24 marca 2022 Autor Edyta Edis Anonima Rauhut 0

Antywojenne wersy, nuty i pociągnięcia pędzla

Spread the love

Antywojenne wersy, nuty i pociągnięcia pędzla

Cykl: Rozrywki sówki

Fot.: Janusz Słowik. Na zdjęciu: Danuta-Romana Słowik.

VII Szczecińska Wiosna Poezji rozpoczęła się w ogrodzie Szczecińskiego Inkubatora Kultury. Wygłoszono Antywojenny Manifest Literatów, który stworzyli członkowie, kandydaci i sympatycy ZLP w Szczecinie. Poeci, malarze i muzycy artystycznie wyrazili swój sprzeciw wobec wojen. 

Rozpoczęła się tegoroczna, Szczecińska Wiosna Poezji organizowana od 2016 roku przez szczeciński oddział Związku Literatów Polskich. W Poniedziałek, 21 marca 2022 roku w ogrodzie Szczecińskiego Inkubatora Kultury zainaugurowana została siódma edycja tej inicjatywy pod hasłem Przeciwko wojnie. Wydarzenie otworzył prezes związku twórczego, Leszek Dembek. Jak sam mówi taki, a nie inny temat został obrany ze względu na zbrojną, rosyjską agresję Rosji na Ukrainę. Nakreślił też, jakim problemem są wojny na skalę światową. Inicjatywa jest ważna, ponieważ – w moim odczuciu – w przypadku każdego konfliktu zbrojnego po obu stronach barykady giną ludzie lub doznają ran na duszy i ciele.

Leszek Dembek zainicjował stworzenie Antywojennego Manifestu Literatów, który podczas wydarzenia odczytała prozatorka, poetka, malarka i rysowniczka, Danuta-Romana Słowik. Zaczyna się on od słów: Wierzymy w SŁOWO, które jest/ najsilniejszą i najinteligentniejszą bronią.// W kod życia nie mamy wpisanej wojny! (…)  Do jego powstania przyczynili się swoimi piórami wspomniani już Leszek Dembek i Danuta-Romana Słowik oraz animatorka kultury, poetka i publicystka, Róża Czerniawska-Karcz, plastyk, fotografik, grafik, poeta i były żołnierz zawodowy, Zbigniew Jahnz, wiceprezes szczecińskiego ZLP, poetka i prozatorka, Krystyna Rodzewicz, szczecińska poetka, pedagożka i dziennikarka, Danuta Sepuco, a także bibliotekarka Klubu 12. Dywizji Zmechanizowanej w Szczecinie, Anna Puterko-Grajek. Tekst konsultowany był między innymi z dr Ewą Szczepan z Uniwersytetu Szczecińskiego. Kończą go słowa: (…) Twój wiersz!/ Twoja myśl jest ważna! Niech słowo nas nie zawiedzie!/ Niech stanie się nieustraszonym OBROŃCĄ POKOJU!

Fot.: Janusz Słowik. Na zdjęciu obraz Sławomira Święcickiego.

Członkowie, kandydaci i sympatycy szczecińskiego oddziału Związku Literatów Polskich podążając za przesłaniem wcześniej wspomnianego manifestu odczytywali swoje utwory poetyckie, znalazła się też pośród nich proza w wykonaniu Danuty-Romany Słowik. Każdy z autorów swoją własną poetyką protestował przeciwko wojnie. Poszczególne wystąpienia cechował indywidualizm i wyrazistość. Podczas otwartego spotkania wybrzmiała również twórczość Tarasa Szewczenki, Adama Zagajewskiego, I. Kivy i Wisławy Szymborskiej. Utwory literackie przeplatane były piosenkami, które śpiewała Anna Święcicka do gitarowego brzmienia w wykonaniu Sławomira Święcickiego. Wydarzeniu w plenerze towarzyszyła wystawa malarstwa Stowarzyszenia Artystycznego Integracji Europejskiej SAIE i Zachodniopomorskiego Stowarzyszenia Twórców Kultury. Obraz wspomnianego przed chwilą muzyka też zaistniał, jako ekspozycja.

Na koniec wszyscy razem zaśpiewali piosenkę Imagine Johna Lennona. To dopiero początek VII Szczecińskiej Wiosny Poezji. W planach są jeszcze kolejne wydarzenia. Nie zabraknie wydarzeń podczas, których będzie można na chwilę odetchnąć, nabierając sił do wyrażania kulturalnego sprzeciwu wobec wojny. Szczegółowe informacje będą pojawiać na blogu oraz oficjalnymi kanałami informacyjnymi szczecińskiego oddziału Związku Literatów Polskich.