: O liryce Heleny Raszki

Spread the love

Spotkanie: O liryce Heleny Raszki

Cykl: Rozrywki sówki

W najbliższy czwartek w Klubie 13 Muz odbędzie się spotkanie promujące książkę Niepospolite ruszenie słów. Liryka Heleny Raszki w zbliżeniach i przekrojach pod redakcją Piotra Michałowskiego. Poprowadzi je Konrad Wojtyła. Publikacja stanowi dzieło 10 autorów (naukowców i krytyków) ze Szczecina i innych ośrodków. 

Już 5 maja 2022 roku o godzinie 19.00 w Klubie 13 Muz rozpocznie się spotkanie promujące książkę Niepospolite ruszenie słów. Liryka Heleny Raszki w zbliżeniach i przekrojach. Publikację wydało Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego pod redakcją poety, eseisty, krytyka literackiego i teatralnego oraz wykładowcy akademickiego, Piotra Michałowskiego. Prowadzeniem wydarzenia zajmie się poeta, dziennikarz, krytyk literacki, literaturoznawca, Konrad Wojtyła. Współorganizatorem wydarzenia jest Instytut Literatury i Nowych Mediów Uniwersytetu Szczecińskiego

Publikacja książkowa jest dziełem 10 autorów – naukowców i krytyków ze Szczecina i innych ośrodków. O wybranych utworach poetki, Heleny Raszki napisali: Edward Balcerzan, Adrian Gleń, Zbigniew Jarzębowski, Bogusław Kierc, Jacek Łukasiewicz, Piotr Michałowski, Andrzej Skrendo, Ireneusz Statnik, Andrzej Sulikowski, Leszek Szaruga. Podczas wydarzenia będzie możliwość zakupu tej książki.

Helena Raszka zamieszkała w Szczecinie w 1951 roku. Poetycko zadebiutowała w 1956 roku na łamach tygodnika Ziemia i Morze wierszem Drogi. Pierwszy tom poezji wydała w 1959 roku. Nosił tytuł Okruchy bursztynu. Kolejny ukazał się w 1970. Po strajkach stoczniowców w styczniu 1971 utwory poetki zostały objęte częściowym zakazem publikacji, ponieważ brał w nich udział jej mąż. Sama autorka długo nie zgadzała się na publikację tomików ze względu na ingerencję cenzury. W 1996 roku została uhonorowana Nagrodą Artystyczną Miasta Szczecina. W jej dorobku poetyckim znajdują się jeszcze między innymi takie tomy, jak: Miłość, Głosy w przestrzeni, Imię własne.