24 sierpnia 2021 Autor Edyta Edis Anonima Rauhut 0

Poezja Krzysztofa Kamila Baczyńskiego

Spread the love

Poezja Krzysztofa Kamila Baczyńskiego

Cykl: Blogowe spotkania literackie 

Mamy Rok Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, obchodzimy setną rocznicę jego urodzin, więc mam dzisiaj zapowiedź literacką dla miłośników twórczości tego poety. Nakładem wydawnictwa Świat Książki już 15 września 2021 roku ukażą się Wiersze wybrane Baczyńskiego. Będzie to ekskluzywna edycja oprawiona w delikatną gładką tkaninę o właściwościach jedwabiu. Publikacja została przygotowana we współpracy z Biblioteką Narodową. Znajdziecie w niej liryczne pejzaże, subtelne erotyki i inne utwory ukazujące obraz minionych, wojennych dni.

Krzysztof Kamil Baczyński urodził się 22 stycznia 1921 roku w Warszawie, zginął 4 sierpnia 1944 roku w Powstaniu Warszawskim. Uchodzi za jednego z najwybitniejszych polskich mistrzów słowa. Był przedstawicielem pokolenia Kolumbów. Pierwsze swoje utwory napisał już podczas nauki w Państwowym Gimnazjum im. Stefana Batorego w Warszawie. W 1940 roku zadebiutował tomem poezji Za-mknięty echem. Twórca pozostawił po sobie nie tylko poezję, ale również około dwudziestu opowiadań i fragmentów prozaicznych, a nawet dramat pisany wierszem.

W oczekiwaniu na premierę książki zachęcam do lektury artykułu Roberta Artura Florczyka Rocznica śmierci Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i Szczecin, a także sylwetki poety, którą napisałam całkiem niedawno.