21 września 2021 Autor Edyta Edis Anonima Rauhut 0

Spotkanie: Osiemdziesiąte urodziny Heleny Majdaniec

Spread the love

Spotkanie: Osiemdziesiąte urodziny Heleny Majdaniec

Cykl: Rozrywki sówki

Mam zapowiedź kulturalną dla miłośników zarówno książek, jak i muzyki. Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie zaprasza na spotkanie z Rafałem Podrazą, które odbędzie się 22 października 2021 roku o godzinie 18.00. W roku 2021 obchodzimy osiemdziesiąte urodziny królowej twista i szczecinianki, Heleny Majdaniec. Biograf artystki nie tylko opowie o niej, ale również zaprezentuje swoją najnowsza książkę Mój Paryż. Śladami Heleny Majdaniec. Wydarzenie odbędzie się w formule hybrydowej (stacjonarnie i on-line), więc nie tylko szczecinianie będą mieli okazję w nim uczestniczyć. To także początek nowego cyklu spotkań z Rafałem Podrazą poświęconych polskiej muzyce.

Helena Majdaniec była niewątpliwie jedną z największych gwiazd big-bitu. Kto nie zna takich przebojów, jak Zakochani są wśród nas, Czarny Ali Baba czy Rudy rydz? Ja do tej pory chętnie słucham też piosenki Nie otworzę drzwi nikomu. Spotkanie jest rewelacyjną okazją do poznania lub przypomnienia sobie życiorysu oraz dorobku artystycznego królowej twista. Fragmenty książki opracowanej przez Rafała Podrazę Mój Paryż. śladami Heleny Majdaniec przeczyta aktorka Teatru Współczesnego w Szczecinie, Krystyna Maksymowicz. To ona na potrzeby potrzeby słuchowiska Cyrograf wcieliła się w role piosenkarki.

Rafał Podraza jest poetą, autorem tekstów piosenek i książek nie tylko biograficznych, dziennikarzem muzycznym, animatorem kultury. Uważany jest za specjalistę od rodziny Kossaków i polskiej piosenki. Laureat licznych konkursów literackich, a także autor sztuk teatralnych, słuchowisk radiowych. Od pięciu lat w rubryce Historia jedna piosenki na łamach tygodnika Na Żywo przypomina czytelnikom największe przeboje. Autor dba bardzo o pamięć o Helenie Majdaniec – w organizowanym przez niego konkursie wokalnym dla młodzieży Zjazd Młodych Gwiazd uczestnicy walczą o nagrodę jej imienia. Ponadto w 2013 roku ukazało się pierwsze wydanie książki Helena Majdaniec. Jutro będzie dobry dzień, która była pierwszą w Polsce pozycją literacką o tej piosenkarce i szczeciniance. W 2015 książka ta została poszerzona i wydana po raz drugi nakładem Wydawnictwa W.A.B.

Wydarzenie odbędzie się stacjonarnie w filii nr 7 (Pl. Matki Teresy z Kalkuty 8) oraz w formie live’a na Facebooku biblioteki. Na spotkanie stacjonarne obowiązują bezpłatne wejściówki. Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie zapowiada również kolejne spotkanie, które ma być poświęcone Marioli Pryzwan. Zaplanowano je na 10 grudnia 2021 roku. A tymczasem zapraszam do uczestnictwa w urodzinach Heleny Majdaniec – tego nie można przegapić!