22 czerwca 2021 Autor Edyta Edis Anonima Rauhut 0

Wielowymiarowa historia – zaglądamy do głębi

Spread the love

Wielowymiarowa historia – zaglądamy do głębi

Cykl: Blogowe spotkania literackie

Zapraszam na kolejne Blogowe spotkanie literackie – tym razem z prozą Krystyny Rodzewicz. Zaprezentuję powieść pod tytułem Pytania z głębi, która została wydana w ramach serii:akcent w 2017 roku nakładałem Związku Literatów Polskich Oddziału w Szczecinie. Redaktorką serii jest Róża Czerniawska-Karcz. Zaskoczyła mnie wielopłaszczyznowość prezentacji fabuły. Fragmenty wspomnień układają się powoli w jedną całość. Można powiedzieć, że autorka jest bardzo wymagająca wobec czytelnika, który sam musi szukać wspólnych mianowników. Jednak sprawia to, że lektura jest dużo bardziej interesująca. A teraz zadajmy sobie pytania z głębi…, a z głębi czego? Serca, umysłu, duszy, postrzegania…?

Krystyna Rodzewicz jest szczecinianką, inżynier budownictwa, poetką, pisarką i członkinią oraz wiceprezes szczecińskiego oddziału Związku Literatów Polskich. Ukończyła studia magisterskie na Politechnice Szczecińskiej i francuskojęzyczne studia podyplomowe Zarządzania Systemami Przemysłowymi. Stypendystka programu Wspólnoty Europejskiej TEMPUS w Lyonie. Publikowała swoje wiersze, reportaże, wywiady i opowiadania w licznych periodykach i antologiach. Ma na koncie tom poezji Indeks Szczęścia, tom prozy poetyckiej Na północ od Bieguna Północnego, powieść Pytania z głębi oraz zbiory prozatorskie Europo… Europa! i Abordaże szczecińskie.

Krótko zaprezentowałam sylwetkę autorki, a teraz przyjrzyjmy się jej powieści. Tytuł brzmi Pytania z głębi. Jest prosty, a zarazem skomplikowany w swoim znaczeniu. Pytania towarzyszą człowiekowi od samego początku istnienia. Uczymy się je zadawać. Pytamy o otaczający nas świat i o nas samych, naszą duchowość, cielesność, czy wnętrze. Im dalej jesteśmy na naszej drodze życia, tym więcej pojawia się pytań. Czy odpowiedzi są proste? Niekoniecznie. Szczególnie te zadane samemu sobie. Płyną one często z pragnień, jak ujęła to w swojej prozie Krystyna Rodzewicz. Chcielibyśmy być szczęśliwi, ale czym właściwie jest szczęście? Do zadawania pytań płynących z głębi naszego jestestwa dorastamy i zazwyczaj wcale nie jest nam z nimi lepiej, ale to cały proces poznawania siebie. Wiemy, co nas kształtuje, a pomimo to znaki zapytania się mnożą. Czy zdążymy na wszystkie odpowiedzieć?

Opisywana historia, to przede wszystkim obraz życia człowieka na różnych jego etapach. Obserwujemy wzloty, upadki, chwilę szczęścia i rozpaczy… powoli wyłania się obraz głównej bohaterki, choć nie jest on taki oczywisty. Dlaczego? Jest różnie przedstawiana. Poznajemy ją z różnych punktów widzenia i w różnych momentach. Fabuła prezentowana jest wielopłaszczyznowo. Czytelnik zamienia się w detektywa, poszukując wspólnych mianowników określonych wydarzeń. Ten zabieg w znacznym stopniu urozmaica lekturę. Mnie się to bardzo podobało, ponieważ nie lubię, gdy coś jest oczywiste od początku do końca. Może to przez to, że bardzo lubuję się w kryminałach i thrillerach. Tutaj mamy jednak inny rodzaj literatury, który przynosi tę sama przyjemność dzięki konstrukcji tekstu. Zakłócona też jest lekko chronologia, ale wszystko ma swój cel. Pisarka powoli strona po stronie sączy informacje kroplami atramentu, budując napięcie. Wszystko jest skonstruowane tak nieszablonowo, że pozostaje nam się tylko zastanawiać, co wydarzy się na następnej kartce.

Mamy do czynienia z historią obyczajową z nutką egzystencjalizmu. Treść skłania do refleksji, która nie zawsze maluje się w tęczowych kolorach, znajdziemy też czerń i odcienie szarości. Myślimy o szczęściu, nieszczęściu, słabościach, mocnych stronach, bagażach losu, a nawet życiu i śmierci. Z czystym sumieniem mogę polecić powieść Pytania z głębi. Krystyna Rodzewicz porusza w niej ważne tematy, niekiedy ciężki, a innym razem lżejsze. Znajdziemy w niej wszystko to, co niesie życie zapakowane w atrakcyjną formę literacką. Muszę przyznać, że ta książka mnie poruszyła – nie zdradzę, dlaczego, ponieważ musiałabym wyjawić Wam zakończenie, a to mogłoby popsuć przyjemność z czytania. Zapraszam do lektury wielowymiarowej historii!