21 września 2021 Autor Edyta Edis Anonima Rauhut 0

Leszek Herman powraca: Krzyż Pański

Spread the love

Leszek Herman powraca: Krzyż Pański

Cykl: Blogowe spotkania literackie

Dzisiaj mam zapowiedź dla miłośników twórczości literackiej Leszka Hermana. Już 13 października 2021 roku nakładem Wydawnictwa Muza ukaże się najnowsza powieść autora pod tytułem Krzyż Pański. To niezależna opowieść, którą można czytać bez znajomości poprzednich książek pisarza, choć niewątpliwie niektórych ucieszy obecność na kartkach tej pozycji Igora, jego rodziców oraz wszystkich angielskich przyjaciół. Dwa kufry z dopiskiem IIWW 45-47 POLAND, które zostają znalezione w piwnicy brytyjskiego Archiwum Narodowego, dadzą początek śledztwu na dużą skalę. Obejmie ono pół Europy. Co kryje się w kufrach?

Leszek Herman urodził się 10 kwietnia 1967 roku w Szczecinie. Jest absolwentem architektury na Politechnice Szczecińskiej. Specjalizuje się w obiektach zabytkowych. Razem z bratem prowadzi Studio Projektowe Herman, które odpowiedzialne jest miedzy innymi za renowację Starej Rzeźni. W latach 1993-1995 publikował w szczecińskim wydaniu Gazety Wyborczej artykuły o niezwykłych miejscach w Szczecinie i na Pomorzu. Autor powieści: Sedinum. Wiadomość z podziemiLatarnia umarłychBiblia diabłaSieci widmaZbawiciel. 16 maja 2016 roku odebrał nagrodzę Szczecin Business Awards w kategorii Osobowość Regionu w uznaniu za niekonwencjonalny i skuteczny sposób promowania naszego miasta na kartach powieści Sedinum. Z kolei w 2017 roku otrzymał tytuł honorowego Ambasadora Szczecina.

Podczas lektury najnowszej powieści Leszka Hermana poznamy pracownika Archiwum Narodowego Wielkiej Brytanii, który nazywa się George O’Malley. Mężczyzna odlicza już miesiące emerytury. Jednak jego przełożeni oczekują, że jeszcze przed odejściem rozpocznie inwentaryzację dokumentów pochodzących z pierwszych lat po drugiej wojnie światowej, więc o lenistwie nie ma mowy. Wśród starych starych faktur i innych papierów odnalezione zostają dwa stare kufry należące do Billa Bentincka, byłego ambasadora Jej Królewskiej Mości w Polsce. Stare księgi w języku polskim oprawione w skórę prowokują wiele pytań. O’Malley orientuje się, że ma do czynienia z rodzinnym archiwum, którego ostatnią właścicielką była hrabina Elżbieta Radecka-Mikuliczowa. Ostatnią spadkobierczynią okazuje się być Anna Fleming zamieszkująca w podszczecińskim Dalewie. Kobieta razem z wnuczką, Karen próbuje odszyfrować tajemniczy testament. Gdzie znajduje się trzecia zaginiona skrzynia wspomniana w testamencie? Kim są ludzie, którzy również biorą udział w wyścigu po hrabiowski spadek? Do czego są zdolni, by dorwać się do fortuny?

Leszek Herman tworzy kolejną wciągająca historię pełną nie tylko intryg, ale też tajemnic przeszłości. Na wymienione i nie wyartykułowane jeszcze pytania z pewnością znajdziemy odpowiedzi już wkrótce, biorąc do rąk książkę autora. Miłej i pełnej niespodzianek lektury!