13 kwietnia 2022 Autor Edyta Edis Anonima Rauhut 0

Kobieta pierwsza po pierwszej

Spread the love

Kobieta pierwsza po pierwszej

Cykl: Wiedźmy między mitem a prawdą

Wiedźmy między mitem a prawdą – dlaczego? Tak nazywa się często przedstawicielki płci pięknej, które potrafią użyć swojej wiedzy. Prezentują się, jako kobiety niezależne. Jednak wszystko ma swoje początki. Ich rola zarówno w życiu społecznym, jak i rodzinnym zmieniała się, ale do tych przemian prowadziła ciężka droga w świecie, który niegdyś mężczyźni trzymali w garści. Zajrzyjmy, więc do początków, czyli grzechu ciekawości – pamiętacie historię Ewy?

Z hebrajskiego jej imię brzmiało Hawwah, czyli życie. Pierwsza kobieta – tak przynajmniej mówią Księga Rodzaju, czy Genesis, choć biorąc pod uwagę rabinistyczne podanie pod nazwą Alfabet Ben Syracha, była drugą kobietą, lecz tą bardziej pokorną. Źródło pochodzi ze średniowiecza, a historię samej Lilith umiejscawia się w luce interpretacyjnej z Biblii, czy Tory – jedni mogą to odczytywać, jako przechodzenie od ogółu do szczegółu, a inni, jako stworzenie najpierw jednej kobiety, a potem drugiej z żebra Adama.

Ewa początkowo jest mieszkanką Edenu.. Bóg stworzył ją z żebra Adama, gdy ten spał, bo nie wiadomo, jak dawca zniósłby ból. Można się w tym dopatrywać początków takiego pomysłu, jak narkoza, ale, wracając do Ewy, wybór życiowego partnera nie był jej dany, ponieważ właściwie powstała dla pierwszego mężczyzny. On nazwał ją niewiastą, on nadał jej imię nieco później, dopiero po zbrodni przeciwko woli boskiej. Można domniemywać, że miała predyspozycje do marketingu, skoro udało jej się nakłonić Adama do skosztowania owocu z zakazanego drzewa, ale to tylko spekulacje. Taki fakt nie jest odnotowany w Biblii.

Właściwie niewiele zanotowano rozmów pomiędzy małżonkami, więc dobrze, że chociaż mogła sobie przez chwilę pokonwersować z wężem, który pobudził jej ciekawość, ale wszystko ma swoją cenę. No i z Bogiem wymieniła kilka słów. A jak Adam tłumaczy się z grzechu Stwórcy? Cytując: Niewiasta, którą postawiłeś przy mnie, dała mi owoc z tego drzewa i zjadłem. Winne przecież otoczenie: niewiastę postawił przy nim Bóg, a ona mu dała jabłko i, co on biedny miał zrobić? Ewcia z kolei obwiniała węża – chyba co nieco przeszło na nią razem z żebrem.

Dalszy ciąg już chyba wszystkim jest znany, w skrócie wygląda to następująco: wygnanie z Raju, ciężka praca i uprawa ziemi dla Adama, a dla Ewy bolesne rodzenie dzieci, wierność wobec mężczyzny i jego panowanie nad nią. Nie przewidziano chyba biegu historii oraz przemian społecznych, choć macierzyństwo nie jest łatwe do dziś, ale na szczęście życie kobiety już nie ogranicza się tylko do dbania o ognisko domowe oraz dzieci. A może nie chciano takiego biegu zdarzeń? Pierwszymi dziećmi matki wszystkich żyjących byli Kain – pierwszy biblijny morderca oraz Abel – pierwszy zamordowany.

Edyta Rauhut, Adrianna Rauhut