5 lipca 2021 Autor Edyta Edis Anonima Rauhut 1

W Pałacu literacko: Rafał Podraza

Spread the love

W Pałacu literacko: Rafał Podraza

Cykl: Rozrywki sówki

Dzisiaj mam zapowiedź kulturalną dla miłośników literatury i starych piosenek. Zapraszam na spotkanie on-line, czyli do obejrzenia transmisji z rozmowy w ramach cyklu W Pałacu literacko. Gościem Róży Czerniawskiej-Karcz był Rafał Podraza, autor książki Tango Notturno… z gramofonowej płyty wydanej w ramach serii:akcent. Film już wkrótce będzie dostępny na stronie internetowej Pałacu Młodzieży – Pomorskiego Centrum Edukacji w Szczecinie.

Rafał Podraza jest poetą, autorem tekstów piosenek oraz książek biograficznych i nie tylko, dziennikarzem, animatorem kultury, członkiem szczecińskiego oddziału Związku Literatów Polskich – w latach 2011-2015 zajmował stanowisko wiceprezesa. Z wykształcenia historyk – tytuł magistra uzyskał na Uniwersytecie Wrocławskim. W środowisku literackim uchodzi za specjalistę od rodziny Kossaków oraz historii polskiej piosenki. Od roku 2016 dzieli się swoją wiedzą muzyczną z czytelnikami na łamach tygodnika Na Żywo, w rubryce Historia jednej Piosenki. Z powodzeniem pisze również o sporcie.

Rafał Podraza w najnowszej swojej książce prezentuje nieduży fragment historii polskiej piosenki. Wraz z lekturą przeniesiemy się do okresu międzywojnia i poznamy nie tylko kawałek dziejów muzyki, ale również ludzi, którzy tworzą, śpiewają, przeżywają miłości, wzloty, upadki, radości i smutki – zostali zatrzymani w kadrze. Każde dzieło niezależnie jakiego rodzaju niesie ze sobą jakąś opowieść – więżę się nie tylko z jego narodzinami, czy inspiracją do narodzin, ale również z życiem utworu. Autor zajrzał do dzienników, wspomnień i rozmawiał z biografami. Tak powstała ciekawa książka, która ocala od zapomnienia ludzi, twórczość i zdarzenia.

Pandemia uniemożliwiła spotkania z autorami i autorkami na żywo, ale mamy do dyspozycji nagrania, po których pozostaje ślad. Tegoroczna, dziesiąta już edycja serii:akcent, która jest współfinansowana ze środków Miasta Szczecin, a realizowana przez szczeciński oddział Związku Literatów Polskich w ramach projektu V SZCZECIŃSKIE PROMOCJE LITERATURY zaowocowała nietypowo, bo wiosną, wydaniem kolejnej książki, dwudziestej piątej  w dorobku Rafała Podrazy.

Strona, na której znajdziecie transmisję: www.palac.szczecin.pl. Do zobaczenia on-line!