Kilka słów na początek…

Spread the love

Periodyk Edis Anonima Art jest moim blogiem osobistym, powstał 3 sierpnia 2013 roku. Tutaj opisuję codzienność, przemyślenia, pasje, wszystko, co mnie  zaciekawi, rozbawi, a nawet zdenerwuje, bo życie jest pełne inspiracji. Czasem: przepisuję świat, zapisuję myśli zainspirowane twórczością artystów, biorę się za Liryczną zabawę słowami, tworzę Historie zmyślone prozą przedstawione.

Długo zastanawiałam się, co napisać o sobie. Na niektórych blogach osobistych  widziałam takie początki: Jestem młodą dziewczyną, ale sporo w życiu przeszłam (…)  Nie sądzę, żeby ktoś chciał czytać moje monologi zawierające płaczliwe użalanie się nad własnym losem. Tego typu publikacje przypominają mi bardziej współczesną wersję Cierpień młodego Wertera rozszerzoną o wszystkie możliwe tragedie życiowe. Ludzi, którzy mało w życiu przeszli należałoby szukać na porodówce wśród nowonarodzonych dzieci, więc smutki opisywane na blogach nie są wcale twórczością, która nas wyróżni w społeczeństwie i przyciągnie czytelnika, a rozmowa na ten temat z przyjacielem lub bliskim bardziej pomoże, niż post  w Internecie. Wydarzenia z naszego życia mogą być niezwykłą inspiracją do utworu (tego nie neguję) i nie czynią ludzi gorszymi, czy lepszymi od innych.  Każdy z nas inaczej zdefiniuje Piekło i Raj na podstawie własnych doświadczeń, które mają duży wpływ na poglądy oraz osobowość człowieka.  Pięknie opisane  jest to w utworze zatytułowanym Tygrys:

Tygrysie, błysku w gąszczach mroku:
Jakiemuż nieziemskiemu oku
Przyśniło się, że noc rozświetli
Skupiona groza twej symetrii?

Jakaż to otchłań nieb odległa
Ogień w źrenicach twych zażegła?
Czyje to skrzydła, czyje dłonie
Wznieciły to, co w tobie płonie?

Skąd prężna krew, co życie wwierca
W skręcony supeł twego serca?
Czemu w nim straszne tętno bije?
Czyje w tym moce? kunszty czyje?

Jakim to młotem kuł zajadle
Twój mózg, na jakim kładł kowadle
Z jakich palenisk go wyjmował
Cęgami wszechpotężny kowal?

Gdy rój gwiazd ciskał swe włócznie
Na ziemię, łzami wilżąc jutrznię,
Czy się swym dziełem Ten nie strwożył,
Kto Jagnię lecz i ciebie stworzył

Tygrysie, błysku w gąszczach mroku:
W jakim to nieśmiertelnym oku
Śmiał wszcząć się sen, że noc rozświetli
Skupiona groza twej symetrii?

William Blake, tłumaczenie: Stanisław BarańczakIdąc przez życie, należy też pamiętać o tym, że po każdej burzy prędzej czy później zza chmur wyjrzy słońce.  Gdy upadniemy, wystarczy podnieść się i ruszyć do przodu, walczyć o zmiany, cele, marzenia oraz lepsze jutro, a nie leżeć dalej na ziemi, opłakując swój ciężki los.  Egzystencja jest na to za krótka, a każda chwila zbyt cenna. Najważniejsze jest to, co sobą reprezentujemy w chwili obecnej i czego się nauczyliśmy na podstawie własnych doświadczeń.

Edyta Edis Anonima  Rauhut 

Edyta Edis Anonima Rauhut – szczecinianka, blogerka, wierszokletka, animatorka kultury, członkini Związku Literatów Polskich Oddziału w Szczecinie. Jej dziennikarski debiut miał miejsce w grudniu 2009 roku na łamach bezpłatnego kwartalnika fantastyczno-kryminalnego „Qfant” – ukazał się wtedy wywiad z pisarzem, Stefanem Dardą. W 2010 roku została wyróżniona w konkursie dla dziennikarzy obywatelskich „Żywe Miasto” zorganizowanym przez portal mmszczecin.pl za jeden z artykułów z cyklu „Ocalić od zapomnienia”, w którym pisała o zapomnianych i zaniedbanych zabytkach Szczecina. W dodatku kulturalnym „Poliartyzm” przy „Wieściach Polickich” pełniła funkcję redaktora naczelnego (2015-2016). Publikowała teksty prasowe również na łamach „Prestiżu. Magazynu Szczecińskiego”, „Wyjątku”, „Pryzmatu Literackiego”, Wieści Polickich” oraz pisała teksty dla „SzczecinBloga”. Publikuje na portalu “Wywrota.pl”. Prowadzi również bloga pod nazwą „Edis Anonima Art” na temat kultury i literatury, ale porusza sporadycznie inne tematy.  Jej utwory poetyckie można znaleźć w „Pegazie Lubuskim”, „Poezji Dzisiaj”, almanachach Korytowskich Nocy Poetów oraz antologii „Przepływający świat słowa”. Wiersze w trzech edycjach Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Józefa Bursewicza „O Złotą Metaforę” znalazły się pośród „wierszy zauważonych”, a w czwartej jej zestaw został wyróżniony. Autorka tomów poezji „Roztańczony atrament” i „(nie) z tej bajki”. Inicjatorka akcji „Przygarnij wiersz – on nie gryzie”, która promowała poezję szczecińskich literatów.