12 marca 2022 Autor Edyta Edis Anonima Rauhut 0

Tomiska na Tydzień …albo krócej – (za)czytany projekt

Spread the love

Tomiska na Tydzień …albo krócej – (za)czytany projekt

Cykl: Sowie myśli 

We współpracy z firmą Bitemedia powstał blog promujący czytelnictwo Tomiska na Tydzień …albo krócej.  Skąd pomysł? Na ludzkie życie składają się nie tylko praca i obowiązki, ale również pasje. Spędzanie czasu nad książką i poszerzanie wiedzy w ten sposób może być jedną z nich. Są też ludzie, dla których tworzenie nowych światów literackich, przybliżanie spojrzenia na przeszłość, teraźniejszość oraz snucie wizji przyszłości jest pracą, którą wykonują z pasją, ciekawie i ze znakomitym efektem. Znajdą się  tutaj też tematy dotykające czytelnictwa w sposób ogólny – właśnie takie proponuję dzisiaj; Czy warto czytać książki? Jeśli tak, to od lektury można przejść również do recenzowania. Zapraszam.

Czy warto czytać książki?

Często zadawane pytanie brzmi: czy warto czytać książki? Owszem, ale jakie? Z pewnością nie będzie mowy o książce telefonicznej, choć niektórzy tam też znajdują kluczowe dla własnego funkcjonowania informacje, ale literaturą tego nazwać nie można. Więc, co nią nazwiemy? I jakie płyną korzyści z czytania poszczególnych gatunków?

Czy warto czytać książki? Trudno ukryć, że ma to wiele zalet. Z pewnością poszerzamy swoją wiedzę o otaczającym nas świecie i relacjach międzyludzkich, a także zasób słownictwa, poprawiamy umiejętności redagowania własnych tekstów,  rozwijamy wyobraźnię, redukujemy stres, a przede wszystkim uczymy się myśleć i kształtować własne opinie. Niektórzy nawet twierdzą, że zwiększa to poziom naszej atrakcyjności u płci przeciwnej, ale to zależały, co kto lubi. To są jednak same ogólniki. Warto przedstawić ten temat, przytaczając poszczególne gatunki publikacji.

 

 

Książka: od czytania do recenzowania

Co było najpierw? Czytanie, czy pisanie? Literatura jest nieodłącznym elementem naszego życia. Możemy spotkać ją w domu, a potem w szkole oraz w wielu innych miejscach. Zaspokaja ciekawość i wywołuje refleksję, która prowadzi nas do pytania, jak napisać recenzję książki? Nie ma w tym nic dziwnego – można to postrzegać, jako naturalną dla człowieka chęć wyrażenia opinii, kształtowania jej.

Recenzja jest obecnie bardzo często widywanym gatunkiem tekstu. Znajdziemy ją w prasie, czy internecie, jednak będzie się różnić swoją budową i objętością. Inaczej napisze ją publicysta do pisma literackiego, inaczej dziennikarz do pisma kolorowego, inaczej redaktor portalu, a nawet bloger książkowy. Dlaczego? Przede wszystkim każda z tych przestrzeni do publikacji różni się pod względem tematycznym, objętościowym, jest skierowana do różnych czytelników. W tym przypadku nie powinno się zadawać tylko pytania Jak napisać recenzję książki?, ale trzeba dodać: gdzie ona ma zostać opublikowana i dla jakiego czytelnika ją piszemy? Co lubimy literaturze i czego od niej oczekujemy? Dlaczego chcemy recenzować dzieła literackie? Odpowiedzi na te pytania wskażą nam, jak zrealizować wspomniany gatunek.

 

 

Wkrótce kolejne teksty – zapraszam!