13 lutego 2021 Autor Edyta Edis Anonima Rauhut 2

Włodzimierz Grycner

Spread the love

Włodzimierz Grycner

Cykl: Ludzie kultury

Dzisiaj w ramach cyklu Ludzie kultury chciałabym Wam przedstawić kapitana żeglugi wielkiej i śródlądowej oraz pisarza marynistę, Włodzimierza Grycnera. Urodził się 17 maja 1945 roku w Łopusznie koło Kielc.

Do Szczecina przybył w 1963 roku, gdzie podjął studia w Państwowej Szkole Morskiej. Ukończył je w 1966. Przez 40 lat pływał na statkach Polskiej Żeglugi Morskiej. Pływał też pod obcymi banderami. 1980 roku uzupełnił wykształcenie, studiując transport morski w Wyższej Szkole Morskiej w Szczecinie i uzyskując tytuł inżyniera. Trzy lata później otrzymał dyplom Kapitana Żeglugi Wielkiej. Dowodził 33 statkami polski i obcych bander. W jego życiorysie znajdziemy wiele ważnych stanowisk: prezes Ligi Morskiej i Rzecznej, koordynator dorocznych Flisów Odrzańskich, wiceprezes Ligi Morskiej i Rzecznej na województwo zachodniopomorskie, prezes Polskiej Izby Agroturystyki Oddział Pomorsko-Odrzański, współzałożyciel oraz członek Zarządu Stowarzyszenia na Rzecz Miast i Gmin Nadodrzańskich, wiceprzewodniczący Klubu Kapitanów Żeglugi Wielkiej. Warto zaznaczyć, że był jednym z pomysłodawców budowy pomnika Tym, którzy nie powrócili z morza na Cmentarzu Centralnym w naszym mieście. Otrzymał liczne nagrody, wyróżnienia oraz odznaczenia za swoją działalność.

Przejdźmy teraz do twórczości literackiej głównego bohatera tej publikacji. Włodzimierz Grycner jest uznanym pisarzem i publicystą. Dominującą tematyką jego książek i opowiadań są morze oraz ludzie morza. Jego utwory były tłumaczone na wiele języków, między innymi angielski, hiszpański, grecki, chiński, czy koreański. Ma na koncie między innymi takie publikacje, jak: Życie marynarskie, Sailor’s Life, Życie marynarskie. Opowieści morskie, Moja Chełmża, Moja liga -moja Odra, Rejsy, Pilot morski, Nasza Chełmża, Morskie zawirowania, Życie z pasją. Krótko przedstawiłam Włodzimierza Grycnera, a teraz pora oddać mu głos.

Główna cecha mojego charakteru?

Obowiązkowość.

Cechy, których szukam u mężczyzn i kobiet?

Mądrość, pracowitość, bezinteresowność.

Co cenie najbardziej u przyjaciół?

Lojalność, szczerość, zaufanie, poczucie humoru.

Moja główna wada?

Emocjonalność.

Moje ulubione zajęcie?

Podróże, tworzenie.

Moje marzenie o szczęściu?

Być kapitanem na pasażerskim statku.

Co byłoby dla mnie największym nieszczęściem?

Brak zdrowia.

Moje ulubione słowo?

Kochanie.

Jakiego słowa nie lubię?

Nara.

Słowa, których nadużywam?

Nie mam takich słów.

Ulubieni bohaterowie literaccy? 

Joseph Conrad Korzeniowski, Karol Olgierd Borchardt, Eugeniusz Daszkowski.

Ulubieni bohaterowie życia codziennego?

Aleksander Doba.

Kim lub czym chciałbym być, gdybym nie był tym, kim jestem?

Pilotem samolotowym (jestem szybownikiem).

Gdybym miał napisać swoja biografię, nadałbym jej tytuł…

Napisałem Życie z pasją.

Moja maksyma brzmi…

Tak trzymać.