
Intryga drugim imieniem bohaterów książki „Żona lekarza”
Intryga drugim imieniem bohaterów książki „Żona lekarza”
Cykl: Blogowe spotkania literackie
Sprawdź, gdzie kupić
Dla odmiany zajrzymy do prozy, a konkretnie do bestsellerowej powieści zatytułowanej Żona lekarza. Autorem jest Daniel Hurst. Thriller psychologiczny ukazał się nakładem Wydawnictwa Filia w 2024 roku. Lubię od czasu do czasu zajrzeć do tego rodzaju literatury, ponieważ często pokazuje złożoność ludzkiej natury, człowieka wystawionego na próbę bolesnych doświadczeń. Nie inaczej było w tym przypadku.
Zajrzyjmy do opisu wydawcy: Mój mąż jest lekarzem. Mądrym i czarującym, któremu wszyscy ufają. Z wyjątkiem mnie. W oczach innych ludzi mam dosłownie wszystko – idealne małżeństwo, idealnego męża, idealne życie. Ale to takie dalekie od prawdy…
Doktor Drew Devlin nie jest tak szanowaną postacią, za jaką się uważa. Powodem, dla którego przeprowadziliśmy się do tej pięknej, starej posiadłości ze wspaniałym widokiem na morze, była chęć pozostawienia przeszłości za sobą. Z założenia ma to być nowy początek dla nas obojga. Odkryłam jednak, że mój mąż znów mnie okłamuje. (…) To może zaciekawić.
Powiedziałabym, że jest to książka z pogranicza thrillera i kryminału. Fabułę poznajemy z perspektywy zarówno żony Drew, jak i jego samego. Elementy prowadzące nas do poznania sekretów ich obojga są ujawniane przed czytelnikiem stopniowo, co sprawia, że lektura nie jest monotonna. Razem z bohaterami dowiadujemy się, co dzieje się aktualnie, ale są też momenty powrotów do zdarzeń wcześniejszych, w których postacie odkrywają swoje karty. Spotykamy się także z poczuciem bezkarności, przekonaniem, że ta druga strona nie wie, co pierwsza ma za uszami.
Trudno też tutaj rozpatrywać tę historię pod kątem klasyfikacji na dobrego i złego bohatera. Ta opowieść jest pełna odcieni szarości. Wspominałam już o tym, że często bohaterami takich opowieści są ludzie wystawieni na próbę z powodu zdarzeń losowych. Nie było inaczej w tym przypadku. Do czego może być zdolna osoba zraniona lub skrzywdzona? Jak może postąpić człowiek, który nie czuje już tego, co tliło się w jego sercu na początku małżeństwa? Do czego może się posunąć, by dostać to, czego naprawdę pragnie? Jak postąpią bohaterowie powieści Żona lekarza?
Wróćmy do odcieni szarości jeszcze na chwilę. Sami bohaterowie nie są idealni, ani nie powiedziałabym, że są do szpiku kości źli. Ten brak jednokolorowości postaci sprawia, że lektura jest znacznie ciekawsza, odrobinę mniej przewidywalna. Poznajemy ich przekonania, rozterki, obawy, pragnienia, uczucia i emocje. Autor przybliża nam ich w pełni, choć oni nawzajem nie wiedzą o sobie wszystkiego. Pomimo obecnego wątku zbrodni, nie nazwałabym tej książki drastycznej. Te sceny są raczej zwięźle, oszczędnie opisywane.
Z pewnością ta powieść spodoba się miłośnikom historii z intrygami. Ich nie brakuje. Zdają się być precyzyjnie zaplanowane, a ich elementy są powoli odsłaniane przed czytelnikiem. Książkę czyta się lekko, ale z rosnącą ciekawością, choć nie jest trudno odgadnąć, jak dalej się fabuła potoczy. A to jeszcze nie jest koniec tej opowieści. Przede mną lektura kolejnych powieści: Wdowa po lekarzu, Kochanka lekarza.
O autorze
Szczecinianka, blogerka, wierszokletka, dziennikarka, członkini Związku Literatów Polskich Oddziału w Szczecinie. Jej dziennikarski debiut miał miejsce w grudniu 2009 roku na łamach bezpłatnego kwartalnika fantastyczno-kryminalnego „Qfant” – ukazał się wtedy wywiad z pisarzem, Stefanem Dardą. W 2010 roku została wyróżniona w konkursie dla dziennikarzy obywatelskich „Żywe Miasto” zorganizowanym przez portal mmszczecin.pl za jeden z artykułów z cyklu „Ocalić od zapomnienia”, w którym pisała o zapomnianych i zaniedbanych zabytkach Szczecina. W dodatku kulturalnym „Poliartyzm” przy „Wieściach Polickich” pełniła funkcję redaktora naczelnego (2015-2016). Publikowała teksty prasowe również na łamach „Prestiżu. Magazynu Szczecińskiego”, „Wyjątku”, „Pryzmatu Literackiego”, Wieści Polickich” oraz pisała teksty dla „SzczecinBloga”. Prowadzi również bloga pod nazwą „Edis Anonima Art” na temat kultury i literatury, ale porusza sporadycznie inne tematy. Jej utwory poetyckie można znaleźć w „Pegazie Lubuskim”, „Poezji Dzisiaj”, almanachach Korytowskich Nocy Poetów oraz antologii „Przepływający świat słowa”. Wiersze w trzech edycjach Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Józefa Bursewicza „O Złotą Metaforę” znalazły się pośród „wierszy zauważonych”, a w czwartej jej zestaw został wyróżniony. Autorka tomów poezji „Roztańczony atrament” i „(nie) z tej bajki”. Inicjatorka akcji „Przygarnij wiersz – on nie gryzie”, która promowała poezję szczecińskich literatów.