7 marca 2022 Autor Edyta Edis Anonima Rauhut 0

Witamy w skromnych progach relacji

Spread the love

Witamy w skromnych progach relacji

Cykl: Sowie myśli

Gusta, trendy, charakter potrzeby komfortu, funkcjonalności i wygody mają ogromny wpływ na wystrój mieszkania, czy domu. Szczególnie jest to widoczne w pomieszczeniach, gdzie najczęściej spędzamy czas z rodziną, przyjaciółmi, znajomymi, współpracownikami, czy ludźmi reprezentującymi konkretne firmy oraz urzędy.

Estetyka, wygoda i trendy nie są Ci obce?

Wnętrza mieszkań oraz domów, powinny być estetyczne, ale również wygodne oraz funkcjonalne. Podnosi to poziom komfortu osobie, która przebywa tam na stałe lub tymczasowo z konieczności, na zaproszenie lub z przyjemności. Są też ludzie, którzy lubią otaczać się przedmiotami, meblami i akcesoriami zgodnymi z aktualną modą wnętrzarską – dobrze się wtedy czują, a ich ciekawość na koniec grudnia koncentrowała się wokół myśli: Jakie będą trendy wnętrzarskie w przyszłym roku? A następnie przeszukiwali rozmaite strony internetowe, czy pisma, aby dotrzeć do tych informacji. Skupmy się na pomieszczeniach, w których goszczą osoby zamieszkujące w danym gospodarstwie domowym, jak również te, co je odwiedzają.

Kuchnia i jadalnia – miejsca tylko dla rodziny?

Pomieszczeniami, do których codziennie zaglądamy bardzo często są kuchnia i jadalnia. W pierwszym z nich gotujemy, spożywamy posiłki, sprzątamy, czy rozmawiamy. Zdarza się też, że przyjmujemy gości – szczególnie panie. Kto nie słyszał o czymś takim, jak babskie pogaduchy w kuchni? Jednak nie ograniczajmy się do postrzegania tego zjawiska stereotypowo – panom też się zdarza na przykład zaproszenie kolegi na piwo. Mamy przesiadują tam z dziećmi, babcie z wnukami, a jeśli mamy do czynienia z małżeństwem, w którym zarówno mąż, jak i żona spełniają się zawodowo, to oboje na zmianę spędzają tam czas ze swoimi pociechami. To miejsce od wieków kojarzono jest z ogniskiem domowym i gościnnością. Potrzebne są nie tylko sprzęty i garnki do przygotowania potraw, ale również meble. Jakie? Estetyczne, ale wygodne. Pasujące ogólnej koncepcji, ale funkcjonalne. Szafki, blaty, sprzęty w zabudowie. Nieopodal kuchni bywa też jadalnia, albo jest ona oddzielona jedynie blatem od przestrzeni do gotowania, tworząc razem nierozerwalną przestrzeń rodzinnych i towarzyskich spotkań przy posiłkach.

Gdzie towarzyszy nam powaga, humor, bliskość i dystans?

Pomieszczeniem znajdującym się często w mieszkaniu, czy domu, gdzie spotykamy się z rodziną, przyjaciółmi, znajomymi, a nawet współpracownikami i osobami, które odwiedzają nas, reprezentując firmę lub urząd, jest salon. Znajdziemy w tych sytuacjach powagę, humor, bliskość i dystans – mamy do czynienia z szerszym zakresem relacji, niż w kuchni, czy jadalni. Rozmawiamy, bawimy się z dziećmi, spożywamy posiłki podczas zabaw, oglądamy telewizję, załatwiamy różne sprawy, pracujemy i nie tylko. Wszystko najczęściej zależy od sytuacji. Wystrój zazwyczaj odzwierciedla upodobania i gusta domowników, albo mniej lub bardziej aktualne trendy wnętrzarskie. Wiele zależy od doboru mebli: Szafy, półki na książki, kanapa, stół, krzesła – za ich pomocą możemy sprawić, że będzie przytulnie lub wręcz przeciwnie.

Więcej prywatności, to więcej ekspresji

Dom, to miejsce kształtowania się. Dzieci tutaj dorastają i stawiają swoje pierwsze kroki w relacji z drugim człowiekiem. Odbywa się to nie tylko w we wcześniej wspomnianych pomieszczeniach, ale też w pokoju do zabaw, nauki i spania, gdzie w jego wystroju, panującym ładzie lub nieładzie widać ekspresję kształtującej się osobowości. Zauważamy ślady zainteresowań, przyzwyczajeń i gustów – to nie obejmuje tylko kolorów ścian, dywanu, czy rodzaju mebli, które może rodzice wybrali, a może dziecko. Dorośli również wyrażają siebie mniej lub bardziej świadomie w pomieszczeniu przewidzianym tylko dla nich, co wpływa na jego wygląd wizualny. Mieszkanie zdaje się być nie tylko miejscem na Ziemi, ale również odzwierciedleniem osobowości mieszkających w nim ludzi.