20 marca 2022 Autor Edyta Edis Anonima Rauhut 0

Dzień św. Patryka na Prawym Brzegu

Spread the love

Dzień św. Patryka na Prawym Brzegu

Cykl: Rozrywki sówki

Pokaz tańca irlandzkiego i koncert muzyczny, który zagrali Jerzy Norbert Grzegorek i Marcel Kruszyński, to dwa z wielu wydarzeń odbywających się wczoraj w Domu Kultury Krzemień w ramach Dnia św. Patryka w Szczecinie. Wszystkie działania kulturalne przygotowywała z pomocą współpracowników i praktykantów oraz koordynowała z zaangażowaniem animatorka kultury, fizjoterapeutka, choreografka i tancerka, Ewelina Grzegorek. Nie zabrakło również wystaw, prelekcji i spotkań – też dla najmłodszych.

Pokaz tańca irlandzkiego wywołał wiele hucznych oklasków. Początki jednak były od podstaw. Ochotnicy mogli nauczyć się kroków tego tańca, a każdy z nich miał do dyspozycji swojego nauczyciela. Po edukacji przyszedł czas prezentacji elementu choreografii przy akompaniamencie muzyki. Przez prowadzącą przybliżana była historia tego święta w kulturze. Z kolei podczas pokazów widzowie mieli okazję zobaczyć układy taneczne do muzyki irlandzkiej, ale też jeden z nich wykonany został do utworu rockowego. Występowali podopieczni i podopieczne Eweliny Grzegorek, która prowadzi w Domu Kultury Krzemień zajęcia dla dzieci i młodzieży w wieku od 8 do 15 roku życia. Instruktorki nie zabrakło na scenie.

Po przerwie nadszedł czas na koncert muzyki irlandzkiej. Przed publicznością wystąpił Jerzy Norbert Grzegorek znany ze swojej działalności kulturalnej i naukowej – zagrał na dudach i bębnie. Muzycznie pomagał mu skrzypek, Marcel Kruszyński znany, jako członek zespołu Poza Czasem. Prawie wszystkie prezentowane utwory – jak otwarcie przyznaje pierwszy z wymienionych muzyków – są jeszcze w trakcie dopracowywania, jednak nie przeszkodziło to publiczności w dobrej zabawie. Dorośli słuchali z uwagą, a najmłodsi dawali się porwać do tańca rytmicznej muzyce. Poza spontanicznym tańcem dzieci, trudno było nie zwrócić uwagi na układ, który zaprezentowała Lena Grzegorek.

W Irlandii z okazji Dnia św. Patryka organizowane są parady, pochody, uliczne festyny i zabawy, podczas których nie brakuje śpiewu i tańca. Ludzie przebierają się za skrzaty, czy liście koniczyny, a mężczyźni swoje brody farbują na zielono. Bary i restauracje proponują klientom piwo i dzbany Patryka – dbają także o występy z tradycyjną, irlandzką muzyką. Organizatorzy Dnia św. Patryka w Szczecinie zadbali o to, by oddać klimat tego święta i opowiedzieć o nim. Można było spróbować też Haggis.