29 października 2021 Autor Edyta Edis Anonima Rauhut 0

Szczecin: spotkanie z Karoliną Kuszyk

Spread the love

Szczecin: spotkanie z Karoliną Kuszyk

Cykl: Rozrywki sówki

Dzisiaj mam kolejną zapowiedź kulturalną dla Was. Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie zaprasza na spotkanie z autorką głośnego reportażu Poniemieckie, Karoliną Kuszyk. Wydarzenie odbędzie się już 8 listopada 2021 roku o godzinie 18.00 w filii nr 7. Rozmowę przeprowadzi Krzysztof Lichtbalu. Współorganizatorem jest Ośrodek Teatralny Kana. Obowiązują bezpłatne wejściówki. Pisarka w swojej publikacji opowiada o tym, jak biografie poniemieckich domów, rzeczy i cmentarzy splatały się z losami ich polskich spadkobierców. Zastanawia się także, czym jest dziś polskość i ile obcości potrafimy znieść w tym, co swoje.

Karolina Kuszyk urodziła się w 1977 roku. Jest germanistką i polonistką. Ukończyła Kolegium Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych. Tłumaczka literatury niemieckiej i trenerka kompetencji międzykulturowych. Przełożyła na język polski między innymi  Ilse Aichinger, Maxa Frischa, Bernharda Schlinka, Karen Duve, Antje Rávic Strubel i André Kubiczka. Prowadzi zajęcia z przekładu literackiego i krytyki literackiej na Uniwersytecie Viadrina we Frankfurcie nad Odrą. Publikowała w takich periodykach, jak Mały Format, Zadra, Kwartalniku Literackim Wyspa, Notesie Wydawniczym, Die Zeit, Deutschlandradio Kultur, Tagesspiegel Berlin.

Książka Poniemieckie, to opowieść o losach domów, cmentarzy i rzeczy, od szaf po oleodruki. Autorka, która była wychowana na poniemieckim, tropi ślady, wczytuje się we wspomnienia osadników i  przesiedleńców, a przede wszystkim rozmawia. Z kim? Z przedstawicielami trzech pokoleń ludzi mieszkających w poniemieckich domach i korzystających z poniemieckich przedmiotów, ze zbieraczami i kolekcjonerami, z poszukiwaczami niemieckich skarbów, z regionalistami z ziem zachodnich i północnych odkrywającymi przedwojenną historię swoich małych ojczyzn. Oczywiście zadaje też pytania.

Bezpłatne wejściówki można pobrać tutaj: https://app.evenea.pl/event/karolina-kuszyk/. Można także udać się po nie do do filii nr 7 biblioteki (od poniedziałku do piątku, w godzinach od 08.00 do 20.00) lub zarezerwować miejsca telefonicznie: 91 506 50 58. Pisarka będzie też gościnią Teatru Kana i weźmie udział w spotkaniu po spektaklu Teatru Brama Stacja Świadek 9 listopada 2021 roku o godzinie 19.00 w Teatrze Kana. Spektakl odbędzie się  o godzinie 18.00. Do zobaczenia!