27 marca 2021 Autor Edyta Edis Anonima Rauhut 0

O najsłynniejszym polskim rycerzu…

Spread the love

O najsłynniejszym polskim rycerzu…

Cykl: Blogowe spotkania literackie

Dzisiaj mam dla Was  zapowiedź literacką od wydawnictwa Fabryka Słów. Jacek Komuda powraca z kolejną powieścią. Już 14 kwietnia 2021 roku w sprzedaży znajdzie się książka Zawisza. Czarne Krzyże. Autor tym razem wziął na warsztat historię najsłynniejszego polskiego rycerza, Zawiszy Czarnego. Jego imię żyje do dziś.

Jacek Komuda urodził 23 czerwca 1972 roku.  Jest zawodowym pisarzem i historykiem. Ma na swoim koncie liczne powieści, a wśród nich między innymi: Hubal, Westerplatte, Wizna, Wilcze gniazdo, Bohun, Zborowski, czy Herezjarcha. To tylko skrawek jego dorobku literackiego. Autor zbioru esejów na temat kultury sarnackiej i najsłynniejszych postaci tamtych czasów. Twórca otrzymał również stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznane w ramach pierwszego etapu konkursu na scenariusz filmu historycznego. Jako jeden z nielicznych ludzi pióra uczestniczy w rekonstrukcjach historycznych jako XVII-wieczny polski husarz, pancerny i Lisowczyk. Poznaje w ten sposób realia dawnego pola walki. Na własnym koniu przejechał pół Polski, spory kawałek Ukrainy i jeszcze większy Karpat Wschodnich. Jacek Komuda jest też stałym współpracownikiem tygodnika Do Rzeczy – prowadzi tam dział felietonów kulinarnych Podróże kuchmistrza koronnego.

Zawisza Czarny był człowiekiem, którego słowo znaczyło więcej, niż prawo. Ten, który za najwierniejszego giermka wziął syna pokonanego wroga. Stawał do walki tam, gdzie nikt już nie miał do tego odwagi. Ludzie szli za nim w ogień, pod deszcz strzał oraz bezlitosne ostrza. Podążali po śmierć, albo po zwycięstwo, ale zawsze za nim. Zawisza Czarny dla sługi, któremu dał słowo, sam zdobył oblężony zamek. Dla brata wziętego do krzyżackiej niewoli spalił świat. Czeka Was lektura historii wyjątkowego człowieka spisana ze swobodą, która charakteryzuje prozę Jacka Komudy. Nie zabraknie również dbałości o szczegóły oraz realia historyczne – to zapewni rozrywkę na najwyższym poziomie wielbicielom średniowiecznej historii i czytelnikom, którzy cenią przede wszystkim żywą oraz trafiającą w serce opowieść.

Życzę ciekawej lektury!