
Szczecin: młodzież czyta Gabrielę Zapolską
Cykl: Rozrywki sówki
Dzisiaj mam zapowiedź kolejnego listopadowego wydarzenia. Książnica Pomorska im. Stanisława Staszica w Szczecinie razem z Zachodniopomorskim Kuratorium Oświaty organizuje piątą edycję akcji Młodzieży Czytanie, podczas której będzie czytana twórczość Gabrieli Zapolskiej. Wydarzenie odbędzie się 16 listopada 2021 roku o godzinie 10.00 w auli biblioteki.
Inicjatywa kierowana jest do uczniów, nauczycieli i dyrektorów zachodniopomorskich szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych oraz przedstawicieli środowiska oświaty i kultury. Jej celem jest rozbudzanie zainteresowania klasyką literatury polskiej i propagowanie czytelnictwa. Organizatorzy pragną również w ten sposób kontynuować akcję Narodowe Czytanie, której dziesiąta edycja odbyła się 4 września.
Gabriela Zapolska urodziła się 30 marca 1857 roku w Podhajcach, a zmarła 17 grudnia 1921 roku we Lwowie. Była polską aktorką, dramatopisarką, powieściopisarką, publicystką, krytyczką teatralną i artystyczną. Przedstawicielka polskiego naturalizmu. Zadebiutowała nowelą Jeden dzień z życia róży na łamach Gazety Krakowskiej. Skupiała się przeważnie na aprobacie i dezaprobacie cech ludzkich lub zjawisk społecznych. Sama podkreślała, że podchodzi do tworzenia, jak do protestowania przeciwko wszelkiej obłudzie.
O autorze
Szczecinianka, blogerka, wierszokletka, dziennikarka, członkini Związku Literatów Polskich Oddziału w Szczecinie. Jej dziennikarski debiut miał miejsce w grudniu 2009 roku na łamach bezpłatnego kwartalnika fantastyczno-kryminalnego „Qfant” – ukazał się wtedy wywiad z pisarzem, Stefanem Dardą. W 2010 roku została wyróżniona w konkursie dla dziennikarzy obywatelskich „Żywe Miasto” zorganizowanym przez portal mmszczecin.pl za jeden z artykułów z cyklu „Ocalić od zapomnienia”, w którym pisała o zapomnianych i zaniedbanych zabytkach Szczecina. W dodatku kulturalnym „Poliartyzm” przy „Wieściach Polickich” pełniła funkcję redaktora naczelnego (2015-2016). Publikowała teksty prasowe również na łamach „Prestiżu. Magazynu Szczecińskiego”, „Wyjątku”, „Pryzmatu Literackiego”, Wieści Polickich” oraz pisała teksty dla „SzczecinBloga”. Prowadzi również bloga pod nazwą „Edis Anonima Art” na temat kultury i literatury, ale porusza sporadycznie inne tematy. Jej utwory poetyckie można znaleźć w „Pegazie Lubuskim”, „Poezji Dzisiaj”, almanachach Korytowskich Nocy Poetów oraz antologii „Przepływający świat słowa”. Wiersze w trzech edycjach Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Józefa Bursewicza „O Złotą Metaforę” znalazły się pośród „wierszy zauważonych”, a w czwartej jej zestaw został wyróżniony. Autorka tomów poezji „Roztańczony atrament” i „(nie) z tej bajki”. Inicjatorka akcji „Przygarnij wiersz – on nie gryzie”, która promowała poezję szczecińskich literatów.