19 czerwca 2021 Autor Edyta Edis Anonima Rauhut 0

Poetycki obraz duszy Szczecina

Spread the love

Poetycki obraz duszy Szczecina

Cykl: Blogowe spotkania literackie

Mam propozycję czytelniczą dla miłośników poezji. Ukazał się najnowszy tom poezji Magdaleny Sowińskiej pod tytułem RETROspekcja w ramach serii:akcent, której redaktorką jest Róża Czerniawska-Karcz. Autorka z precyzją chirurgiczną przeprowadza operacje na obrazach lirycznych naszego miasta. Szczecin, to nie tylko widoki, historia, ale również ludzie. Z kolei człowiek, to nie tylko cielesność, to także dusza. Można powiedzieć, że mieszkańcy miasta są w swoich odmiennościach i podobieństwach duszą Szczecina.

Magdalena Sowińska jest szczecinianką, teolożką, pedagożką specjalną (zajmuje się edukacją, rewalidacją i wspomaganiem  osób z autyzmem i zespołem Aspergera oraz oligofrenopedagogiką). Techniczka organizacji reklamy, poetka, bajkopisarka, rysowniczka, malarka. Publikowała swoją twórczość w licznych antologiach i periodykach. Autorka następujących tomów poezji: Krzyk światła, Transfuzja białej ciszy, Unboxing serca. Należy do szczecińskiego oddziału Związku Literatów Polskich. Zdobyła główną nagrodę w II Przeglądzie Literackich Impresji Filmowych, który odbył się w ramach IV Szczecińskiej Wiosny Poezji. Pasjonuje ją śpiew, tworzenie impresji filmowych i dekorowanie wnętrz.

Jak słusznie zauważyła Róża Czerniawska-Karcz temat Szczecina dla Magdaleny Sowińskiej jest nieustannie bliski, co widać w jej twórczości. Poetka go jeszcze nie wyczerpała i pokazuje, że cały czas wsłuchuje się w bicie serca tego miasta, łącząc się z nim w jedność. Sięga również po historię aglomeracji, która jest nie tylko polska, ale również niemiecka. Sama gra słowna w tytule już intryguje. Możemy się spodziewać metafor charakterystycznych dla jej poetyki oraz personifikacji sfer duszy i ciała. Już wkrótce opowiem o swoich wrażeniach po lekturze, a teraz pozostawiam Was z niedopowiedzeniem. Może sami sięgniecie po tom poezji RETROspekcja? Ja przejrzałam i wkrótce zamierzam się bardziej w niego wczytać… .