6 września 2021 Autor Edyta Edis Anonima Rauhut 3

Nowości w biblioteczce: poezja i proza

Spread the love

Nowości w biblioteczce: poezja i proza

Cykl: Blogowe spotkania literackie

Wczoraj w ogrodzie INKU Szczecińskiego Inkubatora Kultury i Północnej Izby Gospodarczej odbył się Piknik Pasji. Była to okazja do spotkania się z przedstawicielami wielu organizacji pozarządowych, w tym też Związku Literatów Polskich Oddziału w Szczecinie. Moja półka z książkami została wzbogacona o kolejne tytuły: Wchodzenie w kamień Leonii Chmielnik, Rozmowy nocą Anny Jakubczak i Legendy Puszczy Goleniowskiej Janusza Władysława Szymańskiego. Za książki dziękuję Róży Czerniawskiej-Karcz, Annie Jakubczak i Leokadii Szymańskiej. Pierwsza pozycja z tej listy jest już zrecenzowana, ale miło mieć ją na półce – mam sentyment do papierowych książek. O pozostałych wkrótce będziecie mogli więcej poczytać. A teraz krótkie zapowiedzi i kilka słów o autorach.

Tom poezji pod tytułem Wchodzenie w kamień Leonii Chmielnik został wydany w 2020 roku nakładem wydawnictwa Oficyna R, które zostało założone przez Rafała Podrazę. To debiut autorki w przestrzeni poetyckiej, która jest również rzeźbiarką. Urodziła się w Cieszynie. Już w dzieciństwie wybrała cel swojego życia i konsekwentnie do niego dążyła – postanowiła, że zostanie rzeźbiarką. Ukończyła najpierw Liceum Sztuk Plastycznych, a potem Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych w Poznaniu. Związała się ze Szczecinem. Prezentowała swoje prace na licznych wystawach.  Całkiem niedawno można było oglądać jej dzieła w szczecińskiej Galerii Kapitańskiej. Poetka w swojej książce poetyckiej wchodząc nie tylko w kamień, ale również w słowo, porusza tematykę twórczą i egzystencjalną. Zachęcam do lektury recenzji: Życie – artysta i tworzywo.

Teraz przejdziemy do książek, których jeszcze nie czytałam. Zacznę od ostatniego tomu poezji Anny Jakubczak pod tytułem Rozmowy nocą wydanego nakładem Wydawnictwa Acomitam. Autorka jest poetką, prozatorką, publicystką, animatorką kultury. Absolwentka studiów magisterskich na kierunku dziennikarstwo i zarządzanie mediami na Uniwersytecie Szczecińskim. Wydała również tom wierszy Ars Poetica, publikowała też w wielu antologiach w Polsce i za granicą. Laureatka konkursów. W przygotowaniu jest kolejny tom wierszy, który ma się ukazać wkrótce w ramach serii:akcent. Kandydatka do szczecińskiego oddziału Związku Literatów Polskich. Tom poezji Rozmowy nocą zabierze czytelnika w świat poezji i miłości. Wkrótce opowiem więcej.

Teraz czas na prozę. Będzie mowa o książce Janusza Władysława Szymańskiego Legendy Puszczy Goleniowskiej, która została wydana w 2015 roku nakładem wydawnictwa hogben. Autor żył w latach 1940-2016. Był poetą, prozaikiem, historykiem, popularyzatorem wiedzy historycznej, a szczególnie regionalnej. Absolwent Studium Nauczycielskiego w Szczecinie i studiów magisterskich na kierunku historia, na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Po zakończeniu pracy zawodowej poświęcił się twórczości literackiej i popularyzował wiedzę historyczną. Od 2008 roku był członkiem Związku Literatów Polskich, a od 2011 członkiem szczecińskiego oddziału. Wydał szesnaście książek, w tym piętnaście tomów prozy i tom wierszy. Czytając Legendy Puszczy Goleniowskiej, będziecie mogli poznać ciekawe podania, ale też podziwiać rysunki dzieci z powiatu goleniowskiego. Niedługo pochwalę się wrażeniami z lektury.

Spotkania z literaturą i jej twórcami wzbogacają. Wkrótce kolejne zapowiedzi i recenzje.