27 marca 2021 Autor Edyta Edis Anonima Rauhut 0

Eugeniusz Andrzej Daszkowski

Spread the love

Eugeniusz Andrzej Daszkowski

Cykl: Ludzie kultury

Fot. ze zbiorów Książnicy Pomorskiej im. Stanisława Staszica w Szczecinie.

Mam dla Was smutne wieści. Dzisiaj, 27 marca 2021 roku odszedł od nas Eugeniusz Andrzej Daszkowski – pisarz marynista i publicysta, kapitan żeglugi wielkiej oraz członek i były prezes szczecińskiego oddziału Związku Literatów Polskich. Związany był ze Szczecinem od 1948 roku.

Urodził się w Wyszkowie, w 1930 roku. Podczas II Wojny Światowej należał do konspiracyjnej organizacji harcerskiej, Szare Szeregi. W 1950 roku ukończył Wydział Nawigacyjny Państwowej Szkoły Morskiej w Szczecinie. Ponadto jest absolwentem Wydziału Ekonomicznego Politechniki Szczecińskiej. W latach 1972-78 był rektorem Wyższej Szkoły Morskiej w Szczecinie.

Od 1973 roku sprawował funkcję prezesa Zachodniopomorskiego Stowarzyszenia Marynistów Polskich. Do szczecińskiego oddziału Związku Literatów Polskich dołączył w 1976 roku, a w latach 1989-1990 pełnił funkcję prezesa oddziału. Podczas pływania pisał opowiadania oraz reportaże. Literacko zadebiutował utworem Ostatni papieros w 1958 roku. W jego dorobku znajdziemy liczne książki marynistyczne, należą do nich między innymi takie tytuły, jak: Wachta, Marynarski widnokrąg, Afrykańskie spotkania, Do portu przeznaczenia, Morskie progi, Fere, Ostatni rejs >>Narwika<<, Zahi, Blindziarze z San Pedro, Małpi rejs, Marynarski węzeł, Mój Wyszków, Morskie manowce, W pogoni za żywym srebrem, Wyszkowskie wspomnienia, Droga na kapitański mostek, Feralny rejs, czy Marynarze i celnicy. Laureat nagród literackich.

W 2014 roku ukazał się wywiad-rzeka Na morzu i na lądzie. Z kapitanem Eugeniuszem Daszkowskim rozmawia Katarzyna Szkarpetowska.

Wyrazy współczucia dla Rodziny i Przyjaciół kapitana Eugeniusza A. Daszkowskiego.