23 czerwca 2021 Autor Edyta Edis Anonima Rauhut 0

Poczytaj on-line: twórczość szczecińskiego ZLP

Spread the love

Poczytaj on-line: twórczość szczecińskiego ZLP

Cykl: Rozrywki sówki

Dzisiaj mam dla Was propozycję nietypową. Od pewnego czasu na stronie internetowej szczecińskiego oddziału Związku Literatów Polskich prowadzona jest rubryka prozatorska. Znajdziemy w niej utwory twórców należących do tej organizacji. Znajdują się tam nie tylko dzieła już znane, ale również te, które doczekały się swojej premiery właśnie w tym miejscu, w sieci. Zakładką opiekuje się prozaik, Artur Justyński. Do tej pory zostały opublikowane teksty czwórki autorów: Róży Czerniawskiej-Karcz, Eugeniusza Andrzeja Daszkowskiego, Magdaleny Sowińskiej i Edwarda Siekierzyńskiego.

Róża Czerniawska-Karcz jest autorką dwóch tekstów prozatorskich znajdujących się w tej zakładce: Sen III: Światła Mijania i Postój. Znana jest z umieszczania w swoich utworach czasu, który przecież jest tak wszechobecny w naszym życiu. Jest poetką, eseistką, publicystką, redaktorką serii: akcent i animatorką kultury. W latach 2011-2015 była prezesem oddziału. Ma na koncie wiele tomów poezji, zbiór esejów, a nawet pozycję będąca literaturą faktu napisaną razem z Rafałem Podrazą: Madzia i… Magdalena czyli o Samozwaniec inaczej.

Wspominamy twórczość Eugeniusza Andrzeja Daszkowskiego, który niestety zmarł w tym roku. W rubryce znajduje się jego opowiadanie Żywiec. Był pisarzem marynistą i publicystą. Czytelnicy będą mogli utonąć w morskich klimatach, czytając jego utwór. On również był prezesem szczecińskiego oddziału Związku Literatów Polskich. Autor wielu książek.

Kolejna publikacja w rubryce jest autorstwa Magdaleny Sowińskiej. Nosi tytuł Monochromatyzmy. Niedawno wydała kolejny zbiór wiersz – łącznie na koncie ma ich cztery. Jest szczecinianką, teolożką, pedagożką specjalną, a także technikiem organizacji reklamy. Pisze nie tylko wiersze, ale również bajki, z przyjemnością tworzy impresje filmowe. Nawet jest laureatką  II Przeglądu Literackich Impresji Filmowych, zorganizowanego w ramach IV Szczecińskiej Wiosny Poezji.

Autorem ostatniego dostępnego na ten moment opowiadania jest Edward Siekierzyński. Jego utwory bywają nieco abstrakcyjne, a nawet filozoficzne. Zadaje pytania, poddaje niektóre rzeczy i zjawiska pod wątpliwość. Zapraszam do lektury utworu pod tytułem Pan Jan (jego niewyjaśniania). Autor jest nie tylko pisarzem, ale również poetą, eseistą, malarzem, rzeźbiarzem i medalierem.

Na razie tyle utworów zostało zaprezentowanych w zakładce Proza. Zachęcam do przeczytania i oczekiwania na kolejne – z pewnością się pojawią. A tutaj podaję adres strony, pod którym je znajdziecie: http://zlpszczecin.pl/proza/. Miłej lektury.