26 marca 2021 Autor Edyta Edis Anonima Rauhut 0

Zbrodnia w roli sztuki…

Spread the love

Zbrodnia w roli sztuki…

Cykl: Blogowe spotkania literackie

Dzisiaj mam dla Was kolejną zapowiedź literacką, tym razem od Wydawnictwa Muza. Już 14 kwietnia 2021 roku w sprzedaży znajdzie się powieść Martwy ptak Macieja Kaźmierczaka. Tutaj należałoby zadać sobie podstawowe pytanie: czy zbrodnia może być dziełem sztuki? Miasto Łódź żyje serią makabrycznych morderstw, a pewna artystka jest autorką portretów kolejnych ofiar mordercy – to przypadek?

Maciej Kaźmierczak urodził się 12 marca 1996 roku. Jest studentem filologii polskiej na Uniwersytecie Łódzkim. Autor książek z pogranicza fantastyki (głównie horroru) i opowieści obyczajowych. Aktualnie odchodzi od wątków nadprzyrodzonych na rzecz współczesnych historii realistycznych, czego przykładem może być nadchodząca premiera. Ma na koncie takie tytuły, jak Zwierzyna, Polowanie na kaczki, Wszechmocny, czy Dziennikarz. Opublikował kilkadziesiąt opowiadań, za jedno nawet został nominowany do Nagrody im. Janusza A. Zajdla (za rok 2018). Znany jest też pod pseudonimem Poważny Postczłowiek.

Czytając książkę Martwy ptak, przeniesiemy się do Łodzi, gdzie dochodzi do serii makabrycznych morderstw. Łączy je pewien schemat: sprawca pozbawia ofiary palców, a w ich usta wkłada martwe ptaki. Nad tą sprawą pracuje para śledczych, komisarz Kyrcz i podkomisarz Szolc Morderca postępuje perfekcyjnie, nie pozostawiając po sobie żadnych śladów. Do czasu. W końcu jednak popełnia błąd. Zrobił to przypadkowo? A może świadomie manipuluje śledczymi, albo fabrykuje dowody, by zmylić stróżów prawa? W całą sprawę zostaje wplątana Laura Wójcik, która jest z zawodu rysowniczką. Dziewczynę fascynuje śmierć, a w szczególności samotna śmierć ptaków. Z tego też powodu intrygują ja ostatnie zbrodnie. Jest też autorką portretów kolejnych ofiar mordercy – czy to przypadek? Wstrząsające i fascynujące wydarzenia  skłaniają ją do refleksji nad własną przeszłością. Nie wiadomo, czy ma ona związek ze sprawą, którą żyje całe miasto. Tego dowiecie się już wkrótce.

Ciekawej lektury!