14 lutego 2021 Autor Edyta Edis Anonima Rauhut 0

Odnajdujemy się w internecie

Spread the love

Odnajdujemy się w internecie

Cykl: Sowie myśli

Dzisiaj w ramach cyklu Sowie myśli przyjrzymy się internetowi – możliwościom, które daje oraz specyfice. Czy łatwo jest się w nim znaleźć? I z kolei, czy łatwo dać się w nim odnaleźć? Moja przygoda z tym medium na dobre się rozpoczęła, gdy zaczęłam prowadzić blogi – pierwsze z nich powstawały już, gdy uczyłam się w gimnazjum. Wróćmy jednak istoty samego internetu. Agata Zysiak porusza ten temat w tekście zatytułowanym Sieć 2.0 – nowe ramy tworzenia i zdobywania wiedzy? Napisała, że od początku jego funkcjonowania (…) upatrywano w nim szansy na demokratyzację przekazu medialnego. To on miał być medium łatwo dostępnym, wolnym od cenzury (…). Tak się stało. Dzisiaj każdy ma do niego dostęp, będąc jednocześnie odbiorcą i nadawcą przekazów medialnych.

Internet prężnie się rozwija i działa coraz lepiej oraz szybciej. Z powodzeniem również zastępuje takie media, jak prasa, radio i telewizja. Dlaczego tak się dzieje? Po pierwsze ważnym czynnikiem jest łatwość dostępu, o którym było już wspomniane. Płacąc jedynie abonament i mając dostęp do komputera, telefonu, czy tabletu, pozyskujemy wszelkiego rodzaju informacje. Ponadto możemy też publikować je w sposób bezpośredni bez udziału i pośrednictwa dziennikarzy oraz producentów. Tyczy się to nie tylko informacji w dosłownym tego słowa znaczeniu. Publikujemy również w sieci swoją twórczość, przemyślenia, opinie, komentarze do bieżących wydarzeń, oferty nasze i naszych firm. Wszystko to dzieje się dzięki stronom internetowym, blogom, vlogom, forom dyskusyjnym, portalom społecznościowym – to właśnie w tych miejscach jesteśmy zarówno odbiorcami, jak i nadawcami. Realizujemy potrzebę komunikowania bez względu na czas i odległość.

Wcześniej opisana charakterystyka internetu ma swoje plusy i minusy. O zaletach już szerzej wspomniałam. Jednak możliwość publikowania treści przez każdego niesie za sobą pewne niebezpieczeństwo. Informacje nie są często weryfikowane, czyli możemy w sieci znaleźć zarówno informacje, jak i dezinformacje. Warto porównywać je z innymi źródłami, jak na przykład z publikacjami książkowymi, produkcjami filmowymi i innymi. Uchroni nas to od powielania pewnych błędów. Po drugie w sieci możemy być anonimowi. Niektórzy wykorzystują to do bezkarnego hejtowania, obrażania innych ludzi. Powody mogą być różne: wygląd, poglądy, zainteresowania i tym podobne. Czasem nawet dzieje się tak bez szczególnego powodu. Niektórzy wykorzystują anonimowość do bezkarnego wyżywania i odreagowywania się na innych. Coraz częściej wraca temat przemocy w sieci. Ponadto anonimowość wykorzystuje się też do oszustw, czy wyłudzeń. Pamiętajmy by korzystać z internetu z rozwagą oraz zdrowym rozsądkiem.

Warto też zauważyć, że wraz z rozwojem sieci rozwinęło się coś takiego, jak zarabianie przez internet. Są różne możliwości, ale nie mylcie tego z na przykład płatnym wypełnianiem wniosków, co jest często oferowane na Facebooku i wiąże się udostępnianiem swoich danych. Co więc można robić, aby zarobić? Zarabianie przez internet wiąże się głównie z rynkiem reklamowym. Z pewnością słyszeliście o płatnych ankietach – milionerami przy tym nie zostaniemy, ale z pewnością trochę grosza dorobimy. Nastały też takie czasy, że pieniądze możemy też otrzymywać za oglądanie reklam – mówię o tak zwanych klikaczach. Wchodzimy w określony link, spędzamy na stronie odpowiednia ilość czasu i są naliczane pieniążki. Możemy też zarabiać na promowaniu produktów różnego rodzaju, takich jak usługi, produkty finansowe, książki, multimedia, kosmetyki, portale randkowe, gry, aplikacje i nie tylko. Gama produktów jest naprawdę szeroka – wszystko zależy od programu partnerskiego. Do tego przydaje się prowadzenie bloga, strony, czy profilu na portalu społecznościowym. Pracą przez internet nazywana jest też zwyczajnie praca zdalna, czyli taka, którą możemy wykonywać w domu. Należą do niej takie zajęcia, jak programistyka, księgowość, copywriting, grafika i tak dalej. Przekonaliśmy się podczas pandemii, jak wiele rzeczy można zrobić w domu.

Wspomniałam już, jak znaleźć się w internecie, to teraz zadajmy sobie pytanie, jak dać się odnaleźć w sieci. Przydatne jest prowadzenie profilów społecznościowych, ale to nie wszystko. Z uwagi na to, że internet jest medium ogólnodostępnym potencjalni klienci, czy odbiorcy w pierwszej kolejności sprawdzają naszą firmę lub portal w necie. Potrzebne jest więc pozycjonowanie. Wielu przedsiębiorców się tym zajmuje. Osobiście poznałam się na usługach Bitemedia w Szczecinie i z czystym sumieniem mogę polecić tę firmę. Na czym właściwie to polega? Pozycjonowanie w wyszukiwarce internetowej, to po prostu działania mające zwiększyć widoczność strony w wynikach wyszukiwania pod konkretne frazy. Najczęściej takie działanie bazuje na technikach nie w pełni zgodnych z wytycznymi wyszukiwarek. Do czynności, które podejmuje pozycjoner, należą między innymi: optymalizacja kodu HTML, przygotowanie treści zgodnie z zasadami SEO, usprawnienie techniczne funkcjonowania strony, ustalenie jej struktury (mowa tutaj o treści), przygotowanie wersji dla urządzeń mobilnych, czy zdobywanie linków z innych stron. To tylko część zadań, którymi zajmują się te osoby. Można się samemu tego nauczyć lub wynająć firmę, która się tym zajmie. Wszystko to sprawia, że stajemy się bardziej widoczni w natłoku portali, firm oraz informacji.

Podsumowując, internet jest medium, z którego warto korzystać, ale ze zdrowym rozsądkiem. Tak, jak wspominałam, ja częściej zaczęłam z niego korzystać przy publikacji własnych treści. Ponadto ułatwia on komunikację oraz pozyskiwanie informacji. Wróćmy na chwilę do wspomnianej na początku demokratyzacji przekazu medialnego. Pamiętajmy, że wolność wiąże się z odpowiedzialnością za wybory i działania. To samo powinno obowiązywać w sieci.