5 lipca 2021 Autor Edyta Edis Anonima Rauhut 0

W Pałacu literacko: Magdalena Sowińska

Spread the love

W Pałacu literacko: Magdalena Sowińska

Cykl: Rozrywki sówki

Przed nami kolejna wydarzenie on-line, a konkretnie  możliwość obejrzenia spotkania autorskiego Magdaleny Sowińskiej. Poetka nie tak dawno wydała czwarty w swoim dorobku tom poezji: RETROspekcja. Publikacja została wydana w serii:akcent i właśnie o niej toczyła się rozmowa, którą prowadziła Róża Czerniawska-Karcz. Nagranie z wydarzenia wkrótce będzie dostępne na stronie internetowej  Pałacu Młodzieży – Pomorskiego Centrum Edukacji w Szczecinie.

Magdalena Sowińska jest szczecinianką, teolożką, pedagożką specjalną (zajmuje się edukacją, rewalidacją i wspomaganiem  osób z autyzmem i zespołem Aspergera oraz oligofrenopedagogiką). Techniczka organizacji reklamy, poetka, bajkopisarka, rysowniczka, malarka. Publikowała swoją twórczość w licznych antologiach i periodykach. Autorka następujących tomów poezji: Krzyk światłaTransfuzja białej ciszyUnboxing serca. Należy do szczecińskiego oddziału Związku Literatów Polskich. Zdobyła główną nagrodę w II Przeglądzie Literackich Impresji Filmowych, który odbył się w ramach IV Szczecińskiej Wiosny Poezji. Pasjonuje ją śpiew, tworzenie impresji filmowych i dekorowanie wnętrz.

Podczas lektury najnowszej książki Magdaleny Sowińskiej przeniesiemy się…, a właściwie przecież w nim jesteśmy, w tym wszechświecie, który poetka opisuje metaforami naszego mikrokosmosu, słownictwem często medycznym, które stwarza bliskość, a jednocześnie buduje bezpieczną odległość. Bezpieczna odległość – czy pamiętacie to określenie? Pandemia jeszcze się nie skończyła i odcisnęła piętno w twórczości wielu artystów, również w poezji Magdaleny Sowińskiej. Gdzieś w tym wszechświecie jest Szczecin, organizm, którego częścią są mieszkańcy, zabudowa, tereny zielone.

Pandemia uniemożliwiła spotkania z autorami i autorkami na żywo, ale mamy do dyspozycji nagrania, po których pozostaje ślad. Tegoroczna, dziesiąta już edycja serii:akcent, która jest współfinansowana ze środków Miasta Szczecin, a realizowana przez szczeciński oddział Związku Literatów Polskich w ramach projektu V SZCZECIŃSKIE PROMOCJE LITERATURY zaowocowała nietypowo, bo wiosną, wydaniem kolejnej książki Magdaleny Sowińskiej.

Strona, na której znajdziecie transmisję: www.palac.szczecin.pl. Do zobaczenia on-line!