31 sierpnia 2021 Autor Edyta Edis Anonima Rauhut 2

W Dniu Bloga i Blogerów…

Spread the love

W Dniu Bloga i Blogerów…

Cykl: Sowie myśli

Dzisiaj obchodzimy Międzynarodowy Dzień Bloga i Blogerów – przypomniała mi o tym autorka bloga Ewelina Czyta.  Święto to obchodzimy od 2006 roku. Obecnie w sieci możemy znaleźć wiele blogów o różnej tematyce – każdy znajdzie coś dla siebie. Wykorzystywane są nie tylko do prezentacji siebie, dzielenia się swoimi pasjami oraz wiedzą, ale również w reklamie i marketingu. Prowadzą je również dziennikarze.

Przy tym temacie nie sposób nie wspomnieć o samym internecie. Jest to obecnie najprężniej rozwijające się medium. Agata Zysiak porusza ten temat w tekście Sieć 2.0 – nowe ramy tworzenia i zdobywania wiedzy? Pisze, że od początku jego funkcjonowania (…) upatrywano się w nim szansy na demokratyzację przekazu medialnego. To on miał być medium łatwo dostępnym, wolnym od cenzury (…). Czy tak się stało? Obecnie internauta ma możliwość być nie tylko odbiorcą, ale też twórcą wirtualnych treści. Dzieje się tak za sprawą różnego rodzaju for, serwisów, portali społecznościowych, możliwości zakładania stron i blogów na dowolne tematy. Możliwości jest wiele, ale dziś poświęcę więcej uwagi samym blogom.

Jak podają niektóre źródła, do najbardziej znanych prekursorów tego zajęcia należał Doogie Howser – nastoletni lekarz z popularnego serialu, który każdego wieczora notował refleksję na temat zdarzeń minionego dnia. By internetowi pisarze mogli publikować w prosty sposób swoje notatki w sieci, w formie weblogów, musiało minąć około dziesięciu lat, czyli wędrujemy na osi czasu pod końcówkę lat dziewięćdziesiątych. Wkrótce forma ta została ochrzczona po prostu blogami. Z biegiem one ewoluowała i ta ewolucja trwa nieustannie. Nie są już tylko pamiętnikami dla znajomych.

W naszym kraju popularność blogowania datuje się na przełom 2001 i 2002 roku. Pierwszym polskim serwisem, który umożliwiał tworzenie własnego bloga, był nlog.org. Zaczął on działać w czerwcu 2000 roku. Kilka miesięcy później swoją działalność rozpoczął serwis Blog.pl. Za ich przykładem poszły kolejne. Ja zaczynałam przygodę z blogowaniem na platformie Onetu w latach szkolnych. Później odkrywałam kolejne: Blogger, WordPress. Muszę przyznać, że te dwa serwisy najbardziej sobie chwalę – są intuicyjne i łatwe w obsłudze, a przy tym dają wiele możliwości.

Jednym z pierwszych polskich blogerów, który zyskał popularność dzięki swoim tekstom publikowanym w ten sposób, był Kominek. Zaczynał w 2005 roku praktycznie od zera. Dziś prowadzi dwa portale autorskie, a nawet wydał książkę o życiu blogera. Światowa blogosfera liczy obecnie 160 milionów blogów.

Co jest głównym założeniem Międzynarodowego Dnia Bloga i Blogerów? To promowanie właśnie blogosfery i zainteresowanie czytelników innymi kulturami. Autorzy są zachęcani tego dnia do wyszukania pięciu ciekawych blogów i polecanie ich swoim czytelnikom. Ja polecam w pierwszej kolejności twórczość blogerki, która mnie zainspirowała do tego wpisu: Ewelina Czyta. Warto też zajrzeć na następujące strony: Subiektywnie o książkach, Brunetka w akcji, Grzechuczyta, Górowianka. Może nie są one z różnych stron świata, ale gwarantuję ciekawą lekturę. Poprzez to święto promowana jest też współpraca między autorami.