11 sierpnia 2021 Autor Edyta Edis Anonima Rauhut 0

Roman “Eon” Szymański: …mili-tarni…

Spread the love

Roman “Eon” Szymański: …mili-tarni…

Cykl: Blogowa czytelnia literacka

Ponownie zapraszam do Blogowej czytelni literackiej – tym razem z Romanem Szymańskim, który zgodził się zaprezentować swój wiersz pod tytułem …mili-tarni….Ten autor przyzwyczaił już swoich czytelników do wszechobecnej gry słów, która sprawia, że czytając i interpretując jego wiersze, pogimnastykujemy się. Za taki sport podziękują nam wyobraźnia, umysł i wrażliwa dusza. Gdzie zabierze nas ten utwór? Do krainy relacji międzyludzkich, a chwilami zrobi się nawet intymnie. Tytuł jest bardzo wymowny, choć można go rozumieć wielowymiarowo. Dobór słów i metafor jest nieszablonowy, o czym będziecie mogli się za chwilę przekonać.

 

…mili-tarni…

 

nie żałuję swojej

podciągliwości 

w stosunku

do twojej bluzki

 

w takim stanie

stanik

mógł stawiać tylko

bierny opór

 

w tobie znalazłem

najwierniejszego sojusznika

w koalicji antytekstylnej

 

nim ustnie

przypieczętowaliśmy

nasz pakt

palcem na twoich plecach 

spisałem jego postanowienia

 

punkt po punkcie

cal po calu

dreszcz po dreszczu

zagłębiliśmy się

w jego lekturze

 

Ⓒ Roman Szymański, 29 IV 2019

 

Roman Eon Szymański – muzyk, producent i realizator dźwięku z powołania. Opiekun zwierząt w schronisku z racji wykonywanego zawodu. Społecznik z potrzeby serca. Aspołecznik z charakteru. Poeta ku własnemu zaskoczeniu.

Pierwsze swoje wiersze opublikował na łamach Kuriera Choszczeńskiego ponad 20 lat temu, raczej w ramach zabawnego eksperymentu. Potem zajął się głównie pisaniem tekstów do swojej muzyki, i to też raczej z konieczności, bo trudno mu było znaleźć pasujący tekst do tego, co skomponował. 

Od 9 lat tworzy także w formie białej co do tej pory zaowocowało m.in. stałym miejscem w almanachach Korytowskiej Nocy Poetów, spotkaniami autorskimi w choszczeńskiej MBP i w Zespole Szkół Nr 3, a także w drezdeneckim Teatrze Kotłownia, udziałem w cyklu Spotkań z Poezją w gminie Krzęcin, gościnnymi występami na szczecińskich Slamach Poetyckich, czy poprowadzeniem warsztatów poetyckich w szkołach podstawowych w Choszcznie, Drezdenku i Korytowie (wraz z Martyną Żytą i Zuzanną Podlas – wokalistkami projektów muzycznych MartEon i Na Bok Off, których jest współtwórcą).

W lipcu 2017 r. nakładem wrocławskiego wydawnictwa Astrum ukazała się antologia Modlitwa o Miłość, zawierająca 10 wierszy autorstwa Romana, a w sierpniu 2018 r. podczas VIII Korytowskiej Nocy Poetów miał miejsce debiut autorskiego tomiku Zmózgu.

Aktualnie w planach wydanie kolejnego zbioru wierszy o roboczym tytule Wsensie