16 marca 2021 Autor Edyta Edis Anonima Rauhut 0

Internet – lustrzane odbicie życia

Spread the love

Internet – lustrzane odbicie życia

Cykl: Sowie myśli

Potencjał internetu znamy już od dawna. Niektórzy wychowali się z obecnością tego łącza i nie wyobrażają sobie życia bez niego. Służy do komunikowania, wyrażania siebie, korzystania z dóbr i usług, nauki, pracy, rozrywki, a nawet może służyć do animacji kultury. Nazwałabym to medium lustrzanym odbiciem życia, które je ułatwia. zwłaszcza w czasach pandemii.

Internet – nie będę tłumaczyła, co to jest, ponieważ zakładam, że wszyscy to wiedzą. Dzisiaj służy nam do wielu codziennych czynności, ale dlaczego powstał? Co to miało na celu? Wcześniej mieliśmy do dyspozycji takie media, jak prasa, radio, czy telewizja. Internet miał służyć demokratyzacji przekazu medialnego. Demokracje definiuje się jako ustrój, w którym władzę sprawuje społeczeństwo poprzez swych przedstawicieli. Jest to tez forma organizacji życia społecznego, w którym wszyscy uczestniczą w podejmowaniu decyzji oraz szanują prawa i wolność innych ludzi. W takich państwach społeczeństwo patrzy na ręce władzy, a media powinny w tym pomagać. Internet sprawił, że każdy przeciętny obywatel, internauta może się wypowiedzieć lub odpowiadać na znalezione komunikaty, reagować. Służą do tego strony internetowe, blogi, vlogi, fora internetowe, czy portale społecznościowe. W sieci znajdziemy również kanały informacyjne tytułów prasowych, radia, czy nawet telewizji.

Przejdźmy jednak do sfery życia. Nasza aktywność w internecie można porównać do lustrzanego odbicia naszej egzystencji. Zaspokajamy tutaj różne potrzeby, które są obecne również offline. Pierwsza z nich jest komunikacja. Najprostszym sposobem komunikowania się jest zwyczajna rozmowa. Służą do tego komunikatory takie, jak Skype, Gadu-gadu, a także portale społecznościowe, czy fora internetowe. Rozmawiamy na różne tematy. Niektórzy powiedzieliby, że jest zupełnie inaczej, ponieważ w sieci możemy zachować anonimowość. Jednak, czy każdej osobie napotkanej na ulicy, w drodze do pracy, czy szkoły przedstawiamy się z imienia i nazwiska? Oczywiście, że nie. Pomimo to, że w realu trudniej jest zachować anonimowość, ale ona występuje. Nie ukryjemy twarzy, ale też nie chodzimy z nazwiskiem wypisanym na czole.

Kolejna potrzebą, jaką zaspokajamy zarówno online, jak offline jest wyrażenie siebie, swoich myśli, czy spostrzeżeń. To zupełnie naturalne. Nie zawsze jest okazja, by zrobić to podczas wspomnianej wcześniej konwersacji. W życiu wydajemy publikacje, odczytujemy je, publikujemy w mediach, w tym również w internecie. Służą do tego strony internetowe, blogi, czy vlogi. Są również specjalistyczne fora poświęcone różnym tematykom. Ponadto kolejna opcją jest portal społecznościowy, gdzie możemy publikować posty. Mówię tutaj o wyrażaniu siebie, poglądów, publikacji twórczości dziennikarskiej, literackiej. Wielu współczesnych dziennikarzy i pisarzy stawiało swoje pierwsze kroki właśnie w sieci. Taka publikacja może również wywołać konwersację pomiędzy autorem, a czytelnikiem, widzem, albo pomiędzy odbiorcami. Można to zaobserwować między innymi na różnych stronach lub profilach periodyków. Tutaj też mamy do czynienia z komunikacją.

Za pomocą sieci internetowej korzystamy też z dóbr i usług. Większość dużych i mniejszych sklepów, czy firm prowadzi z klientami komunikację poprzez stworzone strony. Można zamawiać produkty z dostawą do domu. Zamawiamy także usługi – te, które nie wymagają kontaktu osobistego również świadczone są online. W innych przypadkach mamy możliwość zarezerwować termin, co jest znacznym ułatwieniem.

Kolejny sektor życia to praca i nauka. Jedno i drugie możliwe jest online i offline – przekonaliśmy się o tym szczególnie podczas pandemii koronawirusa, która jeszcze się nie skończyła. Jednak są ludzie, którzy cały czas pracują w domu przy pomocy łącza internetowego. Niektórzy prace on-line kojarzą z wypełnianiem wniosków dla oszustów, jednak bardzo mylnie. Często redaktorzy, copywriterzy, programiści, graficy, czy nawet księgowe pracują z telefonem i komputerem pod ręka. Ponadto rozwija się mnóstwo serwisów oferujących zarobek on-line. System ten opiera się głównie na reklamie. Teraz płacą za oglądanie reklam, promowanie usług lub produktów, a na wet wypełnianie ankiet. Edukacja też jest bardzo ważna. W pandemii nauczyciel z uczniami, czy wykładowca ze studentami komunikowali się ze sobą za pomocą rozbudowanych komunikatorów, przez które jest możliwe wyświetlanie materiałów, przesyłanie ich, prowadzenie zajęć i pokazywanie prezentacji. Uczniowie i studenci komunikowali się również mailowo. Ponadto źródła wiedzy też są ważne. Można je czerpać z książek lub z internetu O tym jeszcze wspomnę.

Kolejny sektor, to rozrywka i animacja kultury. W sieci znajdziemy mnóstwo stron, książek, filmów, czy gier. Możemy czerpać rozrywkę nie tylko poprzez komunikację, ale również oddawaniu się swoim pasjom. Pandemia sprawiła, że również kultura przeniosła się do sieci. Mogliśmy śledzić nagrania koncertów, wystaw muzealnych, czy nawet spotkań autorskich. Ponadto instytucje kultury, animatorzy, blogerzy i vlogerzy organizowali różne wydarzenia, w których można było uczestniczyć za pomocą łącza internetowego. Aktywizowały one do działania. Dalej tak się dzieje – kultura jeszcze do końca nie odmarzła. Sama kilka wydarzeń zainicjowałam razem z siostrą. To nie jest to samo, co spotkanie się z kimś osobiście, ale zawsze jakaś alternatywa. Tutaj również ważną rolę odgrywa komunikacja.

Na koniec jeszcze chciałabym się zatrzymać przy czerpaniu informacji z internetu. Powinniśmy robić z rozwagą. Dlaczego? Demokratyzacja przekazu medialnego ma swoje wady i zalety. Każdy może publikować w sieci, co oznacza, że informacje nie zawsze mogą być sprawdzone i rzetelne. Warto je porównywać z innymi źródłami. Internet, to istny ocean informacji i dezinformacji – pamiętajmy o tym.

Podsumowując, we wszystkich tych sektorach, które wymieniłam ważna jest komunikacja, która stanowi naturalną potrzebę każdego człowieka. Internet znacznie nam ułatwia codzienne życie, zapewnia rozrywkę, a nawet daje możliwości do działania. Mimo to nie ograniczajmy kontaktów z drugim człowiekiem tylko do internetowych. Mam jednak nadzieję, że pandemia wkrótce się skończy i niektóre rzeczy będzie można zrobić osobiście. Życzę udanego tygodnia!