4 grudnia 2021 Autor Edyta Edis Anonima Rauhut 1

Szczecin: spotkanie z Rafałem Podrazą

Spread the love

Szczecin: spotkanie z Rafałem Podrazą

Cykl: Rozrywki sówki

Spieszę do Was z kolejną zapowiedzią kulturalną – będzie druga okazja, by uczcić osiemdziesiąte urodziny Heleny Majdaniec i powspominać artystkę. Już 17 grudnia 2021 roku o godzinie 18.00 odbędzie się spotkanie z biografem królowej twista, Rafałem Podrazą. Porozmawia z nim literatka i animatorka kultury, Róża Czerniawska-Karcz. Wydarzenie będzie miało miejsce w Willi Sorrento przy ul Mickiewicza 2. Ponadto z rąk z rąk wiceprezesa Związku Polskich Autorów i Kompozytorów, Mieczysława Jureckiego Rafał Podraza ma odebrać nagrodę za promocję polskiej piosenki poprzez książki, publikacje prasowe i programy telewizyjne oraz rubrykę Historia jednej piosenki w periodyku Na Żywo.

Helena Majdaniec urodziła się 5 października 1941 roku w Mylsku. W Szczecinie mieszkała od 1946 roku. Tutaj ukończyła I Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie oraz szkołę muzyczną drugiego stopnia. Jej debiut miał miejsce w 962 roku w klubie studenckim Pinokio. Potem występowała na festiwalach, nagrywała płyty, śpiewała w kraju i za granicą. Współpracowała między innymi z takimi zespołami, jak Radiowy Zespół M-2, Czerwono-Czarni i Niebiesko-Czarni. W 1968 wyemigrowała do Francji, gdzie śpiewała w kabaretach, pracowała dla radia i telewizji francuskiej. Zasłynęła, jako polska wokalistka bigbitowa, którą okrzyknięto także królową twista. Zmarła 18 stycznia 2002 roku w Szczecinie.

O artystce nie pozwala zapomnieć Rafał Podraza, który napisał pierwszą w Polsce książkę o szczeciniance, Helenie Majdaniec. Nosi tytuł Helena Majdaniec. Jutro będzie dobry dzień i ukazała się po raz pierwszy w 2013 roku. Dwa lata później publikacja została poszerzona i wydana po raz drugi nakładem Wydawnictwa W.A.B. Ponadto w organizowanym przez niego konkursie wokalnym dla młodzieży uczestnicy walczą o nagrodę imienia Heleny Majdaniec – mam na myśli Zjazd Młodych Gwiazd, który odbywa się w Szczecinie od 2016 roku. Autor tekstu do słuchowiska Cyrograf. Historia z życia Heleny Majdaniec oraz publikacji Mój Paryż. Śladami Heleny Majdaniec. Ponadto Rafał Podraza jest poetą, animatorem kultury, autorem książek nie tylko biograficznych i dziennikarzem muzycznym. Znany, jako specjalista od rodziny Kossaków, jak również nazywany panem od starej piosenki.

Na spotkaniu będzie okazja, by posłuchać ciekawej rozmowy, powspominać, a także pozadawać pytania głównemu bohaterowi wydarzenia, które bardzo lubi. Największe przeboje artystki wykonają Barbara Włodarczyk i Izabela Leżańska. Do zobaczenia!