20 listopada 2021 Autor Edyta Edis Anonima Rauhut 0

Pierwszy tom trylogii chicagowskiej – debiut

Spread the love

Pierwszy tom trylogii chicagowskiej – debiut

Cykl: Blogowe spotkania literackie

Dzisiaj mam dla Was zapowiedź literacką od Wydawnictwa Papierowy Księżyc. Już 24 listopada 2021 roku w sprzedaży znajdzie się debiutancka powieść Grzegorza Dziedzica pod tytułem Żadnych bogów, żadnych panów, która stanowi pierwszy tom Trylogii chicagowskiej. Podczas lektury przeniesiemy się właśnie Chicago, ale w nieco odleglejsze czasy, do roku 1918. Sierżant Teodor Rucki dopiero rozpoczyna karierę w policji, ale brak doświadczenia nadrabia ulicznym sprytem i szybkimi pięściami. W polskiej dzielnicy ktoś podrzuca bestialsko okaleczone zwłoki, a na płocie i w pobliskim kościele maluje farbą anarchistyczny napis. Czy funkcjonariusz poradzi sobie z tym śledztwem?

Grzegorz Dziedzic urodził się w 1974 roku w Lublinie. Tarnowianin, który w Chicago mieszka od 1999 roku. Z wykształcenia i zawodu psychoterapeuta. W USA imał się wielu zawodów. Pracował między innymi jako robotnik budowlany, kafelkarz, pomocnik w fabryce perfum i głośników. Potem jako terapeuta uzależnień w jedynym poza Polską polskojęzycznym programie odwykowym dla bezdomnych Polaków w Chicago. Od 2014 roku kierował sekcją miejską i pisał felietony w Dzienniku Związkowym. Ten tytuł prasowy jest jedną z najstarszych polskojęzycznych gazet w Chicago.

Główny bohater rozpoczyna śledztwo, które prowadzi go przez najbiedniejsze i najniebezpieczniejsze rejony miasta. Morderca zabija kolejne ofiary w okrutny i teatralny sposób, a na mieszkańców imigranckich dzielnic pada strach przed seryjnym zabójcą, nazwanym przez prasę Diabłem z Michałowa. Po pewnym czasie okazuje się, że wokół młodego polskiego detektywa toczy się gra pozorów. Będzie musiał stanąć ponad prawem i zmierzyć się z demonami przeszłości. Jak to się skończy? Dowiecie się już wkrótce.