19 października 2021 Autor Edyta Edis Anonima Rauhut 0

Zapowiedź recenzencka: życie, a obok miłość w poezji

Spread the love

Zapowiedź recenzencka: życie, a obok miłość w poezji

Cykl: Blogowe spotkania literackie

Dzisiaj mam dla Was zapowiedzi recenzenckie. Całkiem niedawno w serii:akcent ukazały się dwa tomy poezji: Zbigniewa Jahnza Jestem… i Anny Jakubczak Z wnętrza… Redaktorką serii jest Róża Czerniawska-Karcz ze szczecińskiego oddziału Związku Literatów Polskich. Kieruję do niej i poetów podziękowania za książki, a do Was spieszę z informacją, że wkrótce na blogu znajdziecie ich recenzje. W twórczości byłego żołnierza zawodowego, poety, publicysty i plastyka znajdziecie to, co jest Wam z pewnością znane i bliskie: życie niosące nie tylko doświadczenie i wiedzę, ale również dylematy i wątpliwości wynikające z człowieczeństwa. Z kolei poetka sprawi swoimi wierszami, że uczucia nawet te najbardziej ukryte wyjdą na światło dzienne.

Zbigniew Jahnz zaprasza  do lektury, ale również do swojego wnętrza tymi słowami: Każdy człowiek ma swój bagaż doświadczeń, przeżyć… wrytych w pamięć obrazów i zdarzeń, z którymi musi sobie radzić. Aby je przyswoić, trzeba to opisać i zrozumieć. Tom wierszy Jestem…, który Państwu oddaję,  jest próbą wejrzenia w istotę wszechrzeczy. Zapraszam Państwa do wędrówki przez zakamarki mojego umysłu, kryjącego blaski i cienie człowieczeństwa jako takiego. Człowieczeństwa próbującego poradzić sobie z demonami przeszłości i zagadkami przyszłości. Czy znajdziecie w prezentowanych tekstach samych siebie? Nie wiem. Jeśli nie – trudno. Jeśli tak, to nie wierzcie w to, że ten kto pyta, nie błądzi. Zaręczam. Błądzi. I to bardzo. A to boli.

Poeta jest szczecinianinem, plastykiem, fotografikiem, grafikiem komputerowym, animatorem kultury i byłym żołnierzem zawodowym. Od wielu lat należy do Wojskowej Grupy Literackiej In Aeternum działającej przy Klubie 12 Dywizji Zmechanizowanej, a od 2011 roku działa na rzecz szczecińskiego oddziału Związku Literatów Polskich. Warto wspomnieć, że jest też organizatorem wielu wystaw, spotkań autorskich i prelekcji. Współorganizator 6 edycji Korytowskiej Nocy Poetów, a także uczestnik i laureat licznych konkursów literackich. Publikował w warszawskim piśmie społeczno-kulturalnym Własnym głosem, szczecińskim eleWatorze, w Pegazie Polickim, a także almanachach: Ikebana wierszaPrzestrzeń pod stopami, Spojrzenia, Światłocienie, Czas, W blasku świec. Ma na koncie 4 tomy poezji: Pomroki…, Klamra czasu, Katharsis, Zapętlenia.

Przejdźmy teraz do drugiej książki, która z pewnością sprawi, że zajrzymy jeszcze głębiej w człowieka, ale popatrzymy też na niego z zupełnie innej strony.

– Z wnętrza…, to tomik, w którym uczucia, szczególnie te bardzo ukryte wychodzą na światło dzienne. Pierwsze skrzypce gra tutaj miłość, która dojrzewa w bohaterach i doprowadza do ich ostatecznej transformacji. Przeżywają chwile rozstań, separacji, lekcji życiowych, by w końcu móc wrócić do siebie. Nie brakuje w tomiku odniesień do Małego KsięciaPiotrusia Pana, ale i psychologii Junga, Freuda, czy kosmologii. Wszystko, co płynie z tytułowego wnętrza wynika z miłości i w efekcie do niej prowadzi. To wiersze, w których kryje się każdy z nas, nasze emocje, rozterki, nasze przemiany i tylko nam znane uczucia – opowiada o swojej najnowszej publikacji Anna Jakubczak.

Anna Jakubczak  jest poetką, prozatorką, publicystką, animatorką kultury. Absolwentka studiów magisterskich na kierunku dziennikarstwo i zarządzanie mediami na Uniwersytecie Szczecińskim. Wydała również tomy wierszy Ars Poetica i Rozmowy nocą. Publikowała też w wielu antologiach w Polsce i za granicą. Laureatka konkursów. Kandydatka do szczecińskiego oddziału Związku Literatów Polskich. Założycielka portalu ukochajsiebie.pl związanego z tematyką rozwoju osobistego, kreowania wizerunku i szeroko rozumianej mistyki.

Zapraszam do lektury – Blogowe spotkania literackie już wkrótce!