
Damian Gralak: Terka
Cykl: Blogowa czytelnia literacka
Dzisiaj zapraszam do Blogowej czytelni literackiej razem z Damianem Gralakiem, który zgodził się zaprezentować swój wiersz pod tytułem Terka. Czas biegnie nieubłaganie, a ludzie zmieniają się niekiedy we wspomnienia, ale żyją w naszych sercach dopóki o nich pamiętamy. Zostawiają po sobie myśli, fotografie, a czasem nawet wersy życia. Prezentowany utwór to też próba odpowiedzi na pytanie, co czeka nas po drugiej stronie. Jak to będzie wyglądało według poety? Przekonajmy się.
Terka
R. Już nie ma tego adresu,
Choć dom niebieski stoi.
Już nie ma tych ludzi,
Świat się im rozstroił.
Odeszli w niepamięć.
Choć w pamięci trwają.
U Boga zasiedli przy stole
Anioły wieczerzę podają.
Babcia Kasia znów wróży,
Aniołom i świętym.
Dziadek struga łyżki,
Artystą jest wziętym.
A my zostaliśmy,
Na tym łez padole.
Kiedyś ich spotkamy,
Przy niebieskim stole.
I jeść będziemy ziemniaki,
Z dobrym kwaśnym mlekiem.
Babcia pójdzie do kuchni,
Poczęstuje nas wekiem.
Damian Gralak – stargardzianin, absolwent Uniwersytetu Szczecińskiego. Historyk. Zafascynowany górami, zakochany w Bieszczadach. Podróżnik, poeta, bard. Uwielbia książki, ich dotyk, zapach, fakturę i oczywiście możliwość zanurkowania w ich głębię. Członek Stowarzyszenia Omne Verbum ze Stargardu. Instruktor ZHP. Często koncertuje z muzyką swoją, ale również z aranżacjami innych twórców związanych z krainą łagodności i wędrowaniem. Jest specjalistą w dziedzinie praw człowieka związanym z Helsińską Fundacją Praw Człowieka w Warszawie. Biega, morsuje. Zawodowo dyrektor szkoły podstawowej. Tata czwórki blond pociech.
O autorze
Szczecinianka, blogerka, wierszokletka, dziennikarka, członkini Związku Literatów Polskich Oddziału w Szczecinie. Jej dziennikarski debiut miał miejsce w grudniu 2009 roku na łamach bezpłatnego kwartalnika fantastyczno-kryminalnego „Qfant” – ukazał się wtedy wywiad z pisarzem, Stefanem Dardą. W 2010 roku została wyróżniona w konkursie dla dziennikarzy obywatelskich „Żywe Miasto” zorganizowanym przez portal mmszczecin.pl za jeden z artykułów z cyklu „Ocalić od zapomnienia”, w którym pisała o zapomnianych i zaniedbanych zabytkach Szczecina. W dodatku kulturalnym „Poliartyzm” przy „Wieściach Polickich” pełniła funkcję redaktora naczelnego (2015-2016). Publikowała teksty prasowe również na łamach „Prestiżu. Magazynu Szczecińskiego”, „Wyjątku”, „Pryzmatu Literackiego”, Wieści Polickich” oraz pisała teksty dla „SzczecinBloga”. Prowadzi również bloga pod nazwą „Edis Anonima Art” na temat kultury i literatury, ale porusza sporadycznie inne tematy. Jej utwory poetyckie można znaleźć w „Pegazie Lubuskim”, „Poezji Dzisiaj”, almanachach Korytowskich Nocy Poetów oraz antologii „Przepływający świat słowa”. Wiersze w trzech edycjach Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Józefa Bursewicza „O Złotą Metaforę” znalazły się pośród „wierszy zauważonych”, a w czwartej jej zestaw został wyróżniony. Autorka tomów poezji „Roztańczony atrament” i „(nie) z tej bajki”. Inicjatorka akcji „Przygarnij wiersz – on nie gryzie”, która promowała poezję szczecińskich literatów.