29 kwietnia 2022 Autor Edyta Edis Anonima Rauhut 0

Klucz do szczęścia duszy i ciała

Spread the love

Klucz do szczęścia duszy i ciała

Cykl: Sowie myśli

Zaczęła się już jakiś czas temu pora wiosenna, a wkrótce lato zacznie pukać do naszych drzwi. Wiele osób już wykorzystuje ten czas, by zadbać o siebie. Jak to zrobić? Są tacy, co dbają tylko o to, co na zewnątrz i zapominają o własnym samopoczuciu. A przecież właśnie to jest najważniejsze. Gdy w środku nie będziemy rozsypani, to łatwiej przyjdzie nam zadbanie o swój wygląd, a te zabiegi jeszcze bardziej będą poprawiały samopoczucie. Od więc czego zacząć? Odpowiedź jest prosta: od pracy nad motywacją, ale przede wszystkim poznajmy siebie.

Motywacja

Motywacja to bardzo ważny czynnik wpływający na dalsze kroki. Są tacy, co zaczynają dbać wygląd duszy i ciała dla innych, albo, żeby pokazać coś innym. Najprostszym z przykładów będzie związek. Jeśli to trwa tylko przez chwilę i przechodzi w chęć podejmowania tych działań dla siebie, to tylko wtedy można zaliczyć taką motywację do pozytywów.

Jednak, gdy ciągle podejmujemy określone kroki dla zyskania aprobaty drugiej osoby, to tak naprawdę możemy stracić w tym wszystkim siebie. Przestać się kierować własnymi potrzebami, zainteresowaniami, upodobaniami, a kreować się pod dyktando innych. Ponadto z pewnością znamy też sytuacje, gdy były partner lub partnerka stroi się na patrz, co straciłaś/straciłeś. Dlaczego nie dbać o to, będąc tamtym związku? A skoro już stracił/straciła, to po co się nim/nią przejmować?

Na motywację do dbania o siebie wpływa zarówno zewnętrznie, jak i wewnętrznie stan psychiczny i samopoczucie. Co wtedy zrobić? Udawać, że nic się nie dzieje, nałożyć na twarz makijaż i ubrać ładną kieckę ze strachu, że zostaniemy sami? Być z kimś lub przebywać w czyimś towarzystwie, kto odejdzie lub się odsunie, gdy będziemy w dołku? Długo tak się nie da, a odrobina egoizmu z pewnością pójdzie nam na zdrowie przy odbudowie siebie samego.

Od początku…

Wszystko zaczyna się zazwyczaj od początku, ale co może nim być? Najlepiej będzie rozpocząć od poznania samej/samego siebie. Tylko wtedy dowiemy się, co chcemy od życia i jak ono powinno wyglądać, abyśmy byli szczęśliwi. Szukać zainteresowań i rozwijać się. To nie wszystko, co nas kształtuje. Warto do tego dorzucić życie rodzinne, towarzyskie i ścieżkę zawodową, jeśli faktycznie tego chcemy. Nikt za nas życia nie przeżyje.

Zainteresowania i pasje rozwijają się zazwyczaj u nas od dzieciństwa, więc nie tylko szukamy nowych rzeczy. Czasem wystarczy wrócić do czegoś, co nas fascynowało dawniej. To także pomaga w szukaniu pozytywów we własnym życiu, aby naładować baterie. Co dalej? Pasja może być także drogą zawodową. Dlaczego nie połączyć przyjemnego z pożytecznym? Pisanie, projektowanie, grafika, fascynacja książkami, filmem, muzyką, określoną branżą (na przykład kosmetyczną, elektroniczną, ekonomiczną, prawną, medyczną, farmaceutyczną, medialną, podróżniczą, hotelarską a nawet żywnościową czy kulinarną).

Mogłabym jeszcze długo wymieniać. Zsumowanie pasji z działaniami i odrobiną kreatywności wystarczy, by zacząć. Czasem trzeba podejmować się innych zawodów, by odłożyć środki na swoją przyszłość, jednak nawet przypadkiem możemy trafić na coś, co zainteresuje. Życie nikogo nie rozpieszcza, ale nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło zazwyczaj.

Teraz będzie z górki…

Gdy już nadbudujemy siebie, możemy ruszyć dalej. Wielu mówi, że nie ocenia się książek po okładce, ale ta okładka ma wpływ na pierwsze wrażenie. Kluczowe jest to szczególnie w relacjach zawodowych, ale nie tylko. Nawet w tym, co widać na zewnątrz przecież możemy być sobą.

Zacznijmy od ubioru. Może być związany z naszymi zainteresowaniami, modą, dostosowany do sytuacji zawodowych. Po raz kolejny do wykorzystania jest kreatywność, ale pamiętajmy również o dobrym smaku. Inaczej ubierzemy się na spotkanie z przyjaciółmi i znajomymi, inaczej do pracy (w zależności, jaki zawód wykonujemy), inaczej na siłownię – to już kwestia wygody. Określone sytuacje życiowe, czy zawodowe nie muszą jednak sprawiać, że zakładamy nieswoją maskę (pominę tutaj obowiązek noszenia określonego stroju w pracy, czy szkole, bo to zazwyczaj wynika z odgórnych ustaleń szefostwa, lecz przecież całej swojej egzystencji tam nie spędzamy). Fasonów ubrań jest bardzo wiele w sklepach, czy nawet ciuchbudach. Myślę, że każdy znajdzie coś, by wyrazić siebie i dobrze wyglądać.

Przechodzimy do ostatniej kwestii rozważań, czyli dbania o własne ciało, wygląd oraz makijaż. Z pewnością uprawianie sportów wpływa pozytywnie na wygląd, a ponadto pozwala rozładować emocje pozytywne lub negatywne. Kosmetyków na rynku jest wiele. Działają również firmy takie, jak Avon, FM Group World, Oriflame i wiele innych, gdzie możemy nie tylko kupować kosmetyki, ale również prowadzić sprzedaż. Makijaż jest z pewnością ważny, a do tego dochodzi fryzura i inne elementy. Tutaj dostosowujemy wszystko do swojego typu urody, ale tak, by czuć się z tym komfortowo. Bardzo popularne jest farbowanie włosów. Określone kolory mogą dodać nam uroku. Między innymi FM Group World oferuje wiele kosmetyków do tego, by zadbać o włosy: emulsje, olejki, szampony i wiele więcej.

A po co właściwie dbać o swój wygląd? Nie dla rodziców, nie dla partnera, a dla siebie. Własnego samopoczucia oraz komfortu codziennego funkcjonowania. Dla poprawy nastroju. Szczęście sprawia, że możemy więcej, ale nie zawsze los nam je podsuwa pod nos. By dać radę po nie sięgnąć trzeba być zadbanym od wewnątrz i zewnątrz. Warto wypracować poczucie piękna. Nikt nie jest idealny, a do zadbanych dusz i ciał zawsze znajdzie się klucz.